VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud černé křtitelnice z kostela svatého Václava

Ostrava - V dopiserytíři Hofferovi, písaři při zemských deskách v Brně, o památkách Moravské Ostravy, zaslaném 17. srpna 1728 je mimo jiné zevrubně popisována umělecky ztvárněná křtitelnice, zhotovená z neobyčejně působivého černého mramoru, protkaného světlými žilkami.

10.9.2011
SDÍLEJ:

Malý kostelík v Nové Vsi je nejstarším svatostánkem v celé dnešní Ostravě, podle písemných záznamů pochází z roku 1443. U Hrůbků se kostelíku říká proto, že zde byli úkladně zavražděni tři mniši. Foto: Boleslav Navrátil

HISTORIE

Svědek věrozvěstů

Jde o starodávnou ukázku skvělé kamenické práce. Starosta, kterým byl v té době František Foltin, a městští radní v dopise tvrdili, že vzácná křtitelnice pochází z doby, kdy na Moravě působili věrozvěsti Cyril a Metoděj, tedy relativně nedlouho po roce 863.

Takové tvrzení bylo jistě velmi odvážné, ale Ostravští se odvolávali na moravskou kroniku kněze Jana Středovského, někdejšího faráře v Pavlovicích u Dřevohostic, což je asi na půl cesty mezi Přerovem a Bystřicí pod Hostýnem. Středovský to ve svém díle tvrdil s velkou jistotou. Avšak ani pozdější snahy historiků tvrzení tohoto faráře doložit fakty se nesetkaly s úspěchem, ba víc – prokazovali, že křtitelnice je rozhodně mladší.

Proto je překvapivé zjištění, že Ostravští tak vzácnou relikvii darovali v roce 1905 s lehkým srdcem kostelu ve Frýdlantu nad Ostravicí. A tam ji také můžeme v současné době nalézt. Stojí po pravé straně kostelní lodi, asi deset metrů od oltáře. Jde opravdu o dokonalou ukázku řemeslnické práce, křtitelnice je kryta žlutě a světle zeleně smaltovaným poklopem, rovněž v pečlivém uměleckém provedení.

K tomu jen na okraj, že Frýdlant nad Ostravicí je historicky spjat s Ostravou. Od roku 1620 zde byla v činnosti jedna z nejvýznamnějších hutí v rakouském mocnářství. V době, kdy patřila zdejší huť olomouckému arcibiskupství, byly provozy rozšířeny do Vítkovic a výroba železa v nich začala v roce 1828. Což je přesně sto let po zmíněném dopise Ostravských do Brna. Vítkovice znamenaly konec zdejší hutě, která začala fungovat výhradně jako slévárna.

Staré ostravské mýty

Kněz Jan Jiří Ignác Středovský byl jedním z prvních historiků Moravy a jeho dílo je charakteristické také podporou cyrilometodějského mýtu. Vzhledem k tehdejšímu stavu historie jako vědy nelze Středovskému nic vyčítat, jeho dílo je jinak velmi cenné. Z tohoto důvodu se nelze shovívavě usmívat nad tvrzeními, která v dopise rytíři Hofferovi ostravští radní napsali.

Jako další pamětihodnost vyzvedli kostel v Nové Vsi, o kterém jsou písemné záznamy již z roku 1443, s nímž byly spojeny divy a zázraky. Stojí v části zvané U Hrůbků nedaleko řeky Odry, kde podle lidových pověstí měli být zabiti nevinní řeholníci. Pověst má několik variant, první vraždy se měli dopustit v 15. století husité, kteří napadli tři františkány mířící do Opavy.

Jiná varianta tvrdí, že zde byli zavražděni dva benediktinští mniši z kláštera v Orlové, kteří v roce 1561 prchali před evangelickými pronásledovateli. Ostravský kronikář Alois Adamus se přiklání ve svém díle k první verzi, že zde tedy přišli o život tři františkáni a událost se stala v 15. století.

Nejstarší pohled

V dopise se také tvrdilo, že Moravská Ostrava je nejstarším městem v hukvaldském panství, což ale bylo nepřesné, v tehdejších vrchnostenských hranicích bylo starší město Příbor.

Najdeme zde i připomínku, že město leží téměř u slezských hranic. K odeslanému textu byla přiložena kresba s datací 1728, kterou snad nakreslil městský písař Ferdinand Palhon. Znázorňuje Moravskou Ostravu ze slezskoostravského Jaklovce. Jde o nejstarší zachycený pohled na naše město.

Autor: Boleslav Navrátil

10.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení