VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřlivá debata v Nové Bělé: Starosta musel sousedy mírnit

/DENÍK SLEDUJE/ Nová Bělá má za sebou nejbouřlivější zasedání zastupitelstva v historii tohoto ostravského městského obvodu. Diskutovalo se totiž o projektu s názvem Hala pro šest tisíc nosnic.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Debata o projektu Hala pro šest tisíc nosnic na zastupitelstvu Nové Bělé. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Sál domova s pečovatelskou službou Bělásek zaplnilo v pondělí večer okolo stovky lidí. Odpůrci „většího kurníku" zcela převažovali. „Do chudáků zemědělců, kteří chtějí halu pro nosnice stavět, doslova bušili. Třikrát čtyřikrát jsem byl donucen zvýšit hlas a mírnit atmosféru, aby se vše obešlo bez vulgarit a překřikování," nechal se slyšet starosta Lumír Bahr.

Nová Bělá podle něho zažila podobnou veřejnou debatu poprvé doposud totiž nebyly důvody. „Přiznám se, že jsem z toho měl větší obavy. Každopádně nebylo přijato žádné usnesení, přítomní se pouze seznámili s projektem i stanovisky jeho předkladatelů a odpůrců," popisoval Bahr.

ČTĚTE TAKÉ: Bartovice řekly kasinu jednohlasné „ne"

Soukromí zemědělci Antonín a Václav Javorkovi na svou podporu pozvali spoluautora záměru (a tvůrce posudků) Miroslava Vraného z Pardubic i zástupce rodinné farmy Václav Matoušek z Čerčan u Prahy (provozovatele drůbežárny se stejnou technologií a počtem nosnic).

„Zazněly všechny naše argumenty, bohužel před těmi, co je slyšet nechtějí. To je potom můžeme opakovat donekonečna…" posteskli si hospodáři s tím, že oni na rozdíl od protistrany disponují výpočty i zkušenostmi. „Proč dělat různé studie a posudky akreditovaných odborníků, když tady má větší slovo kdokoliv bez znalostí v oboru? Tomu nerozumíme. Nevíme, máme-li ještě chuť a sílu pokračovat ve farmaření v této oblasti. Pokud z projektu sejde, paradoxně to bude znamenat jistá plus nebudeme tolik zadlužení a nebudeme tolik pracovat," řekli Javorkovi. Vlnu nevole podle nich vyvolali noví spoluobčané, kteří „by nejraději viděli místo farmy další stavební parcely".

SOUVISEJÍCÍ: Radní Nové Bělé si osobně očichali obří kurník

„Občané jasně přišli demonstrovat, že se drůbežárna v Nové Bělé budovat nebude," komentoval situaci na zastupitelstvu Filip Křižka za odpůrce projektu, kteří vytvořili i vlastní web www.novabela.eu. Účast a vystoupení farmářů Matuškových z Čerčan pak označil za tragikomedii, která se dá prý shrnout slovy: „Je super, když vám u domu bude stát drůbežárna!"

Nespokojeným lidem se nelíbila ani slova odborníka Vraného, jenž projekt podpořil. „Je pro nás naprosto nepřijatelné, že nám inženýr z Pardubic určuje, co v Nové Bělé může smrdět a co ne," tlumočil jejich mínění Křižka. Soukromí zemědělci Javorkové, jak podotkl, podle něj „patrně nechápou, že občané nepřipouští žádnou diskusi o technických detailech, jakými jsou například zápach, hluk, alergie či hlodavci".

ČTĚTE TAKÉ: 

Zemědělci v Nové Bělé chtějí „větší kurník", část obyvatel je rozhodně proti

Lístky pro Baník: Jak to celé bylo? 

Autor: Radek Luksza

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz amerických aut na Dole Michal.
14

OBRAZEM: Americké bouráky na Dole Michal

Tam jsou dveře! Opakoval několikrát Michal Kucián bránící pravděpodobně vnitrostranickou věc před tiskem.

Přeregistrace ostravské ČSSD skončila... dozvuky přetrvávají

Slavnosti Ostravaru dnes pokračují. Vystoupí Krajčo i Čechomor

/FOTOGALERIE/ Kelímek piva do ruky na přivítanou, opáskovat ruku pro „autorizovaný vstup" a show může začít.

OBRAZEM: Army Day v Ostravě aneb K samopalu a pak na baseball!

Vojáci z krajského velitelství v Ostravě i útvaru 3068 v Opavě se v pátek tak, jak mívají ve zvyku jejich američtí kolegové, předvedli před baseballovým utkáním v Porubě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Kam vyrazit o víkendu? Co třeba slavnosti na řece, pouť, nebo pohádky?

Přinášíme pravidelnou páteční várku tipů, jak si zpestřit víkendové dny v Ostravě a okolí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies