VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudba, tanec, pivo, výskot a také kouzla. Festival v ulicích pokračuje i dnes

/PĚT TIPŮ Z DNEŠNÍHO PROGRAMU, FOTOGALERIE/ „Předskokan" barevného ostravského festivalu včera nabídl více než tři desítky koncertů a akcí. Tisíce dobře naladěných lidí korzovaly mezi Černou loukou, „Masarykáčem" a Kuřím rynkem.

15.7.2015
SDÍLEJ:

Ostravský Festival v ulicích 2015.Foto: Deník/Lucie Hýžová

Rytmy bubnů slyším znít už od Divadla Jiřího Myrona. „Tady máte program té velkolepé akce," podává mi prospekt sympatická slečna v tričku s nápisem Festival v ulicích a s naběleným obličejem.

Přicházím na Kuří rynek, kde zrovna hraje úderná hudba skupiny Cirkus problem. Kličkuji mezi pohupujícími se lidmi, dávám pozor, ať na nikoho nepřevrhnu kelímek s pivem a ať nezašlápnu za ruce se točící holčičky, kterým obličeje zdobí pestré duhové barvy. Jsem překvapená, kolik je tu lidí, přestože jsou teprve tři hodiny odpoledne.

Pět tipů z dnešního dne:Jiří Pavlica s Hradišťanem a Vlasta Rédl s kapelou
20 až 22 hodin, scéna ArcelorMittal (Černá louka)

Bazzookas (Nizozemsko)
23 až 00.00 hodin, scéna ArcelorMittal (Černá louka)

Mark Eliyahu (Izrael)
18.15 až 19.45 hodin. Kostelní scéna pod patronací České spořitelny (evangelický Kristův kostel na Husově náměstí)

Orchestre International du Vetex (Belgie, Francie)
18 až 19 hodin, scéna Masarykovo náměstí

Lucie Rédlová
19 až 20 hodin, scéna Amfiteatr Divadlo loutek, Černá louka

„Slečno, pojďte si zatancovat…"

„Slečno, pojďte si zatancovat, ta moje tvrdí, že už je na to stará," oslovuje mě usměvavý, odhadem sedmdesátiletý muž a bez čekání na odpověď mě chytá kolem pasu.

Trochu rozpačitě se chvíli nechávám tím nenadálým tanečníkem vést. „Pořád mi to jde, i když mám už dvojnásobný bajpas," nepřestává mě udivovat rozšafný sedmdesátník a uznale komentuje výkony hudebníků.

„Není to úplně podle mého gusta, ale nejsou špatní. Konečně se holt něco zajímavého děje, že?," dodává šedovlasý pán a líbá mi ruku na rozloučenou.

Dřevo pro nástroje

Jiráskovo náměstí „okupují" také výrobci hudebních nástrojů.

„Hudebniny vyrábím už patnáct let, je to krásné řemeslo," říká Vít Kašpařík, u jehož stánku s vyřezávanými pastýřskými flétnami a píšťalami se zastavuji.

„Nejlepší je bezové nebo javorové dřevo. Lipové či vrbové bude znít také dobře, ale je vzduchopropustné a nevydrží. Dřevo schne dva až tři roky a teprve poté jej mohu zpracovávat. Nejméně pracné jsou fujary, nemají žádné hmatové dírky, a tudíž se i snadno ovládají. Dopředu člověk musí vědět, zda chce vyřezat altovou flétnu či klarinet, a podle toho zvolí vnitřní vrtání. Každý milimetr hraje roli," doplnil Vít Kašpařík z Velkých Karlovic.

Ostravský Festival v ulicích 2015.

Na Masarykově náměstí právě kouzelník předvádí karetní triky. Kolemjdoucí se shlukují a snaží se mu koukat pod ruce a zjišťovat, jak „to dělá".

„Je neuvěřitelně zručný, nikdy jsem nepostřehla, jak se mu karta, kterou jsem podepsala a vrátila do balíčku, ocitla v puse či na břiše pod jeho košilí," řekla dvaadvacetiletá Monika Přikrylová z Ostravy-Zábřehu. Kolem se prohánějí jezdci na rozličných kolech, která jsou na náměstí k zapůjčení. „Nejtěžší je udržet se na té cirkusové jednokolce," vysvětlil Jiří Kučera z Ostravy.

Největší hudební scéna Fetivalu v ulicích stojí na Černé louce.

„Je to krásná nostalgie. Na „Coloursy" jezdím už roky, takže si pamatuji, že se odehrávaly kdysi tady. Je pěkné, že tu našel místo doprovodný program festivalu. S ženou jsme si vzali týden volno a do Ostravy přijeli už včera. Pouliční festival bereme jako pěknou přípravu na ten hlavní festival, na který se tady můžeme hned akreditovat, což ušetří čas," uzavřel Martin Plachný z Břeclavi.

Autor: Klára Kohutová

15.7.2015
SDÍLEJ:
Nehoda tramvaje a nákladního automobilu na ulici 28. října ve čtvrtek 17. srpna 2017.
13

OBRAZEM: Před krajským úřadem se srazila tramvaj s náklaďákem

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Výbuch v play-off nezůstal bez odezvy

Házenkářky Poruby nebudou v nadcházející sezoně startovat v evropských pohárech.

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

/FOTOGALERIE/ Ve Staré Bělé je 11 autobusových zastávek v každém směru, přičemž šest z nich bylo převedeno do režimu na znamení. S tím obvod nesouhlasí.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení