VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šok! Opava má nejvíce polétavého prachu v republice

Opavsko - Sousední Opavu trápí polétavý prach více než Ostravu! A situace se zhoršuje. Vinu na tom mají i lidé, kteří spalují, co v domácnosti najdou.

26.10.2011 11
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Dobře si ho zapamatujte. PM 10. Nezvaný host, který tu teď s námi bydlí a bydlet bude. Je nebezpečný, všudypřítomný a zahnat se jen tak nedá. Každý Opavan ho dostává do plic, každému ničí zdraví a zkracuje život. A přitom jsme mu pootevřeli dveře také my sami.

Polétavého prachu, který „bílou“ Opavu shodil do top znečistěné lokality, bylo v úterý tolik, že slezská metropole byla nejznečistěnějším městem v České republice. Dokonce i sousední „černá“ Ostrava je na tom lépe. Situace je již tři dny tak vážná, že Hláska každé ráno posílá vybraným pedagogům do škol SMS o trvání smogové situace.

A situace se zhoršuje. Jen pro vaši představu: v úterý polétavý prach v Opavě překročil jedenapůlkrát limit. Ten činí 50 mikrogramů na metr krychlový. V našem městě jsme ho však měli neuvěřitelných 119 mikrogramů.

Jak se každé ráno, než vyjdete do školy a do práce, dozvíte, co budete dýchat? Informaci byste měli od příštího týdne najít na radničním webu, kde bude umístěn pouták o smogové situaci. Když už budete venku, všímejte si autobusů a trolejbusů městské hromadné dopravy. Jejich řidiči budou mít u sebe dvě cedule, oranžovou a červenou, upozorňující na první a druhý stupeň znečistění. Když dostanou z dispečinku pokyn, cedule vyvěsí.

Opava má nyní v Kateřinkách jednu monitorovací stanici a chtěla další dvě. Ty se však zajistit nepodařilo. Měly být V Praskově ulici a v lokalitě u rodinných domů s lokálními topeništi. O jejich instalaci se nedávno spolu s náměstkem primátora Daliborem Halátkem (SOS) snažila opavská lékařka Eva Dratvová jako představitelka občanského sdružení Černá Opava.

Opavané se dočkají pouze dvou tabulí Českého hydrometeorologického ústavu, které budou zobrazovat údaje z kateřinské monitorovací stanice. Nakolik budou tyto údaje pravdivě, je však otázka, protože Kateřinky jsou podle Halátka v tomto směru hluchým místem. „Městu tak v této chvíli zbývá pouze prevence s upozorněním na omezení aktivit venku,“ přiznal Halátek a vyjmenoval příčiny tristní smogové situace v Opavě: „Je to vliv Ostravy, Polska, autoprovozu v samotné Opavě a lokálních topenišť.“

To, co nezodpovědní lidé spalují v kamnech, radnice v tuto chvíli ovlivnit nemůže, protože nový zákon o ochraně ovzduší zatím není. Doprava v úzkém centru Opavy je omezena už dávno a v širším okruhu ji podle radnice omezit nelze. Hláska by proto ráda dostala více lidí do městských autobusů a trolejbusů.

Jak je zatraktivnit, když už nyní připadá městská hromadná doprava mnoha lidem drahá? Jednou z uvažovaných možností je nový odbavovací systém, který by měl začít fungovat v létě a na který radnice dostala dotace ve výši 6,5 milionu korun.

Zuzana Urbánková

Graf znečištění částicemi polétavého prachu PM10 na území České republiky z pondělka. Jak je patrné, Moravskoslezský kraj je na tom ze všech regionů suverénně nejhůře. Zdroj: ČHMÚ

Opavané dýchali v minulých dnech nejhorší vzduch ze všech obyvatel republiky

PM10. Sama o sobě nic neříkající zkratka. Její význam je však více než podstatný. Jedná se totiž o částice polétavého prachu v ovzduší o průměru menším než deset mikrometrů. A ty se podílí prakticky nejvíce na znečištění ovzduší v republice a navíc mohou být pro zdraví velice nebezpečné.

Podle serveru hluk.eps.cz se rizika související s jemným prachem podílí v České republice na úmrtnosti dokonce 5-13 procenty a zemře kvůli němu 348 tisíc lidí v Evropě předčasně. Opava přitom nejenže v posledních dnech silně překračuje limity koncentrace PM10 v ovzduší, ale v pondělí a v úterý se v tomto ohledu zařadila přímo na první místo ze všech měst v celém státě.

Povolený čtyřiadvacetihodinový limit pro množství PM10 je stanoven na 50 mikrogramů na metr krychlový (μg/m). Měřicí stanice v Opavě- Kateřinkách však předevčírem vynesla krutý rozsudek. Ovzduší v Opavě obsahovalo 93,4 μg/m polétavého prachu. Zlepšení stavu poté nepřinesl ani včerejší den. Opava opět okupovala špičku nepopulárního žebříčku znečištění. Těsně před polednem hovořila statistika Českého hydrometeorologického ústavu o tom, že průměrná koncentrace prachu ve vzduchu tady dělala aktuálně za poslední hodinu 77 μg/m, což znamenalo druhé místo hned za Ostravou-Zábřehem s 82 μg/m, a ve čtyřiadvacetihodinovém průměru si drží neohroženě první pozici s 93,6 μg/m.

Co mohou všechna tato čísla a množství PM10 v ovzduší pro Opavany znamenat? Na internetu se mimo jiné dočteme, že vdechování těchto částic poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém. Dlouhodobé vystavení takovému znečištění poté snižuje délku života, zvyšuje kojeneckou úmrtnost, může způsobovat chronickou bronchitidu a plicní choroby a za jistých okolností údajně i rakovinu plic.

Inhalace PM10 se přitom člověk stěží vyhne. Mezi nejvýznamnější zdroje polétavého prachu patří např. spalovací procesy v automobilových motorech a elektrárnách, tavení kovu nebo svařování, zemědělské práce, nezpevněné cesty, těžba anebo také domácí topení nekvalitními pevnými palivy.

Kde také nalézt informace Kvalitu ovzduší na Opavsku i v jiných částech České republiky si můžete nyní kontrolovat sami. Aktuální stavy a hodnoty naměřené v síti desítek stanic nebo mapy s barevným rozlišením nejhůře postižených regionů lze nalézt na internetových stranách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz.

Tomáš Pustka

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení