Důl Michal získal nový prostor, kde mohou návštěvníci pohodlně vyčkat na prohlídku nebo si v klidu posedět u kávičky. Restaurace je totiž součástí obnovené vstupní budovy, která zahrnuje také pokladny s prodejnou suvenýrů a vstupní expozici. V rámci dotace z norských fondů a ministerstva kultury byla opravena také horní část vstupní budovy, kde vznikly hostinské pokoje a kanceláře pro správu dolu. „Současně bylo zrekonstruováno nádvoří, kde bude k dispozici letní posezení pro návštěvníky,“ sdělil správce dolu Alexandr Zaspal.

Důl Michal, který je národní kulturní památkou, byl založen roku 1848. Těžba tam byla ukončena před osmnácti lety. Současné návštěvníky láká na originální expozici – provádí je pracovištěm horníků od šaten až k samotné jámě, přitom vše je zachováno v původním stavu. Jako by odešli právě včera a zanechali vše na svém místě, od špinavých stěn, ohmataného zábradlí, umazaných fáraček či instrukcí na oprýskaných stěnách.

Návštěvnost Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích rok od roku stoupá. Loni si ho prohlédlo skoro osm tisíc lidí. Nové návštěvnické centrum má přispět k tomu, aby počet lidí, kteří do dolu zavítají, dále rostl.

O této ostravské památce by se přitom měli snadněji dozvědět i turisté ze zahraničí. Letos se mu totiž podařilo zařadit do takzvané Evropské cesty průmyslového vlastnictví, která zahrnuje 850 míst ve 32 státech. O tom, která industriální památka se na stezce ocitne, rozhoduje mezinárodní sdružení Evropská cesta průmyslového dědictví. Ta pak pro turisty vytváří seznamy a mapy nejzajímavějších industriálních památek.

„V České republice je to teprve druhý průmyslový objekt, který tuto značku získal. Před tím to byl plzeňský pivovar,“ konstatovala Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Otto Plášek na Dole Michal čtrnáct let pracoval jako důlní geolog, později tu čtyři roky – než mu v tom zabránil jeho zdravotní stav –

dělal průvodce. Podle něj je správné, že se důl uchovává, že se to může ukázat zájemcům. „Těch šachet už moc není. A je dobré lidem přiblížit, co to tehdy bylo za dřinu,“ míní.

Vytvoření návštěvnického centra a obnova nádvoří přišla na 560 tisíc eur, tedy asi čtrnáct milionů korun. „Jsem rád, že Norsko přispělo právě na tento projekt, konstatoval velvyslanec Norského království Jens Eikaas na slavnostním otevření. „V dnešní době globalizace je velmi důležité, abychom se starali o své památky a předávali je dalším generacím,“ konstatoval velvyslanec.