Průměrná spotřeba mýdla a dezinfekčních prostředků v našich zdravotnických zařízeních je totiž třikrát nižší, než minimální množství doporučované Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

„Tisíce lidí po celém světě zemřou každý den na infekce, kterými se nakazí během zdravotní péče. Právě ruce jsou přitom hlavní cestou přenosu bakterií. Mytí rukou je proto při prevenci proti takovým infekcím nejdůležitější,“ upozorňuje WHO, která před riziky varuje od roku 2005 v projektu Čistá péče je bezpečnější péče. Jeho součástí je také Světový den hygieny rukou připadající právě na čtvrtek.

Zatímco podle doporučení WHO by zdravotnická zařízení měla denně spotřebovat alespoň 20 mililitrů dezinfekčních přípravků na ruce, u nás je to průměrně sedm mililitrů. Vyplývá to z průzkumu, který ve spolupráci s několika českými nemocnicemi provedla společnost Hartmann-Rico.

Zlatouš a hepatitida
Podle zahraničních studií jsou ruce až tří čtvrtin zdravotníků vystaveny riziku kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy, například zlatým stafylokokem či virovou hepatitidou typu C. Během přímé péče o pacienta se pak míra kontaminace postupně zvyšuje, a to i při používání rukavic.
Do projektů, které kladou na čisté ruce důraz, se zapojily i některé české nemocnice.

„Od doby, kdy jsme projekt odstartovali, se míra dodržování hygieny rukou dostala nad polovinu hodnot uváděných WHO. Pomáhají nám mimo jiné školení v hygieně rukou včetně nácviku jejich dezinfekce nebo poutače upozorňující pacienty a návštěvy na to, aby si vydezinfikovali ruce,“ říká Petra Černo, mluvčí havlíčkobrodské nemocnice.

Za nemytí vyhazov
Na opačném konci pomyslného spektra, než se nachází v mytí rukou poněkud zaostalé Česko, je Velká Británie. Tady totiž musí přísná hygienická opatření dodržovat nejen lékaři, ale všichni, kdo pracují s lidmi ve zdravotnictví či sociální sféře.

„Nejnovější předpisy zakazují nošení prstenů s kameny, nalakovaných či umělých nehtů. Omezení se týká i hodinek, náramků a délky rukávů u zaměstnanců, kteří jsou v kontaktu s pacientem. Jasně je určeno, jak dlouho má probíhat nejen správné mytí, ale i sušení rukou,“ popisuje situaci ve Spojeném království Zdena Kolářová, která v Londýně pracuje jako manažerka zařízení pečující o mentálně postižené. Těm zaměstnancům, kteří přísné požadavky nedodržují, pak hrozí i to, že přijdou o práci.

Budoucí sestřičky se učily mýt si správně ruce
Ostrava - Den čistých rukou uspořádala ve čtvrtek i Vítkovická nemocnice. Studenti zdravotnických škol se tu učili, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce. „Správná hygiena rukou je nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak zamezit přenosu infekcí a různých nemocí. Základy správných návyků hygieny rukou je třeba vštípit dětem již od útlého věku. Cílem akce bylo upozornit na vysoké riziko vzniku závažných onemocnění, jako jsou například žloutenka a průjmy, které vznikají podceněním správné hygieny rukou,“ vysvětlila manažerka pro ošetřovatelskou péči Xenie Gašparová.

MICHAELA KOUBOVÁ
MIROSLAVA CHLEBOUNOVÁ