VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola potrubí: kamery vodařů objevily kočárek či dámské prádlo

/REPORTÁŽ DENÍKU/ Nabídka podívat se do ostravského podzemí by pro některé mé kolegy byla určitě lákavá. Ve mně ale představa, jak se brodím kanalizační stokou, příliš velké nadšení nevyvolala. Rychle jsem začal shánět gumové holínky a připravoval se na nejhorší.

10.10.2015 1
SDÍLEJ:

Pracovníci OVAK spouštějí do podzemí speciální kameru. Ta je umístěna na malém vozíku. Jejich kolegové ve voze pak sledují na monitoru, v jakém stavu potrubí je. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Vedoucí střediska monitoringu kanalizační sítě společnosti Ostravské vodárny a kanalizace, a. s., (OVAK) Peter Michalčák mě krátce před „výpravou do ostravského podzemí" uklidňuje a říká, že holínky potřebovat nebudu.

„Do podzemí se sice vydáme, ale prostřednictvím speciální kamery. My zůstáváme nahoře," říká Peter Michalčák a domlouvá se s posádkou kamerového vozu na tom, kde bude nejlepší kameru do podzemí vyslat. Vybírají místo v areálu Dolních Vítkovic.

Dva pracovníci OVAK otevírají kanálový poklop kanalizační šachty, ohraničují okolí šachty bezpečnostními kužely a už začínají s pomocí malého jeřábu do podzemí pomalu pouštět speciální kameru. Ta se ve skutečnosti skládá ze dvou částí vozíku na kolech a z odnímatelné kamerové hlavy.

„Před samotnou prohlídkou je nejprve třeba zvolit vhodný typ kamery, případně namontovat potřebný rozměr kol nebo přídavná světla (většinou podle rozměru potrubí). Až poté se kamera pouští do revizní šachty. Vozík je spojen s kamerovým vozem pomocí kabelu, jehož délka dosahuje až 220 metrů. Po spuštění do kanalizace jej operátor již ovládá pomocí joysticku na řídicím pultu z kabiny vozidla," popisuje jednotlivé kroky pracovníků kamerového průzkumu Peter Michalčák.

Pracovníci OVAK spouštějí do podzemí speciální kameru. Ta je umístěna na malém vozíku. Jejich kolegové ve voze pak sledují na monitoru, v jakém stavu potrubí je.

Pracovník tedy ovládá pohyb kamery vpřed i vzad, stejně tak i pohyby kamerové hlavy axiální a radikální rotaci. Na monitoru sledujeme potrubí, kamera se zastavuje u každého spoje, který pomocí automatické nebo manuální rotace prohlíží po celém obvodu.

Obraz se zdá být několikanásobně zvětšený, takže i potrubí na něm vypadá jako dvoumetrová štola. Kamera se postupně zastavuje u každého nálezu, operátor v kabině pak vše pečlivě zaznamenává do protokolu o kamerové prohlídce.

Když kamera v potrubí uvízne

Při průjezdu kamery kanalizací se občas stává, jak mi vysvětlují pracovníci, kteří se speciálním vozem jezdí, že uvízne. Někdy například v díře ve dně potrubí pod hladinou protékající vody, v horším případě může dojít i k jejímu převržení. „Vyproštění pak závisí na šikovnosti operátora, případně na pomoci druhé posádky s kamerou, která se může pokusit kameru převrátit zpět na kolečka. Pokud tyto pokusy selžou, další možností je uvolnění kamerového vozíku tryskou čisticího kanalizačního vozidla. V tomto případě ale hrozí poškození kamerové techniky," vysvětluje Peter Michalčák. Zároveň ale dodává, že kamera jako taková se ztratit nemůže, protože je s vozidlem pevně spojena komunikačním kabelem.

K čemu se kamera využívá?

Jak mě zástupci OVAK ujišťují, je kamera velmi účinným pomocníkem. Díky ní lze odhalit trhliny, deformaci potrubí, netěsné spoje, prorůstání kořenů do kanalizace, různé typy nánosů, křížení potrubí.

„Kamera je schopna měřit i podélný spád potrubí a tím zjistit, zda je vše v pořádku. Samozřejmě dokáže odhalit i výskyt hlodavců, to pak v této oblasti neprodleně zahajujeme deratizaci," vysvětluje Peter Michalčák.

Jak také dodává, kamera pomáhá také obyvatelům bytových či rodinných domků, mnohým ušetřila i nemalé peníze.

„V loňském roce kamera spolu s čištěním strávila několik hodin na objednávce v bytovém domě, jehož obyvatelé měli problémy se zápachem z kanalizace a špatným odtokem splaškových vod. Kamera neustále zajížděla pod hladinu nastoupené odpadní vody. Nakonec po vyčištění operátor narazil na záhadnou překážku, která vše zavinila. V přípojce byla zavařovací sklenice," vysvětluje mluvčí OVAK Radka Vanková.

Co vše vodaři v potrubí objevili?

Pracovníci kamerového vozu objevili v kanalizaci i řadu dalších předmětů, které tam rozhodně nepatří.

„Často nacházíme v potrubí různé klacky, výjimkou nejsou ani hokejky vyčnívající z přípojek. Občas najdeme různé kovové tyče nebo trubky, cihly, kameny nebo PET lahve. Ve sběrači jsme pak objevili dokonce i celý telegrafní sloup a také kočárek nebo nákupní košík. Mezi další kuriózní nalezené předměty patří i dámské spodní prádlo, míče, kšiltovka a podobné předměty," vysvětluje Peter Michalčák.

S úsměvem dodává příhodu, kdy před několika lety byla kamera povolána ke hledání psa, který spadl do kanalizace a utekl. „Tohoto ztracence jsme ale nenašli my, sám se dostal z kanalizace. Jak se mu to povedlo, to ví jen on sám," dodává Peter Michalčák.

OVAK využívá pro kamerový průzkum speciálně vybavená vozidla od roku 1997. V současnosti stráví kamerové vozy v terénu zhruba 2,5 tisíce hodin ročně. Kamery společnosti OVAK ročně prověří stav více než 75 kilometrů kanalizačního potrubí. Dalších bezmála deset kilometrů najezdí u zakázkových prací.

Autor: Břetislav Lapisz

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

PIZZA COLOSEUM otevře na jaře příštího roku svou druhou pobočku na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Ta první je v OC Forum Nová Karolina.
7

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení