VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavní nádraží moderní vstupní bránou do města? Počkáme si

Až 5,5 miliardy korun by se mohlo v budoucnosti investovat do kompletní rekonstrukce ostravského hlavního nádraží. Teď ho čekají drobné opravy nadchodů k nástupištím a nové výtahy. Ty cestujícím chybí nejvíce.

11.6.2015 30
SDÍLEJ:

Hlavní nádraží Ostrava. Foto: Deník/Dita Jurečková

Hlavní vlakové nádraží v Ostravě je vstupní bránou do krajské metropole. Bohužel je jedním z posledních hlavních nádraží v České republice, která čekají na svou rekonstrukci.

Plány na opravy v hodnotě 5,5 miliardy korun jsou už podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) na světě. Na jejich realizaci si budou lidé ale ještě muset počkat. V dohledné době totiž nádraží dozná jen několika úprav.

„Město má s budovou nádraží, které samozřejmě nepatří městu, řadu záměrů. V uplynulých dnech jsem jednal se zástupci Českých drah (ČD) i Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Z krátkodobého hlediska se ta budova řešit nedá. Nejpozději do 12 měsíců ale dojde ke zpřístupnění budovy vybudováním šesti až osmi rychlovýtahů, aby se tam alespoň částečně vyřešil ten nešťastný problém s těžkými kufry. Výtahy budou jak na peronech, tak i v hlavní budově. Nicméně ČD se brání zásadní přestavbě budovy, protože se počítá s tím, že se celý dopravní uzel hlavního nádraží bude přestavovat, a to včetně kolejí," uvedl primátor s tím, že termín rekonstrukce není znám.

Majetkové poměry

Podle něj je prozatím tato investice spočítána na 5,5 miliardy korun. Výpravní budovu hlavního ostravského nádraží po vstupní dveře do nadchodů v současné době vlastní ČD. Přístupové lávky k nástupištím jsou pak v rukou SŽDC. To by se ale mělo v budoucnosti změnit.

Hlavní nádraží Ostrava.

„Hlavní nádraží v Ostravě patří k budovám, které jsou zahrnuty do prodeje části závodu Českých drah Správě železniční dopravní cesty. Tato státní organizace zadala zpracování projektové dokumentace na zajištění bezbariérového přístupu na nástupiště, jejíž součástí je i vybudování výtahu ve vestibulu, ČD tento návrh odsouhlasily," řekla Deníku mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC doplnil, že během letošních prázdnin budou vyměněna okna v tubusu nadchodu a celý nadchod bude vymalován. „V příštím roce chceme nadchod osadit i výtahy tak, aby byl umožněn bezbariérový přístup i imobilním spoluobčanům. V nejbližší době ale žádné další investice neplánujeme. O převodu majetku se hovoří již téměř dva roky. SŽDC tento proces ale nemůže nijak ovlivnit, jedná se přímo o rozhodnutí vlády. V této situaci, kdy není znám termín zahájení převodu, by byly veškeré spekulace předčasné. Na SŽDC by měla být převedena až na malé výjimky všechna nádraží po celé republice," uvedl Marek Illiaš a potvrdil informaci o tom, že se do budoucnosti s rekonstrukcí počítá.

Za peníze z EU

„Obecně mohu říci, že SŽDC se rekonstrukci nádraží nebrání a v současné době prověřuje možnosti čerpání dotace z Evropské unie (EU) na jejich opravy. Příspěvek z EU by se mohl pohybovat okolo 80 procent z celkových uznatelných nákladů," vysvětlil.

Hlavní nádraží Ostrava.

Výpravní budova prošla v minulých letech několika modernizacemi. V letech 2007 a 2008 se kompletně opravovala střecha a provedlo se nové opláštění budovy, včetně nových výplní dveří i oken.

„Zároveň se realizovaly úpravy interiéru pokladny, ČD Centrum , budova se také celá nově vymalovala. Loni se měnily posuvné dveře, opravovala se vzduchotechnika a eskalátory. Výpravní budova ostravského hlavního nádraží je v dobrém stavu," dodala Kateřina Šubová.

Cestující na to ale mají jiný názor.

„Nádražím projdou kvanta lidí. Nejen našinců, ale i cizinců, a to, co tady vidí a co je tady potká, to je fakt v dnešní době k neuvěření. Spojovací nadchod k nástupištím je špinavý a zapáchající. Vzhledem k tomu, že většina lidí cestuje s kufrem, absence eskalátorů či výtahů je velmi nepříjemná. My jsme to naposledy zvládli, ale nevím, jak to dělají starší lidé a především ženy. Asi nejhorší zážitek jsme měli z toalet, za které si firma HC CLEAN účtuje 20 korun. Záchody jsou staré, neopravené, smradlavé. V kabince, kterou jsem navštívila, nebyl ani papír. Prostě řečeno: Hlavní nádraží Ostrava je další ostudou města. Bylo mi z toho smutno a moc," uvedla v dopise Deníku jeho čtenářka Jana Cágová.

Autor: Martina Koziolová

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 30
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hry seniorů v Porubě.
3

Za seniory z Košic v Porubě nastoupili otec i teta tenistky Martiny Hingisové

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

/FOTOGALERIE/ Kukuřičné bludiště - můžete se v něm ztratit, ale i pobavit. Ostravský labyrint u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest. To, co zevnitř nepůsobí nikterak neobvykle, vytváří při pohledu shora zajímavý obrazec. Bludišti dominují kladiva v jeho středu. 

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Maximální rychlost 35 km/h, dojezd 75 km, nákladní nosnost 410 kg, pořizovací cena 60 tisíc korun. To jsou údaje o nové elektrické tříkolce značky Benycargo, která začne od neděle 27. srpna v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky pomáhat s úklidem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení