Zkontrolovat, jak třeskuté mrazy zvládají. Poněkolikáté jim nabídnout pomoc a místo v azylových domech. Červená bunda, tmavě modrá čepice.

Julek je na ulici už čtyři roky. Vlastně není až tak úplně na ulici. Přespává v dřevěné chatce blízko Ostravice. Ještě s dalšími čtyřmi lidmi včetně jedné ženy. Ta je teď ale v ubytovně.

„Dá se to přežít. Teď se nám pokazila pec, ale máme dobré přikrytí a dovnitř nefouká,“ odpovídá Julek na otázku úředníka, jak se mu daří. Do azylových domů prý nechce. Není zvyklý na řád. Chodí si tam ale pro jídlo a pití. „Pro teplý čaj a chleba,“ říká.

O kousek dál, v garážích, přespávají další lidé. Mezi nimi i bezdomovec, kterému říkají Jura. Je to už jednadvacet let, co přišel o práci. Neměl peníze na nájem, přišel o byt. Každé ráno se dívá na teploměr a sleduje, jak hluboko rtuť klesá.

„Postaráme se o sebe sami. Nic nepotřebujeme. Máme jídlo, máme čím topit, máme i vyřízené sociální dávky. Když bylo venku minus třicet, tak jsme zkrátka nikam nechodili,“ říká Jura. Kdyby bylo nejhůř, ví, kam se může obrátit.

„Vím, že mohu jít do azyláku, ale teď to nepotřebuji. V Ostravě je nás taky hodně. Nechci zbytečně zabírat místo potřebnějším,“ vysvětluje, proč chce zůstat i v těchto mrazech v garáži. Navíc musí hlídat, aby jim nikdo nerozkradl věci. Právě to je totiž trápí více než samotná zima. „Zloději berou, co se dá,“ tvrdí muž.

Třiapadesátiletý Jura už zkoušel najít práci. Nedaří se mu to. A to prý kvůli zdravotnímu omezení.

„Dneska je to těžké i pro mladé lidi. Politika státu už je prostě taková,“ říká. O aktuálním dění má přehled. Volný čas tráví i posloucháním rá­dia.

Úředníci ostravského magistrátu chodí za bezdomoci v současných extrémních mrazech dvakrát do týdne.

„Snažíme se je přesvědčit, aby navštívili azylové domy, ve kterých by mohli využívat nabízených služeb. U některých klientů se nám to ale prostě nedaří, protože jsou zvyklí žít v tom svém přirozeném prostředí a z toho důvodu ty svoje lokality neopouštějí,“ sdělil Záviš Pavlas, pracovník odboru sociálních věcí ostravského magistrátu.

V azylových domech jsou tak stále volné kapacity.

„Přestože venku jsou velké mrazy, situace se nemění, pořád je volných zhruba dvacet lůžek a šedesát až sedmdesát takzvaných teplých židlí," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Město každý rok ročně vkládá do programu pro lidi bez domova zhruba dvanáct milionů korun.

Na Ostravsku žije asi 700 lidí bez domova

Lidem bez přístřeší pomáhá také Charita Ostrava. V zimě pravidelně posiluje kapacitu azylových zařízení a zajišťuje lidem bez domova také jídlo, pití a teplé oblečení, aby mrazivé noci přežili. Na Ostravsku žije zhruba 700 lidí bez domova, z toho asi 75 žen. „Do pomoci lidem na okraji společnosti se může zapojit i veřejnost. A to darováním teplého oblečení, zimních bund, rukavic, čepci, šál a či zimních bot. Pomohou také čaje, káva, citrony či instanční polévky,“ vyzval Ivo Křížka, vedoucí charitního denního centra. Charita Ostrava za podpory města Ostravy zajišťuje pro lidi bez domova nízkoprahové denní centrum a nízkoprahové noční zimní centrum (krizová noclehárna) v Charitním domě sv. Benedikta Labre v Lidické ulici 54 ve Vítkovicích a také noclehárnu a azylový dům v Charitním domě sv. Františka v Sirotčí ulici 41 ve Vítkovicích. Možnost zažít atmosféru a seznámit se s poskytovanými službami v azylovém domě, domově pokojného stáří, charitním hospici a dalších zařízeních mají zájemci z široké veřejnosti v rámci Dnů otevřených dveří Charity Ostrava u příležitosti 21. výročí vzniku organizace ve čtvrtek 16. února v době od 9 do 17 hodin a v pátek 17. února od 9 do 15 hodin.