Země se otřásla dvacet minut po 19. hodině. Zaznamenali ho i lidé v lokalitách, kde na takové projevy důlní činnosti nejsou zvyklí. Patří mezi ně i havířovské městské části Podlesí a Životice.

„Postupně v krátkém čase se nám dům čtyřikrát zavlnil. Bylo to, jako bychom byli na lodi. Tady v Životicích na to nejsme zvyklí, takže jsme chvíli přemýšleli, co se vlastně stalo,“ řekl Deníku Svatopluk Novák.

Lidé bydlící v trojúhelníku mezi Havířovem, Orlovou a Karvinou opět shodně popisovali projevy otřesu, kdy se jim zhoupla podlaha pod nohama, a v domácnostech se chvělo vše, co není připevněno.

Epicentrum by mělo být určeno z údajů seismických stanic, které jsou rozmístěny v celém regionu a nepřetržitě zaznamenávají každý pohyb země. O měření záchvěvů zemského povrchu v Ostravsko-Karvinském revíru Deník informoval v článku: Citlivá čidla sledují pohyby země v hornickém regionu

S největší pravděpodobností došlo k uvolnění nahromaděného pnutí v hornině, a to v malé hloubce pod povrchem. Takový otřes se pak projevuje vlnou, která je znatelná na povrchu, zatímco na důlní pracoviště vliv nemá.

Bezprostředně po doznění otřesu se zodpovědní pracovníci společnosti OKD přesvědčili, zda měl nějaký vliv na pracoviště v podzemí. Ze žádné šachty nepřišla výzva k výjezdu báňských záchranářů.

Záznam ze seismické stanice Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Ostravě-Krásném Poli.

Po půlhodině měli v OKD jistotu. „Máme potvrzeno ze všech našich dolů, že otřes nezpůsobil žádné zranění ani škody na pracovištích. Epicentrum ještě nebylo potvrzeno,“ potvrdil mluvčí OKD Vladislav Sobol, který otřes pocítil osobně ve svém bydliště v Havířově-Šumbarku.