VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důchodci: Zábavu ano, ale levně nebo nejlépe zadarmo

Veškerá naše aktivita končí na penězích, stýskají si mnozí senioři. Dá se v Ostravě sportovat a bavit se i ve vyšším věku a bez obav, že na to padne půlka důchodu? Co nabízejí seniorům městské organizace, společnosti a obvodní radnice?

1.2.2012 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

TÉMA DENÍKU

„Všude slyším: Buďte aktivní, prodloužíte si tím život. My bychom i byli, ale když se třeba chceme sejít a uspořádat nějakou besedu a podobné akce, tak jen za pronájem sálu po nás chtějí devět tisíc. To je moc, už jenom kolik dáme za léky a další náklady, nemůžeme si to dovolit,“ stýskala si na setkání seniorů a zdravotně postižených lidí paní Uhlířová. „Potřebovali bychom nějaké slevy, město by nám v tom mohlo vyjít více vstříc,“ přitakávali další.

S jakým zvýhodněním tedy mohou senioři v Ostravě počítat?

Za lepší cenu se dostanou třeba do divadla. Pokud netrvají na tom, že musejí vidět zrovna premiéru, na všechna ostatní představení Národního divadla moravskoslezského, které je příspěvkovou organizací města, mají padesátiprocentní slevu ze základního vstupného.

„Kromě ceny přizpůsobujeme nabídku seniorům i časově. Pro letošní sezonu jsme zavedli novou předplatitelskou skupinu, která uvádí představení v neděli dopoledne v jedenáct hodin. Tato skupina vznikla právě na základě poptávky seniorů,“ uvedla mluvčí Národního divadla moravskoslezského Kateřina Ondřejková s tím, že senioři mohou vidět představení i v předstihu.

„Mohou přijít na veřejné generálky, které jsou dopoledne a za cenu mezi sedmdesáti až osmdesáti korunami. Zadarmo mohou na takzvaná Dostaveníčka, Besedy s inscenačními týmy v Domě knihy Librex a další doprovodné programy,“ upřesnila Ondřejková. Divadlo pracuje také na speciální sekci svých webových stránek určené pro seniory, která by měla být funkční do konce března.

Vstupenka na Slezskoostravský hrad, výstaviště Černá louka stojí běžně sedmdesát korun. Podle mluvčí městské společnosti Ostravské výstavy, která oba areály provozuje, Jany Kyzekové, se důchodci na hrad dostanou za čtyřicet korun, na výstaviště za padesát.

„Letos připravujeme také speciální program pro seniory, vše je zatím v jednání. Z akcí vhodných pro starší návštěvníky doporučuji výstavu Dovolená-Region, kde nově bude expozice věnovaná lázeňství. Na podzim chystáme výstavy věnované zahradě a bydlení bez bariér. A stejně jako loni to bude mikulášský program s občerstvením pro seniory zdarma,“ upřesnila Kyzeková.

Městská společnost Sareza provozuje v Ostravě deset sportovních a relaxačních areálů, které jsou určeny pro veřejnost. Seniorům nabízí levnější plavání. „Sleva pro seniory na plavání se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti procenty, záleží na areálu,“ uvedla tisková mluvčí Sarezy Petra Gavendová.

Co seniorům nabízejí městské obvody?

Moravská Ostrava a Přívoz

V Minikině jsou středeční odpoledne od patnácti hodin vyhrazena projekcím pro seniory. Promítány jsou vybrané filmy z běžné nabídky Minikina za padesát korun. Běžné vstupné je přitom nejčastěji o čtyřicet korun vyšší, u některých filmů je běžná cena stanovená distributorem až na 125 korun. V klubu Atlantik se pravidelně pořádají besedy se seniory. Přednáškový sál je pro tyto účely pronajímán bezplatně, přičemž běžná cena pronájmu ke komerčním účelům činí 500 korun na hodinu. Seniorům jsou k dispozici tři kluby seniorů, v rámci kterých jsou pořádány například koncerty, výstavy, hra Bingo, petang, kuželky, rukodělné práce, kurzy jógy, tréninky paměti, internet, zájezdy a další. Kluby může zdarma navštěvovat každý, kdo je poživatelem starobního nebo invalidního důchodu. Není třeba se někde evidovat.

„Každoročně organizujeme u příležitosti Mezinárodního dne seniorů v říjnu zdarma Setkání seniorů s představiteli městského obvodu. Součástí odpoledne se zajištěným programem je i pohoštění a dárek,“ řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Poruba

Porubská radnice pořádá pro seniory akce v centrech volného času. Jde zejména o sportovní turnaje, kde mají účast zdarma. Senioři se mohou také účastnit tvůrčích dílen. I sem mají zdarma vstup i pomůcky. „Poruba je zřizovatelem tří klubů seniorů, které organizují společenská setkání, přednášky zaměřené na problémy občanů seniorského věku, turistické akce, zájezdy a další,“ uvedl starosta Poruby Lumír Palyza s tím, že zájezdy organizuje porubská radnice, senioři přispívají pouze na benzin. Radnice také dvakrát ročně pořádá Setkání porubských seniorů, Sportovní hry pro seniory, oblíbenou akcí je i Senior-junior-handicap, jejímž smyslem je zapojit děti, handicapované studenty, dospělé a seniory do aktivního života. Příspěvková organizace obvodu Centrum sociálních služeb Poruba pořádá pro seniory koncerty, besedy se zajímavými osobnostmi, přednášky i komponované pořady. Akce se konají v domech s pečovatelskou službou. Kulturní centrum Poruba pravidelně pořádá pro seniory pořady, na které mají vstup zdarma.

Ostrava-Jih

V Domech s pečovatelskou službou (Odborářská, Horymírova, Čujkovova) se pravidelně konají Kluby důchodců přátelská setkání, na kterých si senioři popovídají a věnují se zábavným činnostem. Každý rok začátkem října pořádá radnice Jihu akci s názvem Den seniorů. Každý rok v polovině září se v Domě s pečovatelskou službou v Odborářské ulici koná akce s názvem Vinohraní. Senioři soutěží v zábavných a nenáročných disciplínách. Jednou měsíčně v neděli se konají Setkání jubilantů seniorů, kteří dovrší osmdesáti a více let.

Každé první úterý v měsíci od patnácti hodin probíhá v Domě kultury Akord akce s názvem Senior klub. „Volný vstup tu mají všichni senioři z Ostravy, nejbližší se koná 7. února, kde bude přednáška na téma Vietnam a severní Laos, chybět nebude tradiční živá hudba, při které senioři rádi tancují,“ upřesnil mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty s tím, že další akce pro důchodce se konají v budově G-centra na náměstí SNP v Zábřehu s tím, že všechny tyto akce na Jihu mohou senioři navštěvovat zdarma.

Autor: Miroslava Chlebounová

1.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení