VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE: Lijáky znovu rozvodnily toky na Ostravsku

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Vytrvalé deštěv noci ma středu opět zvedaly hladiny místních toků. Deníksledoval aktuální vývoj nepříznivé situace.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Povodně na začátku června v Ostravě-Petřkovicích.Foto: HZS MSK

16.45 Třetí stupeň povodňové aktivity platil od středečního rána na říčce Porubce. Hladina vystoupala až na 220 centimetrů, její běžná výška je přitom kolem půl metru. Před polednem naštěstí začala nevyzpytatelná Porubka klesat.

„V dopoledních hodinách proběhla na základě rozhodnutí porubské povodňové komise evakuace Mateřské školy na ulici V Zahradách, která se nachází v těsné blízkosti vodního toku. V předškolním zařízení bylo v tu dobu bezmála sedmdesát dětí,“ sdělila mluvčí porubské radnice Jana Končítková.

Většinu dětí si ze školky ohrožené velkou vodou vyzvedli jejich rodiče. Deseti dětem, pro které si rodiče přijet nemohli, zajistila porubská radnice krátce před polednem převoz do Mateřské školy na Dvorní ulici.

„O evakuaci mateřské školy jsme rozhodli z preventivních důvodů, abychom zajistili bezpečnost všech dětí. Děkujeme rodičům za jejich trpělivost a spolupráci,“ vyjádřil se starosta Poruby a předseda porubské povodňové komise Lumír Palyza.

Komise podle jeho dalších slov situaci na říčce Porubce monitorovala a hned ráno zahájila práce na protipovodňových opatřeních. Do rizikových lokalit byly rozmísťovány pytle s pískem, které byly nabízeny také obyvatelům k zabezpečení majetku.


14.04
Nejhorší situace ve Slezské Ostravě je kvůli velké vodě zřejmě na Výklopné ulici v části Koblov. Svah nad ulicí je celý promáčený a hrozí jeho sesuv. „Cesta na Koblov je uzavřená, hlídá se to tam,“ informovala mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.

Na místě zasahovali hasiči už minulý týden, když sesuv půdy a stromů s uvolněným balvanem v kořenech stromů ohrožoval ve Výklopné ulici rodinný domek. Rodina byla z domku evakuována.


13.42
Na křižovatce ulic Orlovské a Kubínovy u bývalého dolu Heřmanice, která je zalitá vodou, se objevilo zhruba čtyřicet menších kaprů. Pracovníci slezskoostravské radnice už kapry vysbírali do kýblů a vrátili zpět do rybníka. „Podle našich zjištění jsou to kapři zřejmě z rybníku ze zoologické zahrady, kteří se sem dostali kanalizací a tady je to vyplavilo,“ uvedla mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.


12.44
Podle obyvatel domů na břehu Porubky je situace horší než před dvěma týdny, voda vystoupala výše a velice rychle. Lidé za pomoci obvodního úřadu staví hráze z pytlů naplněných pískem. Jedné rodině dravý proud strhl plot.

Lidé hladinu neustále sledují a zjistili, že v posledních desítkách minut, kdy přestalo pršet, klesla o pět centimetrů. Doufají, že už nebude znovu stoupat. Opakují, že pokud by na jaře nebylo koryto Porubky rozšířeno bagrem, měli by vodu už v domech.

Obyvateleobcházejí pracovníci Červeného kříže a ptají se jich, zda něco potřebují.


12.28
V Ostravě-Petřkovicích seve středurozvodnil Ludgeřovický potok. „Zatopil přízemí několika rodinných domů i sklepy a zahrady. Pomáhá zde několik jednotek hasičů,“ přiblížil Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.


12.24
Hasiči od brzkého rána odčerpávají vodu na mnoha místech Ostravy. Zasahovat museli například před ZŠ v ulici Kosmonautů v Ostravě-Zábřehu, kde se vytvořila laguna a tekla hlavním vchodem dovnitř. Vodní laguna je i za domovem pro seniory v Ostravě-Heřmanicích v Kubínově ulici a v jeho okolí.


12.21
Protipovodňovou hráz z gumopryžových vaků a pytlů s pískem hasiči opět stavějí v koblovské části Žabník. Při povodni před dvěma týdny hráz nestačila, hladina Odry ale zatím i přes neustále stoupání dosahuje „jen“ prvního stupně protipovodňové aktivity. Podrobnosti z této lokality připravujeme.


12.15
Kvůli neutichajícímu dešti mají plné ruce práce také krajští hasiči. Od půlnoci do dnešních 13.30 hodin zaznamenali ve spojitosti s velkou vodou desítky výjezdů. „Jde hlavně o čerpání vody, v některých případech i o odstraňování padlých a nebezpečných stromů u komunikací a chodníků,“ uvedl mluvčí hasičů petr Kůdela. Celkově dnes podle jeho slov hasiči zasahovali 163krát – nejvíce v Opavě (47 případů), Ostravě (38), Novém Jičíně (32) a Karviné (30). Ve Frýdku-Místku vyjížděli jedenáctkrát a v Bruntále čtyřikrát.


10.08
Deštivé počasí a stoupající voda zavírají silnice v Ostravě. Ve směru na Havířov je neprůjezdná ulice Ostravská v Šenově, na konci Proskovic ve směru na Starou Ves nad Ondřejnicí došlo k propadu části vozovky.

„Uzavřena je nově také část Havlíčkova nábřeží v Ostravě a část ulice 1. května v Polance nad Odrou, v místě od železničního přejezdu. Rozsah dopravních omezení je v daných místech obdobný jako při nedávné povodňové situaci,“ uvedla Gabriela Holčáková, ostravská policejní mluvčí.

Na místech jsou podle jejích dalších slov policisté, kteří provádějí odklony dopravy či regulují provoz. Další ostravští policisté monitorují krizová místa. „Znovu upozorňujme řidiče, aby dbali pokynů policistů i aktuálně umístěného dopravního značení na místech zasažených vodou. Žádáme je, aby přizpůsobili rychlost jízdy současným povětrnostním podmínkám,“ dodala Holčáková.


9.57
Třetí stupeň povodňové aktivity platí od středečního rána na říčce Porubce. Hladina v devět hodin vystoupala na 215 centimetrů, její běžná výška je přitom kolem půl metru.

Už v ranních hodinách proto znovu zasedla porubská povodňová komise, která z preventivních důvodů rozhodla o evakuaci Mateřské školy V Zahradách. Ta se nachází v těsné blízkosti vodního toku.

„Zaměstnanci školky kontaktovali rodiče, aby si pro děti přijeli. Ty děti, které si jejich rodiče v tuto chvíli vyzvednout nemohou, odvezeme do Mateřské školy na Dvorní ulici,“ uvedl starosta Poruby a předseda porubské povodňové komise Lumír Palyza.

Jak dodal, komise situaci na říčce Porubce monitoruje a zahájila práce na protipovodňových opatřeních. Do rizikových lokalit jsou rozmisťovány pytle s pískem, ty jsou nabízeny také obyvatelům k zabezpečení majetku.

Autor: Redakce

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení