VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřisty fifejdskeho Ofila: Co vymamlasil Jiřik aneb Ostuda na Ostravici

/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

15.4.2017
SDÍLEJ:

Fifejdský Ofil.Foto: Václav Šípoš

Vážení čtenáří, přinášíme vám další díl pravidelného sobotního seriálu Deníku.
Naší snahou je poskytovat především seriózní zpravodajství z vašeho nejbližšího okolí, ale zároveň chceme do Deníku dávat také užitečné informace a zábavu. Dřisty fifejdskeho Ofila, které vystihují rázovitost našeho regionu pohledem svérázné postavy, by měly být právě jednou z těch věcí, které v Deníku pobaví. Další nový díl najdete pravidelně vždy v sobotním tištěném vydání Deníku.

„Počasi je přijemne, tuš určitě cosik zrobime. A navic se odpočněm od tych našich," pravil mi Poldek, když mě lakal, až mu jedu pomocť vygruntovať před Velikonocami jeho ostravicku chatu. Ja na ni nikdy něbyl, ale z vypravjani Lojzka ju znam, tajak bych tam byl. Poldek mi tu nabidku v utery Na Upadnici šeptal přimo do ucha, bo nechtěl, aby to slyšel Jiřik.

Ale ten potvor se to jaksik dověděl a ve středu rano stal u Poldkove škodulki a vehementně se do ni cpal. „Jiřik, včil fakt bez tebe! Něchceme řešiť problemy, kere si nam narobil minule. Jedem gruntovať, ni zhaňať baby," tlačil ho do propadleho hrudnika a dali od auta Poldek.

Lojzek, kery jel samozřejmě s nami, rači zmiznul v autě, než by se s Jiřikem přežiral či Poldkovi sliboval, že ho budě hlidať. Když Poldek odtlačil Jiřika na pět metru od svoji předpotopni škodule, zasprintoval, skočil za volant a vyrazili zme. Jiřik za nami ešče dluhu chvilu utikal, maval pěstičkami a bylo viděť, že pyskuje. V řevu stare a přetižene škodule, kera z nulove rychlosti vystupala na dvacitku za pět minut, však něbylo slyšeť, co mamře. Když tachometer ukazoval 25, Jiřik to vzdal.

Opřel se rukami o kolena, tvrdo vydychaval a paru razy ešče zahrozil pěsťu, ale potym zmizel za zatačku. Oddychli zme se však ale až na Ostravici před Poldkovu chatu, když bylo jasne, že to škodula vydržela. Rychle zme vybalili a smětali do hospody na orosene.

„A čemu zme ho něvzali?" ptal sem se. „Bo Jiřik když se napere, tak vleti na kajjaku sukňu. Aji na strom či do hajzla za ňu vleze. No a loni byla tu v hospodě taga gryfna blondyna, s keru se ztratil a cely vikend zme o nim nevěděli. Přišel zmordovany až v utery Na Upadnicu s tym, že ho ta baba zcela vyždímala, a ni enem sexualně, ale aji finančně. To by nam tak nevadilo jak to, že na chatě guvno pomoch a navíc zme ho v noci hledali, esli neleži kajsik v rynštoku z rozbitym pyskem," popsal loňsku pataliju Lojzek.

To zme ale nětušili, co nas ešče ten den čeka. Že zme nězustali enem u jedneho piva, je jasne. Asi po sedmym dostal Poldek hlad. Něchal se přinesť jidelni listek, hrabal se v nim tajak pošťak v kabeli a potym kivnul na kelnera: „Dam se to zeleninove rizoto, bo ho matě nejlacnějši. Ale řeknitě kuchařovi, že zeleninu moc nejim, tak až tam da vepřove, že ani ryžu němusim, tuž až ku temu vepřovemu da misto ni kobzole a misto syra až tam kydně kapku kyseleho zeli!" zaklapnul listek a spokojeně se odfrknul. Vrchni bez řeči odešel do kuchyně, odkuď ale za chvilu vyletěl kuchař. V pysku byl brunatny tak, že sem měl obavu, že s nim kantně.

Vyvalenymi očami se vrhnul na Poldka, jednu ruku ho lapnul pod krkem, druhu za galaty na řiti, vyněs ho z hospody jak hadroveho panaka a tam z nim pleščil o chodnik. Měli zme o něho strach, ale potvrdilo se, že ožralemu se nikdy nic něstaně. Tak zme ho z Lojzu posbirali z chodnika a šli dom.

„Mam sice dali hlad, ale aspoň zme ušetřili za piva, ni?!" smjal se potym na chatě a cpal do sebe rohlik s paštiku! Rači zme mu něřikali, že když ho kuchař vynašal z hospody, stačil nas vrchni zkasirovať. A zme zvědavi, co budě o tym svojim extempore vykladať Na Upadnici.

Tuš bertě, nebo nechtě ležeť. Ofil

…a kdo chce, ať piše na ofil.ostrava@denik.cz.

Všechny díly seriálu Deníku Dřisty fifejdskeho Ofila najdete zde.


Autor: Redakce

15.4.2017
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třinec si z Vítkovic odvezl všechny body

Den rekordů, na kterém handicapovaný kulturista Daniel Minster utáhl na invalidním vozíku nákladní automobil Tatra (do vzdálenosti 252cm).
25

Vozíčkář vytvořil český rekord. Nákladní Tatru táhnul přes 2,5 metru

Ochlazování na 33 až 34 °C. Lékaři tak zachraňují mozkové buňky novorozenců

Jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které tuto metodu používá, je oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava.  

Běžecký svátek v ulicích Ostravy

Zdaleka nejen pro vytrvalce je Craft Run Fest, který se uskuteční v neděli v centru Ostravy.

Rodičům předškoláků zatím pokuty neudělují

Zákon a vyhláška o povinném předškolním vzdělávání ukládají pětiletým dětem pravidelnou pětidenní docházku s nejméně čtyřmi hodinami denně ve státem uznané školce.

Fantazie! Vítkovice vyválčily bitvu v Chomutově, Vladimír Růžička poprvé padl

/FOTOGALERIE/ Dlouho se zdálo, že o vítězi v souboji Pirátů s Vítkovicemi rozhodne jedna branka. Nakonec rozhodla až ta druhá, a bylo to v prodloužení. Ostravané obrali po trefě namlsaného Tybora vedoucí Chomutov o pozici neporaženého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení