VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Ostravy přijel Václav Havel vlakem

Ostrava -Do Heřmanic potom vězeňským antonem.

19.12.2011
SDÍLEJ:

Václav HavelFoto: DENÍK/archiv

Už v roce 1968 měl Václav Havel kontakt také s některými lidmi v Ostravě. Jedním z nich byl Zdeněk Hejzlar, ředitel základní školy v Ostrčilově ulici. Ten totiž už v prosinci 1967 uveřejnil jako vůbec první v regionu v krajských novinách článek o nutnosti politických změn, které by zemi osvobodily od trvajících stalinských deformací.

Právě s Hejzlarem se při návštěvě Ostravy Havel setkal a zřejmě si velmi dobře rozuměli. Hejzlar později v Praze navštívil Havla několikrát. Hejzlar byl ostravskou StB varován, aby s ním přerušil kontakt.

Po srpnovém vstupu spojeneckých armád na naše území byla střediskem politického odporu nejsilnější odborová organizace ve městě, totiž v Nové huti. Vystupovala ostře proti vstupu vojsk a internování našich státních představitelů v Moskvě. V červnu 1969 byl na jeden z odborářských mítinků pozván do Ostravy také Václav Havel. Ačkoliv byl sledován na každém kroku, podařilo se mu do Ostravy dostat. Na zahradě Kulturního domu Nové huti v Ostravě- -Zábřehu se v červnu 1969 shromáždilo několik set osob. Právě tady Václav Havel vystoupil a hovořil o vytrvalém a jednotném politickém odporu, o nutnosti žádat okamžitý odchod Sovětské armády, protože jednotky jiných států již byly staženy. Sklidil bouřlivý aplaus.

To byla poslední Havlova dobrovolná návštěva Ostravy za více než dvacet následujících let. V říjnu roku 1979 byl Václav Havel společně s Jiřím Dienstbierem a Petrem Uhlem zatčen. Dostal nepodmíněný trest čtyři a půl roku. Po rozsudku byl v policejním antonu převezen do ostravské věznice v Heřmanicích. Panovaly zrovna dvacetistupňové mrazy a vězeňské baráky nebylo možno vytopit. Právě tady Havel prodělal těžký zápal plic, ze kterého se již nikdy pořádně nevyléčil.

Velitel tábora si zasedl především na politické vězně a přiděloval Havlovi tu nejtěžší práci, kterou nebyli schopni vykonávat ani fyzicky mnohem zdatnější vězňové. Protože neplnil pracovní normu, byl vystaven důtkám a dalším trestům, dostával nižší příděly jídla. Nakonec byl jeho zdravotní stav natolik kritický, že byl převzen do věznice v Plzni na Borech. Zde byl neúspěšně léčen.

Havel byl známý doma i v zahraničí a režim si nemohl dovolit nechat ho zemřít. V roce 1983 byl poslán do civilní nemocnice a odtud domů. Do heřmanické věznice zavítal ještě jednout, a to v roce 1991, kdy navštívil Ostravu poprvé jako prezident republiky.

Historie: bývalý prezident navštívil v našem kraji Karvinou a Opavu

Karviná, Opava Stovky lidí přišly v roce 1991 na Masarykovo náměstí v Karviné- -Fryštátě. Na návštěvu města totiž přijel tehdejší prezident republiky Václav Havel. Na vzácného hosta vzpomíná také bývalý člen OF a karvinský zastupitel Zbyněk Gajdacz. „I když v té době byla spousta lidí, kteří nebyli dvakrát nadšeni, že je Havel prezidentem, překvapil mě velký zájem obyvatel,“ řekl Gajdacz s tím, že náměstí se téměř celé zaplnilo.

Navíc ho potěšilo, že byl tehdejší prezident přijat rozumně. „Samozřejmě už si nevzpomínám na všechny detaily, ale žádné skandování nebo dokonce házení vajíček v Karviné nebylo,“ prozradil karvinský zastupitel.

Jak dodal, Václav Havel rozproudil akci, ve které teď pokračuje i nynější prezident, a tím bylo ježdění po všech koutech republiky. „Jezdil nejen po velkých městech, ale i do menších obcí, kde se setkával s jejich obyvateli,“ uvedl Gajdacz.

Podle svých slov, přestože ne vždy souhlasil se všemi politickými kroky, považuje Václava Havla za jednu z největších osobností naší novodobé historie. „Měl neskutečné renomé v zahraničí, což přispívalo také k tomu, jak byl náš stát za hranicemi vnímán. Jméno Václav Havel bylo značka kvality,“ zakončil vzpomínání Gajdacz.

Velkou a nazapomenutelnou událostí pro obyvatele Opavy a Hradce nad Moravicí se stala v roce 1994 návštěva prezidenta Václava Havla v těchto dvou městech.

Nejdříve, 5. května, navštívil Hradec nad Moravicí. „Pokračujete v tradici prezidentských návštěv v Hradci, ale jste první, který sem nepřijel kvůli pionýrům, ale podívat se, jak to ve městě funguje,“ řekl tehdy při uvítání starosta Josef Vícha. Nepřímo tak připomněl, že do roku 1989 byl Hradec na Moravicí místem každoročních setkání pionýrů s nejvyššími představiteli politického a veřejného života.

V neformální besedě se občané zajímali o názor prezidenta republiky na vytváření vyšších územněsprávních celků. „Je to úkol složitý, související s charakterem státu a jeho decentralizací. Osobně bych uvítal, kdyby se řešení trochu urychlilo,“ řekl jim Václav Havel.

O den později přijel Václav Havel do Opavy, kde ho na Horním náměstí vítaly stovky lidí. Prezident se tehdy seznámil ve výstavní síni Slezského muzea na výstavě Stará Opava s historií města.

(dog, šle, čtk)

Autor: Boleslav Navrátil

19.12.2011
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Na místě požáru odborníci dokumentují podrobnosti o konstrukci kostela. Zkoumají i rozměry trámů.
13

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

/FOTOGALERIE/ Žádná saponátová pěna, plovoucí výkaly a odpudivý zápach. Myslivci ze Staré Bělé neskrývají radost z lepšícího se stavu potůčku tekoucího do slepého ramene Odry ve Výškovicích. Méně nadšeni však budou ti, kteří do něj odpady vypouštěli!

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení