VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinky v zoo: Daří se odchov unikátní poloopice, nadějně to vypadá i u supů

/FOTOGALERIE/ Ostravská zoo má opět důvod k oslavám. Po několika neúspěšných porodech se konečně daří odchovat mládě komby Garnettovy. Jedná se o jedno ze čtyř mláďat, která se za poslední rok narodila na celém světě!

11.3.2014
SDÍLEJ:

Komba GarnettovaFoto: Zoo Ostrava, P. Vlček

"Mládě přišlo na svět už koncem loňského roku, pravděpodobně těsně před Vánocemi. Jelikož ale nechceme samici rušit a jakkoli do odchovu mláděte zasahovat, vstupují ošetřovatelé do expozice pouze na nezbytně nutnou dobu, aby zde umístili potravu a průběh odchovu s napětím pozorují raději zpovzdálí," uvedla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Komba Garnettova (Otolemur garnetti) je noční poloopice vyskytující se v Somálsku, Keni, Tanzánii a na Zanzibaru. Váží okolo 800 g. Do kombího jídelníčku patří ovoce a bezobratlí (hmyz nebo měkkýši), ale jsou schopni ulovit i drobnější obratlovce. Pochutnají si i na míze stromů. V přírodě zatím tento primát není kriticky ohrožen, ale tak jako ostatní druhy trpí lidskou rozpínavostí, zejména přeměňováním krajiny na zemědělskou půdu. Vzhledem k nočnímu způsobu života existuje o tomto druhu jen malý počet výzkumů.

Doposud podle jejích slov neproběhla ani žádná veterinární kontrola, takže se ještě neví, zda se jedná o samičku či o samečka. 

"Rodiče se ale o svého potomka příkladně starají, takže věříme, že odchov historicky prvního mláděte této noční poloopice v Zoo Ostrava bude nakonec úspěšný," dodává Kalousková.

Několik záběrů ze života kombí rodiny najdete na videu zde.

Noční expozice

Rodiči mláděte je devítiletá samice Ellie a sedmiletý samec Sid.

"Ellie je v zoo od roku 2008, kdy jsme s chovem komb začali, dovezena byla ze Zoo Plzeň. Sida jsme získali v roce 2012 ze Zoo Bratislava. Přestože v přírodě samice pečuje o potomky sama, jsou v zoologických zahradách chovány komby v páru a samec zůstává ve společné expozici i v době porodu a následné péče o mládě," uvedla dále Kalousková.

Návštěvníci mohou kombí rodinu vidět v noční expozici, která je situována v zadní části pavilonu Tanganika. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní a návštěvníci je mohou pozorovat během dne.

Dramatické chvíle v odchovu orlosupích mláďat

V plném proudu je v Zoo Ostrava i hnízdní sezóna orlosupů bradatých. Oproti minulému roku, kdy se nepodařilo odchovat žádné mládě, to i přes dramatické okamžiky letos vypadá mnohem nadějněji.

V ostravské zoologické zahradě jsou chovány dva páry těchto majestátních dravců. „Starší a zkušenější pár, který v minulých letech úspěšně odchoval již pět mláďat, snesl na přelomu roku dvě vejce. Vyklubala se z nich zdravá mláďata, přičemž jedno je v péči chovatelů a druhé mládě u svých rodičů," řekla mluvčí a dodala, že u orlosupů dochází často k případům, kdy silnější mládě usmrtí to slabší, proto chovatelé při první kontrole jedno z vajec odebrali.

Mládě orlosupaTrable nezkušenějšího páru

Velký příběh letos zažil i druhý, méně zkušený ostravský pár orlosupů. Tato dvojice své mládě ještě nikdy úspěšně neodchovala. Koncem prosince samice snesla do hnízda jedno vejce. „Rozhodli jsme se jej nechat na hnízdě a pečlivě sledovat, co se bude dít, abychom konečně zjistili příčinu problémů rodičů s odchovem," přiblížila Kalousková.

Přestože byli oba rodičové z nové situace viditelně rozrušení, žádné známky agrese vůči právě vylíhnutému orlosupovi nejevili a samice se dokonce sama pokusila mládě několikrát nakrmit.

„Naprostý klid jsme se snažili zachovat i v okolí voliéry, proto byl několik dní uzavřen přístup do této části areálu. Krmení mláděte se opakovalo denně v pravidelných tříhodinových intervalech, mládě bylo vitální a pár měl konečně nakročeno k prvnímu úspěšnému odchovu," popsala na závěr Šárka Kalousková.

Bohužel v odpoledních hodinách čtvrtého dne života mláděte došlo zatím z neznámé příčiny k jeho úhynu.

Námluvy u supů

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoologické zahradě je v těchto dnech rovněž pořádně rušno. Mezi šesti ptáky se utvořily dva páry, které se intenzivně páří a staví hnízda.

Sup bělohlavý„Supi bělohlaví žijí v přírodě v početných koloniích. Po několikaletém úsilí se podařilo malou kolonii vytvořit i v ostravské zoo. Skupina čítající šest ptáků obývá prostornou voliéru, která byla vybudována v roce 2006 v blízkosti pavilonu indických zvířat. V ní probíhá v tomto období velmi intenzivní příprava na hnízdění," popsala supí dvoření, stavění hnízd a páření mluvčí ostravské zoo.

Jeden ze dvou párů je zkušený a funguje už řadu let. Samec se samicí v minulých letech společně odchovali pět mláďat. „Jedno z nich jsme po dohodě s koordinátorem Evropské plemenné knihy v listopadu loňského roku jako historicky první mládě supa bělohlavého poskytli pro vypuštění do volné přírody v Bulharsku v rámci repatriačního programu probíhajícího v pohoří Stara Planina," sdělila Šárka Kalousková.

Druhý pár tvoří mladá samička, o kterou se uchází devítiletý samec ze Zoo Münster. „První náznaky vzájemných sympatií se u nich projevily už v loňském roce, nicméně teprve letos u nich hnízdní aktivita propukla v plné míře společně postavili hnízdo a pravidelně se také páří. Vzhledem k nezkušenosti a poměrně nízkému věku zejména samice budeme napjatí, jak jejich snažení dopadne," uzavřela mluvčí. 

Autor: Tereza Pintérová

11.3.2014
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení