VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřlivá debata v Nové Bělé: Starosta musel sousedy mírnit

/DENÍK SLEDUJE/ Nová Bělá má za sebou nejbouřlivější zasedání zastupitelstva v historii tohoto ostravského městského obvodu. Diskutovalo se totiž o projektu s názvem Hala pro šest tisíc nosnic.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Debata o projektu Hala pro šest tisíc nosnic na zastupitelstvu Nové Bělé. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Sál domova s pečovatelskou službou Bělásek zaplnilo v pondělí večer okolo stovky lidí. Odpůrci „většího kurníku" zcela převažovali. „Do chudáků zemědělců, kteří chtějí halu pro nosnice stavět, doslova bušili. Třikrát čtyřikrát jsem byl donucen zvýšit hlas a mírnit atmosféru, aby se vše obešlo bez vulgarit a překřikování," nechal se slyšet starosta Lumír Bahr.

Nová Bělá podle něho zažila podobnou veřejnou debatu poprvé doposud totiž nebyly důvody. „Přiznám se, že jsem z toho měl větší obavy. Každopádně nebylo přijato žádné usnesení, přítomní se pouze seznámili s projektem i stanovisky jeho předkladatelů a odpůrců," popisoval Bahr.

ČTĚTE TAKÉ: Bartovice řekly kasinu jednohlasné „ne"

Soukromí zemědělci Antonín a Václav Javorkovi na svou podporu pozvali spoluautora záměru (a tvůrce posudků) Miroslava Vraného z Pardubic i zástupce rodinné farmy Václav Matoušek z Čerčan u Prahy (provozovatele drůbežárny se stejnou technologií a počtem nosnic).

„Zazněly všechny naše argumenty, bohužel před těmi, co je slyšet nechtějí. To je potom můžeme opakovat donekonečna…" posteskli si hospodáři s tím, že oni na rozdíl od protistrany disponují výpočty i zkušenostmi. „Proč dělat různé studie a posudky akreditovaných odborníků, když tady má větší slovo kdokoliv bez znalostí v oboru? Tomu nerozumíme. Nevíme, máme-li ještě chuť a sílu pokračovat ve farmaření v této oblasti. Pokud z projektu sejde, paradoxně to bude znamenat jistá plus nebudeme tolik zadlužení a nebudeme tolik pracovat," řekli Javorkovi. Vlnu nevole podle nich vyvolali noví spoluobčané, kteří „by nejraději viděli místo farmy další stavební parcely".

SOUVISEJÍCÍ: Radní Nové Bělé si osobně očichali obří kurník

„Občané jasně přišli demonstrovat, že se drůbežárna v Nové Bělé budovat nebude," komentoval situaci na zastupitelstvu Filip Křižka za odpůrce projektu, kteří vytvořili i vlastní web www.novabela.eu. Účast a vystoupení farmářů Matuškových z Čerčan pak označil za tragikomedii, která se dá prý shrnout slovy: „Je super, když vám u domu bude stát drůbežárna!"

Nespokojeným lidem se nelíbila ani slova odborníka Vraného, jenž projekt podpořil. „Je pro nás naprosto nepřijatelné, že nám inženýr z Pardubic určuje, co v Nové Bělé může smrdět a co ne," tlumočil jejich mínění Křižka. Soukromí zemědělci Javorkové, jak podotkl, podle něj „patrně nechápou, že občané nepřipouští žádnou diskusi o technických detailech, jakými jsou například zápach, hluk, alergie či hlodavci".

ČTĚTE TAKÉ: 

Zemědělci v Nové Bělé chtějí „větší kurník", část obyvatel je rozhodně proti

Lístky pro Baník: Jak to celé bylo? 

Autor: Radek Luksza

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráz Žermanické přehrady
AKTUALIZUJEME
12

Řeky jsou plné, po dalších deštích se v noci a v pátek mohou vylévat z koryt

Ilustrační fotografie.

Falešný kontrolor je prý drzý jako opice

Medvědí česnek hledají huňáči po zimním spánku

Jasně zelené podlouhle široké listy medvědího česneku najdete v těchto dnech v lužních a listnatých lesích, na stinných a vlhkých místech. Pozor ale na záměnu s jedovatou konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním! Medvědí česnek snižuje krevní tlak, utišuje revma, dá se z něj připravit třeba i víno.

Kterak manželé Pončovi z Ostravy vrátili Itálii kus historie

Život je plný náhod. Ta, která se stala Jiřímu a Aleně Pončovým z Ostravy, by se dala zařadit do kategorie tajuplných…

Za pokácenou starou lípu stojí nová, plus dvě další

Happy end vzala pro členy Spolku obyvatel družstva z vilové kolonie v Ostravě-Zábřehu kauza pokácené asi devadesátileté lípy.

Audit Deníku: Stavba „prodloužené Rudné" se komplikuje

/SERIÁL DENÍKU/ Komplikace kolem dostavby prodloužené Rudné, která by výrazně pomohla dopravě mezi Ostravou a Opavou, nadále pokračují. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies