Skupinky koledníků, kterých letos v regionu bude asi sedm tisíc, budou sbírat prostředky na pomoc lidem v nouzi, bez domova, na podporu služeb pro seniory, nemocných a handicapovaných.

Během loňské sbírky vykoledovali rekordních více než dvanáct milionů korun. Ostravané, kteří přispěli do kasiček, věnovali na charitu skoro 1,3 milionu korun.

„Sbírka není jen o vybírání peněz, ale také o setkávání lidí různých generací, o sdílení. Je to i příležitost pro setkání s dětmi, které přinášejí do domů radost a pokoj,“ míní ředitel ostravské Charity Martin Pražák s tím, že solidarita je nejen mezi Ostravany velká. Lidé dávají, i když sami mají málo, nebo méně, než měli.

Na podporu z Tříkrálové sbírky bylo letos v regionu vybráno jednašedesát projektů.

V krajském městě budou peníze ze sbírky využity například na podporu seniorů, mobilní hospicové jednotky, která pomáhá lidem v závěrečné fázi jejich života. Peníze půjdou také na stavební úpravy Charitního domova sv. Zdislavy, v němž žijí matky s dětmi v tísni, nebo na pomoc lidem bez přístřeší. Část financí poputuje také na podporu chráněných dílen a chráněného bydlení.

Do Tříkrálové sbírky se mohou dárci zapojit také zasláním dárcovské SMS. Ti, kdo otevřou své peněženky, také nezůstanou zkrátka, od koledníků dostanou tříkrálový kalendářík a cukr.

Diecézní koordinátorka sbírky Veronika Foltýnková upozornila na to, že se mohou objevit i koledníci, kteří nezastupují Charitu a získávají nelegálně prostředky pro vlastní potřeby. Lidé by si na ně měli dát pozor.

„Koledníky Charity lze rozpoznat podle průkazky vystavené Charitou ČR. Průkazky jsou potvrzené příslušnou diecézní charitou a musí obsahovat podpisy odpovědných osob. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Dále by si dárci měli dávat pozor na pečlivě zapečetěné kasičky, do kterých vhazují své dary. Kasičky s nálepkou Charity Česká republika jsou zapečetěny místně příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem,“ popsala Foltýnková.