VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou noví. Mají šanci ve volbách uspět?

Ostrava/DISKUSE/- „Nejsme politici. Máme svoje zaměstnání a spoustu práce, ale už toho máme dost!“ řekla parta lidí, založila Hnutí Ostravak a rozhodla se usilovat o hlasy voličů v letošních komunálních volbách.

20.9.2010 23
SDÍLEJ:

Hnutí Ostravak.Foto: ostravak.info

Nejsou politici, nejsou členy žádné politické strany. Je mezi nimi řada veřejně známých lidí, kteří dosud nechtěli mít s politikou nic společného, přesto do ní teď chtějí vstoupit. Jde například o Evu Schallerovou, dětskou lékařku, která je známá svým bojem za lepší ovzduší, ředitele Domu knihy Librex Jana Bechera, ekologa Petra Jančíka nebo ekonomku Evu Schwarzovou, která se uchází o primátorské křeslo.

„Nejsme politici. Máme svoje zaměstnání a spoustu práce, ale už toho máme dost,“ říká předseda Hnutí Ostravak Tomáš Málek, lékař jednotky intenzivní péče Městské nemocnice v Ostravě. Odpovídá tak na otázku, proč se rozhodl vstoupit do politického rybníka.

Ať občané sami rozhodnou


„Spolu s přáteli jsme se už dříve snažili poukázat na věci, které nám v Ostravě vadí a se kterými nesouhlasíme. Založili jsme občanské sdružení, ale narazili jsme na tvrdou zeď nepochopení a mlčení ze strany kompetentních orgánů. Proto jsme se rozhodli, že nabídneme své myšlenky a nápady přímo občanům. Ať si ve volbách sami rozhodnou, jestli za něco stojí, nebo ne,“ přiblížil vznik nového politického seskupení jeho předseda.

Zároveň přiznal, že najít členy nebylo vůbec jednoduché. „Není snadné najít někoho, kdo je ochoten udělat něco ve prospěch ostatních a nic z toho nemít. Ale to je pro nás zásadní věc. Děláme to zadarmo. Každý, kdo k nám přišel, měl možnost se zapojit. Z těch nejvytrvalejších a nejschopnějších pak vykrystalizovalo jádro naší kandidátky,“ vysvětlil Málek a dodal: „Nemáme žádný sekretariát v Praze. Nikdo nám odtud direktivně neříká, co máme dělat ve prospěch našeho města. Řídíme se selským rozumem a heslem ,Nebát se a nekrást‘,“ tvrdí Málek.

Vedle kandidátky na magistrát sestavilo Hnutí Ostravak ještě jednu, a to do Moravské Ostravy a Přívozu. Jedničkou je na ní Petra Bernfeldová, která pracuje ve státní správě. Také ji vedla do politiky nespokojenost se současným stavem města.

Nechci přihlížet


„V posledních letech jsem byla nespokojena s některými kroky představitelů města i městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, ve kterém bydlím. Nechci dál nečinně přihlížet a kritizovat. Ráda bych se pokusila změnit fungování městského obvodu ke spokojenosti jeho občanů,“ tvrdí Bernfeldová a dodává: „Jako matku předškoláka mě samozřejmě zajímá, v jakém prostředí mé dítě vyrůstá – kvalita ovzduší ve městě, pořádek a bezpečnost, nabídka předškolních zařízení. Stejně tak mi není lhostejné, kde si mé dítě může hrát, sportovat a trávit svůj volný čas. V městském obvodu, za který kandiduji, postrádám mimo jiné odpočinkové zóny pro občany všech věkových kategorií, dostatečný počet míst v předškolních zařízeních pro děti mladší tří let, sáčky a koše na psí exkrementy.“

Mohou nám to spočítat


Předseda Hnutí Ostravak Tomáš Málek také prozradil, odkud získávají peníze na svou činnost. „Hnutí je financováno z členských příspěvků a darů. V naší zemi má cokoli spojeného s politikou špatnou pověst, a proto je obtížné sehnat sponzory. Jména všech sponzorů budou zveřejněna, a občané tak mohou sami zhodnotit, zda naše jednání mohlo někomu přinést neoprávněný prospěch, a spočítat nám to v příštích volbách.“

Nováčci na ostravské politické scéně mají také jasnou představu o tom, co by chtěli změnit. „Je třeba prosadit naprostou transparentnost hospodaření, všechny důležité skutečnosti zveřejnit na webu. Chceme vyhlásit boj korupci a klientelismu a na poli životního prostředí prosazovat náš nárok na čistý vzduch. Město je součást našeho života, prostor, ve kterém tady společně žijeme, a tak se k němu chceme chovat zodpovědně,“ uzavřel Málek.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!

Autor: Tereza Krumpholzová

20.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Ostravská radnice. Ilustrační foto.

Navrhněte Seniora roku

VIDEO: Netradiční VIP louka v centru Ostravy budí pozornost

/FOTOGALERIE/ Květinový experiment v ostravských Komenského sadech budí zaslouženou pozornost nejen obyvatel města, ale také jeho návštěvníků. Kolem VIP louky budou i koně chodit „po špičkách“.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Lev se poprvé trefil za Vítkovice, Ostravané v Langnau slavili

Hokejisté Vítkovic si připsali druhé vítězství v rámci turné po Švýcarsku. V úterý zdolali svěřenci kouče Jakuba Petra Langnau 4:3.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení