VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřisty fifejdskeho Ofila: Šmigrust Lojzek němusi aneb A včil hrrr na baby!

/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Fifejdský Ofil.Foto: Václav Šípoš

Vážení čtenáří, přinášíme vám další díl pravidelného sobotního seriálu Deníku.
Naší snahou je poskytovat především seriózní zpravodajství z vašeho nejbližšího okolí, ale zároveň chceme do Deníku dávat také užitečné informace a zábavu. Dřisty fifejdskeho Ofila, které vystihují rázovitost našeho regionu pohledem svérázné postavy, by měly být právě jednou z těch věcí, které v Deníku pobaví. Další nový díl najdete pravidelně vždy v sobotním tištěném vydání Deníku.

V utery Na Upadnici se samozřejmě Poldek japal, jak přečural teho kelnera na Ostravi. My zme z Lojzkem na sebe enem mrkli a něchali ho bajiť o tym, jak je fikany… Kdyžm se přestal japať, načli zme v šenku tradični velikonočni dišput. Bo svatki su za dveřami a chlopi se přeci na ty svoje robky musa domluviť.

„Přiznam se bez mučeňa, že mam sice Velikonoce rad, ale od maleho synka něrad chodim po šmigrustě. Ze začatku, ešče před školu, to sem s tatinkem, dej mu panbuch lehke papuče, chodil po tetkach a sestřenicach. Ale pozdějši to bylo pro mně za trest! Dycki sem se nasral, když sem kajsik musel za šmigrustem. Ve vedlejšim vchodě našeho činžaka bydlela stara Lembartka. A ta měla vnučku. Byla asi o tři roky mladši ode mě, a jak mi dycki Lembartka tvrdila, seděla o Velikonocach smutna u okna a vyhližala, kdy už pry ju přidě Lojzek od vedle vyšmigrustovať?! Něchtělo se mi nikdy! Ale stara Lembartka mě dycky ,ukecala´ padesatku. A bo to vtedy byly velke penize, zatnul sem zuby, vyšvihal malu Zdeničku aji babku, polel ich lacnu voňavku, dostal za to zmalovane vajca, a spokojenosť byla zdanlivě na obuch stranach. Ale ja sem se pokažde řikal, že vyšlap do štvrteho patra a to divadlo s karabačem, mi za tu padesatku něstoja. Ale staly! Každy rok! Až do vychozeni školy. To už sem tam něšel, bo Zdenička vlezla do puberty, hazala po mně zamilovanymi očami a temu mrskaňu už přikladala trošku inši vyznam…! Navic čerstvy středoškolski student přeci něbudě lazyť po šmigrustě, ni?!?" pravil za smichu cele hospody Lojzek.

A potym došlo na dišput, jak se letos za tym šmigrustem pujdě, ale sliby chyby. Paru razy zme se pry chlopi v historii zešli a po tym kolečku po susedkach a znamych pry byli dycki tak společenski unaveni, že jim na druhy den Na Upadnici ani pivko něšmakovalo. A tak sem se dozvěděl, že v poslednich rokach se dycki slibiju, kaj a za keru robku pujdu, daju se aji sraz, ale tajak už tradičně na Silvestra, nikdy se nezejdu. Leda až v podvečer na pivě Na Upadnici. To potym matě slyšeť ty vymluvy! Pry k nejlepšim patřila loňska Poldkova: „Synci, něbudětě mi věřiť, ale už sem byl v šatach, napucovany, voňavku připravenu, zehnal jsem se aji jalovec, ale jak sem byl ve dveřach, zazvonil telefon. Volal mi švager, že mu přivezli uhli, vysypali na chodik před chalupu. Z každe strany včil pry stoja auta, šofeři trubiju a nadavaju, že chcu jeť dali. Sam pry něstiha tu hromadu uklidiť, a že mu mam přisť pomocť! Dovedetě se představiť, jak sem byl nasrany?!? Ale co mi zbylo?!? Musel sem! Zedřity sem včil tak, že neměť žizeň, ležim v lužku a hekam!" Paru chlopuv mu vtedy tu baječku zežralo a aji ho polutovali. „Ale enem do doby, než sem im řeknul, že Poldek a aji jeho roba su jedinačci…! A tajak tradičně, aji včil vas potěšim. To přidě do obchoda kovboj a pravi: ,Máte laso?' Prodavačka kivně: ,Kolik?' ,Kolik si strč do řiti, já chci laso!' Fajne, ni?!"

Sam sem zvědavy, kolik se ich v pondělí před Upadnicu zejdě na tyn šmigrust. I když sem s tym šmigrustem na tym stejně tajak Lojzek, přeci enem zkusim z kamošami zajsť…

Tuš bertě, nebo nechtě ležeť. Ofil

…a kdo chce, ať piše na ofil.ostrava@denik.cz.

Všechny díly seriálu Deníku Dřisty fifejdskeho Ofila najdete zde.


Autor: Redakce

17.4.2017
SDÍLEJ:
Finále soutěže Líheň 2017.
30

OBRAZEM: Velké finále soutěže Líheň 2017 s Kamilem Střihavkou

Zásah hasičů u nočního požáru v Ostravě.
3

Další požár bytu v Ostravě. Jeden člověk zemřel, 6 skončilo v nemocnici

Vítkovice prohrály v Olomouci

/FOTOGALERIE/ Fotbalisté Sigmy Olomouc zakončili anglický týden nejtěsnější možnou výhrou nad Vítkovicemi, o které rozhodl v prvním poločase kanonýr Tomáš Chorý.

ČEZ už dlouhodobě s dětmarovickou elektrárnou nepočítá

Do deseti let by měla skončit elektrárna Dětmarovice. Počítá s tím vedení českého energetického gigantu – skupiny ČEZ, který chce v rámci celé České republiky do roku 2035 odstavit výraznou část kapacity uhelných zdrojů v tuzemsku.

OBRAZEM: Podívejte se, jaká je Ostrava z vrtulníku

„Bude to jako letět letadlem?" říkám si v duchu, když zapínám pás a nasazuji sluchátka. S fotografem nás čeká přibližně čtvrt hodina vyhlídkového letu vrtulníkem nad Ostravou. Jaká je moravskoslezská královna shora?

OBRAZEM: Lidé se projeli speciálním vlakem kolem šachet na Karvinsku

Slezský železniční spolek v sobotu pořádal už druhou vyjížďku motorovým vláčkem po vlečkách báňské dráze a vlečkách OKR.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies