Ještě před pár lety zdevastované domy se mění na atraktivní bydlení a Jubilejní kolonie z nejzanedbanější části Jihu v žádanou adresu. Z malometrážních bytů se stávají byty první kategorie s větší obytnou plochou.

Před soudem stanuli dva úředníci radnice Ostravy-Jihu a manažer stavební firmy Bytostav Poruba.

Podle obžaloby loni v lednu nezákonným způsobem ovlivnili výběrové řízení na rekonstrukci bytových domů v Jubilejní kolonii - více zde.

„Na další dva domy v Jubilejní ulici už je zpracována projektová dokumentace a práce by měly začít v příštím roce. Po dokončení jednotlivých etap rekonstrukcí bytových domů se bude postupně obnovovat technická infrastruktura,“ upřesnil Kutty.

Od zahájení rekonstrukce Jubilejní kolonie před deseti lety bylo zrenovováno 175 bytů v šestatřiceti domech. „Náklady na rekonstrukci se prozatím vyšplhaly na 250 milionů korun, vše je hrazeno z prostředků města a obvodu,“ konstatoval mluvčí. Tvrdí, že při rekonstrukci stavbaři dbají na to, aby byl zachován původní vzhled domů ve všech parametrech a detailech, jak to požadují památkáři.

Starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský uvedl, že domy ani byty nechce obvod prodávat soukromníkům. „O prodeji neuvažujeme, byty chceme pronajímat,“ prohlásil Sibinský. Tvrdí, že se do opravených bytů v žádném případě nevrátí neplatiči a další problémoví nájemníci, kteří je před časem vybydleli.

„Původní slušní nájemníci se mohou nastěhovat zpátky, nájemné budou platit padesát korun za metr čtvereční, což je nejnižší možná cena za byt první kategorie. Nájemné ve volných bytech se bude pohybovat mezi šedesáti až osmdesáti korunami na metr čtvereční. V této částce jsou zakalkulovány i náklady na opravu domů,“ vysvětlil Sibinský. Podotkl, že průměrné nájemné bytu je v Ostravě osmdesát šest korun za metr čtvereční.

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce byla postavena na počest stoletého trvání Vítkovického horního a hutního těžířstva v letech 1921 až 1932. Autor projektu, ostravský architekt Ernst Korner, uplatnil v tomto díle vliv expresionismu a dekorativismu vídeňské provenience. Šlo o sídlištěo 605 bytech v jednopatrových a dvoupatrových domech. Jádrem urbanistické kompozice je ulice Jubilejní, na ni navazují krátké uliční spojky. Uzavřenost
a kompaktnost celého areálu posilují symbolické motivy průjezdů v přízemích domů, domovní vchody ve věžových rizalitech a mnoho dalších charakteristických detailů. Zástavba je zařazena do ochranného památkového pásma a třiadvacet vybraných domů bylo ministerstvem kultury prohlášeno za kulturní památku.
*Zdroj: Úřad městského obvodu Ostrava-Jih