VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi nezaměstnaností v obvodech je propastný rozdíl

Ostrava- Pořadí ostravských obvodů se v průběhu let příliš nemění, Vítkovice jsou „favoritem“ tohoto žebříčku už dlouhá léta. V některých městských obvodech jsou celé ulice, kde je téměř stoprocentní nezaměstnanost.

22.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

V míře nezaměstnanosti panují mezi ostravskými městskými obvody velké rozdíly. Zatímco ve Vítkovicích a ve Slezské Ostravě nemá práci kolem 20 procent lidí v aktivním věku, v menších městských obvodech hlavně v okrajových částech města je míra nezaměstnanosti sotva sedmiprocentní.

Nejlépe jsou na tom momentálně ve Staré Bělé, kde žije přes 3300 lidí a práci jich nemá pouze 114. Míra nezaměstnanosti ke konci března tam činila 6,9 procenta.

„Lidé se tady o sebe starají, a tak to má být, ne?“ říká starosta Staré Bělé Josef Holáň. Nízké nezaměstnanosti podle něj nahrává skutečnost, že život ve Staré Bělé se podobá spíše tomu vesnickému než městskému, přestože je součástí Ostravy. „Menší obce více do lidí vidí, a pokud se člověk nemůže vézt v sociálních dávkách, musí se snažit,“ podotkl Holáň. V obvodě sídlí několik firem, které zaměstnávají i místní obyvatele, například bezpečnostní agentura, velkoprodejna či zemědělské společnosti. „Lidé ale vždycky jezdívali za prací hlavně do Vítkovic nebo do huti,“ dodal Holáň.

Stará Bělá letos po dvouletém prvenství předstihla Pustkovec, kde v roce 2008 činila míra nezaměstnanosti jen 4,1 procenta, zatímco letos se zvýšila na 7,1 procenta. Zato na opačné straně žebříčku „favorit“ o své prvenství nepřišel. „Nejvyšší míru nezaměstnanosti dlouhodobě evidují ve Vítkovicích, kde letos v březnu přesáhla23 procent. Důvodem vysoké nezaměstnanosti vítkovického obvodu je nízká kvalifikační úroveň uchazečů o zaměstnání. Podle statistiky mělo ke konci března 63 procent z nich jen základní vzdělání,“ konstatovala mluvčí Úřadu práce v Ostravě Martina Kubínová. A tak i když v obvodě sídlí i velcí zaměstnavatelé, o nekvalifikované lidi zájem nemají.

„Situace je daná sociálním složením obyvatel našeho obvodu,“ sdělil místostarosta Vítkovic Leoš Adamík. Dodal, že možnosti radnice přispět k vyšší zaměstnanosti jsou malé. Radnice ale například zaměstnává20 lidí na takzvané veřejně prospěšné práce a nabízí volné městské objekty podnikatelům. „Rozvoj obvodu jako takový s sebou přináší i vstup podnikatelů, a ti přinášejí práci,“ podotkl Adamík. Před pěti lety byla míra nezaměstnanosti ve Vítkovicích o skoro deset procent vyšší.

V závěsu za Vítkovicemi se dlouhodobě drží Slezská Ostrava– velká nezaměstnanost je problémem hlavně v částech Hrušov nebo Kunčičky. Jsou tam totiž ulice nebo celé oblasti, jako například Riegrova ulice v Hrušově, kde nepracuje většina tamních obyvatel.

>> Ostravské městské obvody podle míry nezaměstnanosti k 31. 3. 2010

* Vítkovice 23,4

* Slezská Ostrava 19,2

* Michálkovice 16,6

* Radvanice a Bartovice 16,2

* Moravská Ostrava a Přívoz 14,1

* Mariánské Hory a Hulváky 13,9

* Nová Ves 12,0

* Ostrava-Jih 11,1

* Poruba 10,3

* Petřkovice 10,2

* Hrabová 9,6

* Plesná 8,8

* Svinov 8,6

* Polanka nad Odrou 8,1

* Martinov 8,1

* Krásné Pole 8,1

* Třebovice 7,9

* Nová Bělá 7,9

* Lhotka 7,9

* Hošťálkovice 7,9

* Proskovice 7,2

* Pustkovec 7,1

* Stará Bělá 6,9

Zdroj: Úřad práce Ostrava
Vše o nezaměstnanosti na Ostravsku ČTĚTE ZDE!

Autor: Iva Havlíčková

22.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení