VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po medicíně Ostrava usiluje o právnickou fakultu

Ostrava/ROZHOVOR, DISKUSE/ - Středoškoláci, kteří by se dále rádi věnovali medicíně, dostali možnost od podzimu studovat tento obor také v Ostravě. Představitelé města by u nászhruba do dvou let rádi viděli také budoucí právníky.

28.4.2010 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

I další vysoké školy v krajském městě otevírají nové obory. „Chceme-li být opravdovou metropolí, potřebujeme mít širokospektrální školství,“ tvrdí investiční náměstek primátora Ostravy Zdeněk Trejbal (ČSSD). A to Ostrava chce.

Přes 80 mediků na podzim do prvního ročníku přijme nově akreditovaná Lékařská fakulta na Ostravské univerzitě. Rektor univerzity Jiří Močkoř sice zatím ještě nemá v ruce písemné rozhodnutí o udělení akreditace oboru, což by mělo přijít každým dnem, ale tvrdí, že pro novou fakultu je všechno připraveno. „Přijímací řízení pro obor Všeobecné lékařství vypíšeme nejdříve jeden měsíc po písemném obdržení akreditace z ministerstva školství. Přijímací zkoušky se pravděpodobně uskuteční začátkem července,“ upřesnil rektor.

Dodal, že současná Fakulta zdravotnických studií se tak v novém akademickém roce změní na plnohodnotnou lékařskou fakultu. Řídit ji bude současné vedení. Mediální zástupkyně Ostravské univerzity Eva Kijonková tvrdí, že kvůli Lékařské fakultě univerzita nebude snižovat počty studentů v jiných oborech. „Financování nových studentů se v prvních dvou letech vyřeší v rámci současné Fakulty zdravotnických studií. Věříme, že poté se vyjasní financování mediků ze strany státu,“ řekla Kijonková.

O právech se jedná už tři roky


„Velký význam má vznik lékařské fakulty v krajském městě pro vědu a výzkum. Některé projekty na tomto poli jsou už připravené, další se velmi brzy začnou realizovat. Vznik nové lékařské fakulty do Ostravy přivede další významné odborníky a osobnosti. Na druhé straně předpokládám, že by se mohl i díky medicíně, popřípaděbudoucím právům zastavit odliv mladých vzdělaných lidí z kraje. Vzroste prestiž vysokého školství v Ostravě, a tím i prestiž města. Jde o významný krok na akademické půdě,“ prohlásilnáměstek ostravského primátora pro školství a sociální záležitosti Lubomír Pospíšil (ODS).

Financování je podlePospíšila hlavní překážkou toho, proč v Ostravě v nejbližší době nevznikne veřejnoprávní právnická fakulta. Město však má velký zájem na tom, aby tu do dvou let mohli studovat budoucí právníci.

„Kvůli zřízení lékařské fakulty v rámci Ostravské univerzity jsme si prožili nehorázná muka, asi není teď reálné zřídit ještě právnickou fakultu, o které už zhruba tři roky vedeme jednání. Obrátili jsme se proto na soukromý sektor. Spojili jsme se se silnou investorskou skupinou, vypadá to dobře,“ tvrdí Pospíšil s tím, že do Mariánských Hor a Hulvák zřejmě starostka Liana Janáčková přivede pobočku soukromé Bratislavské vysoké školy práva. „To však nestačí, chtěli bychom v Ostravě mít plnohodnotná studia práv,“ řekl Pospíšil.

VŠB-TUO nabízí i exkluzivní obory


Na Vysoké škole báňské–Technické univerzitě Ostrava v letošním akademickém roce studuje 24 058 studentů. I na příští rok škola nabízí několik studijních oborů, které byly otevřeny nedávno. Například na Hornicko-geologické fakultě se zájemci mohou přihlásit na obor Informační a systémový management nebo na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství studovat obor zabývající se materiály a technologiemi pro automobilový průmysl.

Je možné tu studovat i programy a obory, které nejsou otevřeny na žádné jiné vysoké škole v Česku. „Například na Strojní fakultě je to samostatný studijní program Technologie letecké dopravy s přímým napojením na praxi na letišti v Mošnově. Na Fakultě elektrotechniky a informatiky jde o program nazvaný Projektování elektrických zařízení. Na Hornicko-geologické fakultě máme exkluzivní obory s názvem Geovědní a montánní turismus a Hornické inženýrství. Zájemci si mohou vybrat i z unikátní komplexní nabídky oborů zaměřených na bezpečnost na Fakultě bezpečnostního inženýrství,“ upřesnila mluvčí VŠB-TUO Táňa Kantorková.

Soukromá Vysoká škola podnikání v Ostravě (VŠP) od podzimu zahájí výuku prakticky orientovaného, mezinárodního vzdělávacího programu – otevře postgraduální studium MBA. „Naším partnerem, který VŠP poskytl své know-how, je rakouská podnikatelská škola Management Centre Innsbruck, jež je součástí Univerzity Innsbruck. V průběhu čtyřsemestrálního studia absolvují účastníci mezinárodní akademický program zaměřený na řízení obchodních a manažerských dovedností s důrazem na řešení praktických firemních problémů. Absolventi získají rakouský titul MBA,“ uvedl mluvčí VŠP Pavel Šmíd.

Dodal, že v probíhajícím akademickém roce má VŠP přes 3300 posluchačů v prezenční a kombinované formě studia. „Počet zahrnuje centrálu v Ostravě plus všechna naše detašovaná pracoviště,“ upřesnil Šmíd.


Trejbal: Lékařská fakulta je výbornou investicí

Po mnohaletém úsilí budou konečně moci v Ostravě studovat medici. Na podzim otevře Ostravská univerzita vlastní lékařskou fakultu. „Potili jsme krev, ale bude tady. A to je moc dobře,“ tvrdí investiční náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD).

Co všechno obnášelo dostat do Ostravy lékařskou fakultu?

Před třemi lety jsme začínali s tím, že je v Česku velký nedostatek stomatologů, a proto by bylo dobré, kdyby v Ostravě mohli dostat vzdělání budoucí zubaři. Pak jsme se ale rozhodli, že nebudeme stát při zdi, ale budeme usilovat rovnou o plnohodnotnou lékařskou fakultu. Vytvořil se tým, který se snažil vytvořit projekt přijatelný pro akreditační komisi. Samozřejmě byly potřebné finance, město kromě nemovitostí vložilo do vzniku lékařské fakulty okolo21 milionů korun.

A lobbing…

Dá se říci, že bylo nutné oslovit spoustu vlivných lidí a přesvědčit je o tom, že Ostrava lékařskou fakultu prostě potřebuje.

Co byla největší překážka vzniku medicíny?

Velmi těžké bylo dát dohromady akademický tým, který by byl zárukou toho, že lékařská fakulta bude vychovávat kvalitní lékaře. Tedy personální obsazení fakulty. A pak také fakt, že v republice je sedm lékařských fakult, což mnozí považují za dostačující. Vedení některých lékařských fakult se obávalo konkurence, báli se, že jim do Ostravy stáhneme studenty. A také je kus pravdy na tom, když se říká, že za Prahou je Ural…

Je lékařská fakulta v Ostravě dobrou investicí?

Byl jsem u zrodu, a jsem přesvědčen o tom, že je to velice dobrá investice. V tuto chvíli se mnohým může jevit jako zbytečný luxus, každopádně do budoucna je výhodné mít v Ostravě lékařskou fakultu. Lidé budou mít další důvod do Ostravy přijít a zůstat v ní, včetně investorů. Každý investor, který sem přijde, tak má management, ten má děti a potřebuje je vzdělávat a mít možnost vybrat si ze širokého spektra škol a oborů. Lékařská fakulta může zamezit odlivu mozků z Moravskoslezského kraje a Ostravy.

Bude město ještě dále do této fakulty investovat nějaké finance?

Ano. Pan rektor má představu o zhruba60 milionech korun na rozjezd jednorázově. V této chvíli se také připravuje převod dalších nemovitostí v areálu bývalé zábřežské nemocnice na Ostravskou univerzitu. Přesněji řečeno, v této chvíli víme, co by se tam mělo zdemolovat. Město nechá za25 milionů korun zbourat určité stavby a po vyčištění území převede na univerzitu.

Proč má Ostrava zájem ještě o budoucí právníky?

Ze stejného důvodu, kvůli kterému jsme bojovali za lékařskou fakultu. Zvýší se prestiž města. Pokud chceme být metropolí v pravém smyslu slova, musíme mít širokospektrální školství.

Autor: Miroslava Chlebounová

28.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
26

Generální ředitel Vítkovic Libor Witassek: Dělníky potřebujeme

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Klimkovický tunel uzavřeli až večer

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

Vítkovice okusily ve Švýcarsku první porážku, za třetinu pětkrát inkasovaly

Dva zápasy mají za sebou hokejisté Vítkovic na turné po Švýcarsku. A pokaždé to byla přestřelka.

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá.

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

/FOTOGALERIE/ Série bez výhry nad Teplicemi se prodlužuje. Fotbalisté Baníku ani poosmé nedokázali soupeře ze severu Čech porazit, byť chvíli před koncem vedli 3:2. Po posledním rohu ale neuhlídali Martina Filla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení