VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odhalení sochy exulanta Tigrida podpořil i Havel

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Díky dlouhodobé snaze studentů a učitelů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida teď z původního Leninova podstavce shlíží bronzová busta významného českého představitele exilu – Pavla Tigrida.

14.5.2010
SDÍLEJ:

Díky dlouhodobé snaze studentů a učitelů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida teď z původního Leninova podstavce shlíží bronzová busta významného českého představitele exilu – Pavla Tigrida.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Více než rok sháněli studenti s učiteli a vedením porubského gymnázia prostředky k tomu, aby původní Leninův mramorový sokl přetvořili na pomník jmenovce své školy – Pavla Tigrida. Jejich snaha byla včera oceněna při slavnostním odhalení památníku – dorazili přátelé i rodina Pavla Tigrida a uctít jeho památku přijel i Karel Schwarzenberg.

Úvodní konferenci zahájila slova Václava Havla. „Jestliže ten, který na podstavci stával dříve, byl ztělesněním zla, Pavel Tigrid je jeho přesným opakem. Dával lidem naději,“ mluvil k plné aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava z obrazovky, protože zdravotní stav mu neumožnil dostavit se osobně. Následující hodina patřila vzpomínkám na osobnost Pavla Tigrida.

„Byl to člověk, který předpověděl mnoho důležitých momentů v naší historii, vybudoval Rádio Svobodná Evropa a vedl exilový časopis Svědectví, který byl jedním z nejlepších psaných médií své doby. Jeho přínos je obrovský,“ jmenuje Tigridovy zásluhy Pavel Pecháček, ředitel Rádia Svobodná Evropa.
Když starší dcera Pavla Tigrida vyjadřovala své díky, chvěl se jí hlas. Otec by prý byl moc rád právě proto, že se jedná o iniciativu mladých lidí – studentů.

V tom se shodují i jeho přátelé a spolupracovníci. „K pomníkům měl vždy trochu rezervovaný vztah, ale za touto akcí stojí celá škola, mnoho studentů, a tím získává zcela jinou kvalitu,“ říká novinářka Lída Rakušanová, která také působila ve Svobodné Evropě. Navíc ze setkání se studenty prý nabyla dojmu, že skutečně vědí, o koho se jedná a dělají tak jmenovci svého gymnázia čest.

I přes nepřízeň počasí se kolem poledne více než stovka studentů a hostů přesunula do areálu školy, kde socha stojí. Od bílé plachty ji slavnostně odstrojil Tigridův nejmladší vnuk Rafael. Sochu zhotovil akademický malíř Miroslav Rybička a peníze na ni získalo porubské gymnázium ze sbírky, kterou v průběhu celého loňského roku pořádalo, příspěvků rodičů a přátel školy a také díky finanční podpoře porubské radnice.

>> Pavel Tigrid (1917-2003)

Odpátku má v Ostravě svůj pomník významný publicista, politik a především velký bojovník za svobodu Pavel Tigrid. Byl jednou z nejvýraznějších osobností československého protikomunistického exilu. V emigraci se podílel na založení Rádia Svobodná Evropa a vydával proslulý čtvrtletník Svědectví. Jeho přátelé jej popisují jako vřelého, vtipného, laskavého až nesmělého gentlemana, který vždy stál na straně spravedlnosti.

ANDREA WANTULOVÁ

Místo události:
14.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záběr kamery.

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

Vlak smetl auto na přejezdu v Pržně.
AKTUALIZUJEME
14

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení