Ačkoliv Památka zesnulých neboli lidově Dušičky připadají až na úterý 2. listopadu, mnozí lidé využili víkend k tomu, aby navštívili hroby svých příbuzných a známých a aby na ně položili květinu a zapálili svíčku.

„Dneska jsme obešla dva hroby, zítra se stavím ještě na třetí. Chci všechno uklidit a nachystat, abychom v úterý na dušičky mohli přijít s rodinou už jen znovu zapálit svíčky,“ řekla Deníku pětasedmdesátiletá Danuše Mušková z Ostravy. „Člověk tady na hřbitově vždycky zavzpomíná na všechny blízké. Uvědomí si, jak to odchází jeden po druhém. Ale co se dá dělat…“ dodala.

Uctít památku zesnulé maminky přišla na slezskoostravský hřbitov i paní Lydie z Ostravy-Jihu. „Myslím na ni velmi často a ráda a také na hřbitov chodím pravidelně. Patří se to nejen na Dušičky,“ vyjádřila se tato starší žena.

Památka zesnulých, která má pevné místo v kalendáři 2. listopadu, se podle internetové serveru Katolik.cz slaví od konce 10. století a postupně se tato tradice rozšiřovala po zemích vyznávajících křesťanství. Den před Dušičkami se konají slavnosti Všech svatých.

„V tyto dny lidé častěji než jindy navštěvují hřbitovy a hroby svých zemřelých, zdobí je květy, věnci a svícemi, které jsou symbolem života, a modlí se za mrtvé. V minulosti se v některých vsích na českém a moravském venkově peklo zvláštní pečivo zvané dušičky, jímž se obdarovávali pocestní, žebráci u kostela a chudí lidé,“ píše se na serveru Katolik.cz.