Deník se zeptal lídrů osmi politických stran a hnutí, které kandidují v říjnových komunálních volbách. Je možné, že jedna z vybraných osobností po nich usedne do primátorského křesla. Jak bude přistupovat k řešení tohoto problému?

Dalibor Madej, ODS (volební číslo 2)

Pocit, že o penězích daňových poplatníků se rozhoduje hlavně za zavřenými dveřmi, je u nás mimořádně silný. Nechceme se přidat k těm, kteří o tomto problému jen hlasitě hovoří. Naše priority proto jsou zdravé finance s prvky veřejné kontroly, fungující model strategických investic, podpora malých a středních podniků a efektivně fungující městské organizace. O tom, že Ostravu vedeme poslední čtyři roky ekonomicky správně, svědčí zlepšený rating agentury Standard & Poor's. Umožní nám snadnější přístup k financování investic a k čerpání evropských peněz. Město bude schopno financovat plánované velké projekty, například rozvoj Černé louky, stavbu fotbalového stadionu a projekty z oblasti životního prostředí. Do oblasti investic a správy projektů přizveme soukromý sektor formou PPP projektů a koncesí. Do dozorčích orgánů městských společností budeme prosazovat odborníky s jasným úkolem efektivní správy majetku města.
Lukáš Curylo, KDU-ČSL s podporou Nestraníků (volební číslo 3)

Poslední čtyři roky byla investiční výstavba města nedostačující. Kromě nekvalitní rekonstrukce Masarykova náměstí se převážně dokončily již započaté investice z předešlého volebního období či proběhly investiční akce, u nichž je dominantním investorem jiný subjekt než město. Naší prioritou v této oblasti je rovnoměrné rozdělení investic podle potřeb občanů na celé město. Rádi bychom dokončili páteřní kanalizaci v okrajových částech města, budeme pokračovat v rekonstrukci škol i školek a zaměříme se na zlepšení infrastruktury včetně parkování. Vytvořením průmyslové zóny v Hrušově podpoříme vznik nových pracovních míst. Budeme rovněž hledat finanční prostředky a spoluinvestory na realizaci větší části projektu Ostrava – Evropské hlavní město kultury. V oblasti financí nepodpoříme žádný rozpočet města, který by zadlužoval další generace. Bude také nutné zkvalitnit hospodaření města, a to zejména v oblasti veřejných zakázek.
Petr Kajnar, ČSSD (volební číslo 6)

Nejviditelnějším úspěchem je získání 6,5 miliard korun z evropských fondů na investice. Revitalizuje se za ně přednádražní prostor ve Svinově či staví alternativní scéna Divadla loutek. V Porubě opravili letos devatenáct základních a mateřských škol v hodnotě 270 milionů korun. Pokračovat budeme druhou fází integrovaného dopravního systému, výstavbou komunitního centra nebo plošné kanalizace v okrajových částech Ostravy. I v době hospodářské krize jsme udrželi vyrovnané hospodaření města. Snižujeme náklady zaváděním centralizovaných nákupů. Minulý týden jsme takto ušetřili oproti předchozímu roku na plynu a elektřině 23 milionů korun. Nástroje, jako je tento, výrazně snižují prostor pro korupci. Agentura Standard & Poor's ocenila přístup města zvýšením jeho ratingu na A/A-1, což je nejlepší hodnocení v historii města. Ocenění dokládá, že jsme se vydali správnou cestou, a rozhodně v ní budeme pokračovat.
Eva Schwarzová, Ostravak (volební číslo 9)

K investicím města budeme přistupovat hospodárně, efektivně a účelně. Zaměříme se především na ty, které přispějí Ostravanům ke kvalitnějšímu životu. Za zcela zásadní považujeme v hospodaření města transparentnost a průhlednost. Proto všechny informace týkající se investic a majetku města zveřejníme na webu. Zveřejněním veřejných zakázek docílíme jejich zlevnění až o 20 procent. Chceme informovat i o veškerých výdajích města nad 100 tisíc korun. Zrušíme-li odměňování zastupitelů v obchodních firmách města, uspoříme za funkční období asi 60 milionů korun. Město musí investovat do mateřských škol, otevřít školky pro děti s respiračním onemocněním, do ekologické hromadné dopravy, do zkvalitnění sítě cyklostezek. V městských obvodech vybudujeme víceúčelová sportovní hřiště, podpoříme výstavbu koncertní síně pro Janáčkovu filharmonii na Černé louce, v Antošovicích vytvoříme rekreační oblast.
Aleš Juchelka, TOP 09 (volební číslo 12)

TOP 09 chce zavést do výběrových řízení města Ostravy jednoznačnou transparentnost. Budeme pokračovat v nákupu materiálu a zboží elektronickými aukcemi. Budeme ale chtít efektivně řešit také náklady, které jsou spojeny s touto formou nákupů. Také se chceme zaměřit na hospodaření městských organizací a na jejich činnosti, které primárně nepotřebují k té své hlavní, centralizovat, a tím snížit náklady. TOP 09 bude samozřejmě usilovat o podporu vědy a výzkumu na území města Ostravy, která by korespondovala se skutečností, že Ostravsko je region s největší koncentrací průmyslu. Budeme zodpovědně hlídat rozpočet města, uvažovat o každé koruně, kterou chceme investovat.
František Šichnárek,SNK ED: Chcete změnu? (volební číslo 15)

Investovat jen do projektů s vysokou přidanou hodnotou pro město a přiměřenou návratností prostředků. Podporovat projekty s využitím evropských fondů. Nedovolíme zastavět proluky dalšími hypermarkety, důraz na hospodaření s volnými plochami ve městě; podpoříme jejich přeměnu na parky s vybaveností pro volnočasové aktivity. Očekáváme, že se po období stagnace oživí zájem o pracovní síly, budeme proto podporovat rekvalifikaci nezaměstnaných, vytvářet podmínky pro jejich zapojení do údržby a úklidu Ostravy. Do řídicích a kontrolních orgánů společností, kde je zřizovatelem město Ostrava, prosazovat renomované odborníky. Využívat senátory a poslance z města a regionu napříč politickým spektrem k prosazování zájmů města. Podpora malých a středních firem, které jsou znevýhodněny při výběrových řízeních zadaných státem a městem proti velkým firmám. Podpora propagace úspěšných malých a středních firem.
Petr Kazimirski, Věci veřejné (volební číslo 16)

Nemám pocit, že by investice v posledním období pozitivně ovlivnily vzhled Ostravy. Týká se to zejména centra města, stavební ploty kolem nerealizovaných staveb žádnému místu na atraktivitě nepřidají. Stávající centrum města si zaslouží investice, které by ho pozvedly. Investovat bychom chtěli také do ekologické hromadné dopravy, pomohlo by to ke zlepšení ovzduší ve městě. Prostor pro investice je téměř neomezený v zařízeních pro seniory a dlouhodobě nemocné. Jsme si vědomi, že financování je problém, ale když ušetříme, můžeme i investovat. Toho chceme dosáhnout úsporami nákladů v oblasti provozu, tím je nákup zboží a služeb s využitím elektronických aukcí, snížení objemu nakupovaných služeb v oblasti právního i ostatního poradenství. V rozpočtu se zaměříme na úroveň nákladů jednotlivých útvarů magistrátu města a přesuneme je do zdravotnictví, sociálních služeb, bezpečnosti.
Martin Juroška, KSČM (volební číslo 18)

Rozpočet města Ostravy – to nejsou malé peníze – asi sedm miliard korun. Jsou to peníze, které byly vybrány na daních od občanů, a právě volby umožňují občanům, aby se jasně vyslovili, jakou strukturu veřejných služeb za své peníze chtějí. KSČM nabízí konkrétní projekty, které povedou ke zvýšení kvality života Ostravanů – bezplatná MHD, cyklistická infrastruktura, větší podpora volnočasových aktivit pro děti a další. Vše uvedené je v rozpočtových možnostech města. Úspory je třeba hledat na pravém místě. Zejména musíme zastavit neopodstatněné penězovody, které vyvádějí veřejné peníze na soukromá konta zhotovitelů předražených veřejných zakázek. Pak bude peněz dost. V oblasti investic lze říci, že byly zejména dokončovány akce z minulého volebního období. Žádné významné projekty koalice ODS a ČSSD nerealizovala. Příčinou nebyla pouze ekonomická krize, ale také roztříštěnost záměrů města a městských obvodů.
Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!