VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Svět techniky bude za obřím zrcadlem

Ostrava - Projekt velkého Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic zpopularizuje zábavnou i poučnou formou vědu a technické disciplíny jak školákům, tak široké veřejnosti.

10.7.2011
SDÍLEJ:

Science technology centrum v Dolní oblasti VítkovicFoto: Vizualizace: Vítkovice Machinery Group

Tajuplnou vědu, zajímavosti z výzkumu i nápady technických oborů. To všechno by mělo hravou a poutavou formou zpřístupnit veřejnosti Science Technology Centrum (STC) neboli česky řečeno Svět techniky. Objekt, který bude atraktivní nejen svým vnitřním vybavením, ale i venkovním vzhledem, by měl už brzy začít vyrůstat v Dolní oblasti Vítkovic.

Krása nyní opravovaného Plynojemu či Vysoké pece č. 1 se tak bude odrážet ve velké zrcadlové stěně, která bude tvořit přední část fasády STC. Kdo je autorem tohoto řešení budovy, jež má být dalším z velkých lákadel v Dolní oblasti? Čtenářům našeho seriálu je asi odpověď předem jasná – samozřejmě architekt Josef Pleskot a jeho AP Ateliér.

Na okraj o Science Technology Centru
Žadatelem o dotaci na realizaci Science Technology Centra je sdružení Dolní oblast Vítkovice, hlavním partnerem projektu je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Dále se na projektu podílí Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a další města, jako Opava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Třinec a Krnov.
„Všichni ví, že to, co tady vznikne, má nejen městský, ale v podstatě i regionální a nadregionální význam. Takže než aby se něco útržkovitě vytvářelo v jednotlivých městech, je lepší soustředit se směrem k nám a podpořit tento velký projekt, který přinese benefity všem sousedním městům i kraji,“ konstatuje ředitel STC Jakub Švrček.
„Svět techniky vnímáme jako unikátní možnost pro vytvoření ojedinělého zázemí pro popularizaci techniky, potažmo studia technických oborů, které jsou v našem kraji tolik zapotřebí. Naši pedagogové se už v tuto chvíli významnou měrou zapojují do přípravy exponátů a pedagogických programů jak pro základní, tak pro střední školy,“ doplňuje Martin Duda, ředitel Centra projektové podpory VŠB-TUO.
V neposlední řadě projekt podporují také nejvýznamnější regionální zaměstnavatelé, jakými jsou Vítkovice Machinery Group, ArcelorMittal Ostrava, Hyundai, OKD a Bochemie Group. Všichni dostanou v centru prostor pro svou vlastní prezentaci.
„Kupříkladu Vítkovice Machinery Group, jako jeden z hlavních sponzorů, představí proces využití zemního plynu v dopravě, neboť patří k velkým průkopníkům CNG technologií. Můžou tak v malém měřítku srozumitelně prezentovat veřejnosti, co vlastně Vítkovice dělají a jak probíhají výrobní procesy,“ objasňuje Švrček.

Bude to líheň mladých talentů

Nápad vytvořit v Ostravě svět techniky se zrodil někdy před dvěma lety. Kde jinde by také měl být, když právě s Moravskoslezským krajem jsou technická odvětví pevně a historicky spjata?

„V této chvíli stojíme před nutností spolu s ekonomikou znovu začít oživovat zájem o technická a přírodovědná studia,“ míní Klára Janoušková, manažerka projektu Podpora technických a přírodovědných oborů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
A jedním z takových popularizátorů vědy a techniky by se měla stát i Dolní oblast Vítkovic. Prohlídková trasa na Vysoké peci č. 1, multifunkční aula v Plynojemu, interaktivní muzeum v VI. energetické ústředně a zbrusu nový velký Svět techniky – to všechno nabídne unikátní příležitosti k rozkvětu vědy a techniky v celém kraji.

„STC umožní zvýšit prestiž a pozitivně změnit image vědy a techniky u cílových skupin, kterými budou především žáci mateřských, základních a středních škol, ale potažmo celá široká veřejnost. V neposlední řadě vytvoří předpoklady pro objevení technických talentů,“ přibližuje Jakub Švrček, ředitel Světa techniky.

Čtyři plus jeden svět Světa techniky
Velký svět techniky bude na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních zahrnovat celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět s expozicemi dočasnými.
„Vyroste zde Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a řada dočasných výstav. Spojující myšlenkou všech expozic bude věda a technika v našem životě,“ vysvětluje ředitel Jakub Švrček.
Všechny výstavy budou vybaveny nejmodernější technologií, exponáty budou doplněny popisem a některé vybrané expozice budou vybaveny 3D prezentacemi a tabulemi. Kromě samotných expozic budou v centru probíhat různé doprovodné programy a navazující aktivity, jako soutěže a vědomostní kvízy pro děti.

V Brazílii jsou jich stovky

Centra tohoto typu zatím v České republice chybí. V dnešní době jsou čtyři – v Liberci a Plzni jsou už funkční a v Brně a v Ostravě teprve vznikají. Celosvětově je přitom budování STC rozšířený trend. Například v ryze zemědělské zemi jako je Brazílie jich mají dokonce přes dvě stě. Nejvíce jich pak vzniká v jihovýchodní Asii.

Dolnovítkovické STC bude ale jiné než ostatní. Punc jedinečnosti ve světovém kontextu získá především umístěním nikoliv takříkajíc na zelené louce, jako je to běžné, ale v unikátní lokalitě úžasného industriálního dědictví, kde věda i technika už mají svou bohatou historii.

„Ostravský svět techniky je takový ne úplně obvyklý dům s formou zaobleného rovnoramenného trojúhelníku,“ říká o něm jeho tvůrce, významný český architekt Josef Pleskot. „Touto svojí formou zakončuje industriální areál Dolní oblast Vítkovice a jako v rohu hojnosti v sobě ukrývá všechny rozhodující poznatky lidstva z oblasti vědy a techniky,“ pokračuje Pleskot.

Svojí sto dvacet pět metrů dlouhou diagonálně postavenou zrcadlovou fasádou bude STC z jednoho pohledu reflektovat industriální komplex a z druhého pohledu rozsáhlý park, který vznikne v těsném sousedství. „Návštěvníci budou při vstupování do STC obří zrcadlovou plochu podcházet, a zažívat tak zvláštní iluzi přechodu ze světa reálného do světa vědy, idejí a vzdělání,“ dodává architekt.

SCIENCE TECHNOLOGY CENTRUM v Dolní oblasti Vítkovic má tvar zaobleného rovnoramenného trojúhelníku. Svojí sto dvacet pět metrů dlouhou diagonálně postavenou zrcadlovou fasádou bude z jednoho pohledu reflektovat industriální komplex areálu a z druhého pohledu rozsáhlý park, který vznikne v těsném sousedství. „Návštěvníci budou při vstupování do STC obří zrcadlovou plochu podcházet, a zažívat tak zvláštní iluzi přechodu ze světa reálného do světa vědy, idejí a vzdělání,“ přibližuje architekt Josef Pleskot. Vizualizace: Vítkovice Machinery Group

Začít stavět se má příští rok

Celý projekt dolnovítkovického STC bude v rámci realizace významně spolufinancován z prostředků EU. V listopadu loňského roku projekt postoupil hodnocením mezi nejúspěšnější čtyři a v současné době prochází takzvaným negociačním řízením, které odstartovalo v květnu tohoto roku. Při něm se musí klady projektu obhájit jak před hlavním poskytovatelem dotace, což je ministerstvo školství, tak před evropskými úředníky a zástupci renomovaných evropských Science learning center.

Na jejich doporučení například organizátoři upustili od příliš drahé technologie IMAX kina, kterou nahradili kinem s technologií 3D, a naopak navýšili finanční prostředky pro pořízení exponátů. Očekávané výsledky o rozhodnutí udělení dotace ve výši 570 milionů korun přijdou na podzim tohoto roku.

„Pokud dostaneme dotaci, vybereme zhotovitele stavby a můžeme začít stavět,“ říká Švrček. Na začátku příštího roku by se podle něj předalo staveniště a nejpozději za dva roky by mohl začít zkušební provoz centra. „Ve stejném roce by pak STC mohlo přivítat první návštěvníky i v ostrém provozu,“ dodává ředitel vznikajícího areálu.

V Avionu bude „přísně tajná“ výstava
Top Secret neboli přísně tajné. To je název putovní výstavy, která od 15. července zakotví v ostravském Avion Shopping Parku. Do Ostravy ji ve spolupráci se sdružením Dolní oblast Vítkovice doveze plzeňská Techmania, což je obdoba budoucího ostravského STC.
„Desítky interaktivních exponátů neotřelou formou představují kriminalistické a špionážní metody, jako je daktyloskopie, balistika, forenzika, ale i kódování dokumentů a podobně. Expozice dává návštěvníkům příležitost uvědomit si, že špionáž je velmi široké téma, zahrnující tradiční představu o Jamesi Bondovi až po průmyslovou špionáž,“ říká ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.
Během výstavy se návštěvníci budou moci vytrénovat v dobrého špiona, najít skryté kamery, odposlechnout tajné konverzace, odemknout zámek bezpečnostního trezoru, pokusit se schovat kamerám nebo přelstít senzory a vstoupit do vysoce zabezpečené oblasti, která je pod stálým dohledem, rozluštit šifru nebo naopak zakódovat různé dokumenty, hrát si na někoho jiného a vidět přetvářku ostatních.

Autor: Martin Pleva

10.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Zatopené fotbalové hřiště ve Skotnici hrající okresní přebor Novojičínska.

Fotbalu nepřeje počasí

Rosol: Po těžkých časech vyhlížím lepší zítřky, v Ostravě chci dojít co nejdál

/ROZHOVOR/ V září 2014 to dotáhl až na 26. místo žebříčku ATP. Jednatřicetiletý český tenista Lukáš Rosol si tehdy tenis užíval, šťastný byl i v osobním životě. Uběhly dva roky a situace se změnila.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Z Prahy do Ostravy retrovlakem Ostravan

Ostrava, Praha - Ve sváteční pondělí 1. května vypraví České dráhy speciální retrovlak Ostravan, který pojede z Prahy na sever Moravy.

Víkend otců ve Vítkovicích se přesouvá

V sobotu 29. dubna se měl konat na Městském stadionu Ostrava-Vítkovice dětský den plný soutěží a zábavy s názvem Víkend otců.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies