VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ghetto Zárubek: všechno, jen ne místo k žití. Úřady mají svázané ruce

/FOTOGALERIE/ Jen pár stovek metrů od dopravního terminálu na Hranečníku ve Slezské Ostravě se rozkládá romská kolonie v Zárubecké ulici. Domů tu není mnoho, ale nepořádku jako po válce. Proč zde někdo žije?

12.4.2017
SDÍLEJ:

Kolonie v Zárubecké ulici v Ostravě vypadá jako po válce. Svou činnost zde s koncem roku ukončilo také komunitní centrum Vzájemné soužití, které zde dříve až pro padesátku dětí připravovalo program.Foto: Deník / Kaboň Lukáš

Zrovna jistotou při vstupu do zdejších ulic neoplýváme, to především. Pocit nejistoty navíc zvyšuje návštěva hned prvního domu. Do většiny bytů jsou dveře pootevřené. Stoupáme patro po patře, když v tom se shora ozve zvuk skřípajících dveří. „Běž první," vybízí kolega fotograf, když stojíme před nimi.

Představujeme si mnohé. Co nás ale čeká, to určitě ne. Na půdě naštěstí nikdo není, ale v bordelu promiňte za to slovo by se tu dalo plavat. Poničené hračky, haldy oblečení a hrstka rozsypaných cédéček tematicky k naší návštěvě třeba herní série GTA. Jak brzy zjišťujeme, v domě bydlí už jen paní Věra. „Žije se mi tu špatně, to víte že jo. Chceme se stěhovat," tvrdí žena, která zde žije sedm let.

V řadě domů je situace podobná zůstali poslední odvážlivci. Nebo spíše zoufalci? Nutno však podotknout, že většina bytů v polorozpadlých domech má určitý standard.

Prezidentské apartmá to nepochybně není, spíše výjev z tureckých filmů s perskými koberci na zdech, ale s ohledem na lokalitu se nestačíme divit.

NECHCETE AUTO?

Brzy se ozývá praskavý zvuk. Přijíždí auto. Z něj vyskakuje trojice Romů. Přistupujeme k nim. „Spadl nám výfuk. Nebydlím už tady, ale ještě tady mám vercajk, tak si pro něj jedu," vysvětluje Milan Miko. Jeho přátelé jsou rozvernější. „Prodáváme to auto, nechcete?" ptá se jeden.

„Vidíte, jak to tu vypadá? Večer se tu může natáčet horor," říká druhý. Alespoň v tomhle jim dáváme za pravdu, ale auto nechceme. Věříme, že po návratu na boční silnici na nás ještě bude čekat to naše.

Stejně jako Milan i další shodně tvrdí, že za nájem tady realitní kanceláři platí většinou mezi šesti až sedmi tisíci korun! Třeba Žaneta Mikarová 6760 korun. A to si všichni musí sami topit dřevem. Ne, že by materiálu v okolí nebylo dost, ale na ekologické vytápění to zrovna nevidím.

Průběžně nás z oken sledují páry očí. Z dalšího bez skleněné výplně slyšíme dětský křik. „Doby den," říká malá holčina, když se ocitáme u prahu dveří. Starší paní, která zde bydlí od svých dvaadvaceti let a za níž vnoučata dorazila, se prý příští měsíc taky stěhuje. S touto zprávou (či spíše historkou?) ostatně přicházejí úplně všichni nájemníci.

JSEM TU SÁM, ČILI PĚT ROMŮ V BYTĚ

Až na jednoho. Lukáš ze Slovenska se sem naopak před pěti měsíci přistěhoval. V domě už prý bydlí sám. „Nevěděl jsem, že to tady bude tak hrozné," přiznal.

„Šel jsem sem s vědomím, že když jsem tady byl na návštěvě před sedmi lety, bylo to tu normální. Ale na Slovensku jsem už všechno pustil, tak jsem někde musel zůstat," vysvětluje a zve nás k sobě. Za zvuků romské muziky vstupujeme do bytu. „Dobry den. Dobry den. Dobry den. Dobry den. Dobry den." Sám zde tedy určitě nežije.

Z bytů, které jsme mohli vidět, patří ten jeho k horším. Přesto tvrdí: „Bydlení není špatné, jen ta lokalita. Platí se tu od toho, kolik lidí a v jak velkém bytě žije, já mám 3+1 a platím 7,5 tisíce, to podle mě není moc," říká mladík s tím, že nejhorší je topení dřevem.

Na obchůzce tady potkáváme také dva strážníky městské policie, hromadu koček a na každém kroku skoro promenádu z odpadků. U dalšího domu proto působí poněkud komicky za popisným číslem zastrčený diplom z minulého týdne za „nejlépe uklizený dvorek v lokalitě Zárubek". Ne všichni jsou tady ale výřeční, někteří se nechtějí bavit, jiní nám přímo důrazně doporučují, ať je nezkoušíme fotit. Auto na nás stále čeká, proto odjíždíme.

K TÉMATU

Úřady mají svázané ruce Stejně jako v případě kolonie v Cihelní ulici, kterou Deník navštívil v lednu, i zde patří domy a pozemky soukromníkům. „Není zde možné nic dělat. Leda kdyby hrozilo zřícení, může stavební úřad nařídit nutné opravy," vysvětloval Jan Král ze slezskoostravské radnice. Mluvčí městské policie Michal Maršo pak dodal že lokalitu pravidelně sleduje okrskář, ale vážné zákroky kvůli občanskému soužití odtud hlášeny nejsou. Komunita evidentně drží pospolu. Ostravská společnost Trimex Reality, která byty pronajímá, má člověka kompetentního k vyjádření do konce týdne v zahraničí. „Nepatří nám to, ale oni tomu tak říkají," řekla operátorka na lince.

Autor: Petr Jiříček

12.4.2017
SDÍLEJ:
MAREK SZOTKOWSKI (vlevo) věří, že půlroční vítkovická snaha o záchranu druhé ligy bude úspěšná.

Útočník MFK Vítkovice Marek Szotkowski: V Prostějově nás čeká zápas o všechno

Hladina přehrady Olešná po konci těžby sedimentů pozvolna stoupá.
8

Těžba skončila, hladina v Olešné stoupá pozvolna

Při vyklízení bytu odhalili policisté konopné doupě

Za kuriózních okolností se policistům tento týden podařilo odhalit konopné doupě v jednom z ostravských domů.

První malovaný chodník? Přece před mým domem!

Ostrava /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Ztrácejí se z ulic. Jejich náhrada je časově i finančně náročná. Řeč je o dětských hřištích…

Vítkovice pořádají výjezd na poslední zápas

Vedení fotbalového klubu z Vítkovic se rozhodlo nabídnout fanouškům týmu odvoz na rozhodující zápas do Prostějova.

Vyškrtnutí kandidáti ostravské ČSSD z problémů viní krajského předsedu

Moravskoslezský krajský klub Mladých sociálních demokratů se postavil za přátele (jak se ve straně oslovují) Janu Vajdíkovou a Adama Rykalu - vyškrtnuté z kandidátky pro podzimní parlamentní volby.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies