VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunitní centra, šance na jiný život

Ostrava − Ne každý má to štěstí narodit se do bezpečí fungující rodiny. Děti, které se až tolik nemohou spoléhat na pomoc rodičů, se pak mohou už v útlém věku setkat s vlivy, které pak mnohdy negativně ovlivní jejich další život.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zuzana Urbánková

Často si totiž osvojí životní styl, který je předurčí k životu na okraji společnosti. S tímto problémem se už osm let snaží bojovat občasnské sdružení Centrom, které mimo jiné své aktivity provozuje také komunitní centra v Ostravě-Vítkovicích a nově také v Radvanicích.

„Cílovou skupinu tvoří děti, mládež a mladí lidé ve věku od šesti do šestadvaceti let, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením nebo už sociálně vyloučeni jsou. Zaměřujeme se na osoby, které žijí v nevhodných sociálních podmínkách, mají problémy v oblasti vzdělávání a výchovy a patří do rizikové skupiny ohrožené sociálněpatolo­gickými jevy, jako jsou kriminalita, alkoholismus, toxikomanie, zadluženost či gamblerství. Jde často o děti, které mají problémy se záškoláctvím, drobnými delikty, kouřením a užíváním alkoholu již v raném věku,“ vysvětlila ředitelka Centromu Ivana Nesétová.

Komunitní centrum ve Vítkovicích v Sirotčí ulici navštěvují převážně mladí lidé z této ulice a přilehlé Jeremenkovy osady, služby komunitního centra v Pátově ulici pak využívají zejména uživatelé z ulic Pátovy a Trnkovecké. „To, kde bydlí, ale není podstatné, služeb komunitních center mohou v případě zájmu využívat také obyvatelé jiných lokalit. Vliv prostředí vychovává sám o sobě a mladí lidé, kteří by se, a to ještě v tom lepším případě, bezcílně potloukali po ulicích, mají možnost prožít v našich centrech volný čas způsobem, který je pro jejich formování daleko vhodnější,“ dodala Nesétová.

Podle ní se v komunitním centru snaží nabízet uživatelům širokou škálu možností trávení volného času v bezpečném prostředí. „A také na ně působíme výchovně, náš tým školených pracovníků může rozvíjet přirozené vlohy dětí a mladých lidí. Naším úkolem je také napravovat nežádoucí sociální návyky uživatelů, vytvářet u nich vědomí vlastních schopností a vlastní hodnoty. Divili byste se, jaké emoce dokáže vzbudit normální mikulášská besídka, kterou připravují děti společně s rodiči a prarodiči, kteří něco takového ve svém mládí třeba nepoznali. Musím přiznat, že se přes děti snažíme pomáhat také dospělým,“ dodala Nesétová.

Prostřednictvím besed, přednášek a diskusních setkání komunitní centra přinášejí informace z nejrůznějších oblastí, od vaření a údržbářské práce po kurzy angličtiny. „Samozřejmě pomáháme také školákům s úkoly a dospělým třeba při hledání práce,“ doplnila Nésetová.

Komunitní centra se řídí devíti zásadami. Jednou z nich je zásada bezplatnosti − služba není zpoplatněna, docházka a účast na veškerých aktivitách jsou pro uživatele zdarma. Dále se uplatňuje zásada dobrovolnosti. Zásada dodržování práv pak znamená, že při kontaktu s uživatelem je zachovávána jeho lidská důstojnost a je zajištěno dodržování lidských práv a základních svobod. Dalšími jsou zásada individuálního přístupu ke každému uživateli, zásada rovnocennosti. „Snažíme se zachovat i zásadu aktivity uživatele, která znamená, že uživatelé jsou podněcováni k aktivitě při činnostech v rámci komunitního centra i při řešení nejrůznějších problémů. Na ni navazuje zásada zapojení uživatelů do rozhodování o nabídce aktivit. Samozřejmě je uplatňována i zásada anonymity. Pokud uživatel služby nechce sdělit své jméno nebo jiné údaje o sobě, bude mu služba poskytnuta anonymně. A neméně důležitá je zásada mlčenlivosti. Pracovníci nízkoprahového centra pro děti a mládež jsou vázáni mlčenlivostí, a to i po případném ukončení pracovního poměru. Také údaje o uživateli je možné předat třetí straně pouze se souhlasem uživatele.

„Naše práce vyžaduje trpělivost, toleranci a pochopení, ale dobře víme, že jiná cesta k úspěchu nevede. Velkým povzbuzením do další práce pak jsou i drobné úspěchy v životech dětí a mladých lidí, se kterými jsme v našich centrech pracovali,“ dodala Nésetová.

Autor: Břetislav Lapisz

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V pátek OKD ukončí těžbu v Dole Paskov

Středeční nehoda v Ostravě-Porubě.
4

Vážná nehoda na Rudné: Při srážce osobního a nákladního vozu byli zraněni 3 lidé

Vstříc kvalitnímu stravování aneb Kampus v Ostravě dostává finální podobu

/FOTOGALERIE/ Ve studentském Kampusu Palace na Smetanově náměstí v centru Ostravy byly včera slavnostně otevřeny dvě nové menzy, které mají sázet na kvalitní stravování pro studenty i veřejnost.  

Alkohol za volantem ohrožuje koalici v Ostravě

/FOTOGALERIE/ Další osud vedení města visí na vlásku. Důvod? ODS vsadila na vyčkávací taktiku v otázce rezignace svého náměstka primátora Martina Štěpánka, který byl přistižen opilý za volantem. To se však přestalo líbit koaličním partnerům.

Odborná diskuze nejen o tramvajové trati v Porubě už dnes živě na webu

Odborníci v oblasti dopravy budou dnes, ve středu 29. března, od 15 hodin diskutovat o významu tramvajové dopravy při ekologizaci MHD v Ostravě. Ptát se na vše, co vás zajímá, můžete i vy!

Vítkovice umazaly manko, nakonec ale Chodovu stejně podlehly

Dvě branky Ondřeje Firdy a Lukáše Hájka nakonec nestačily. Florbalisté Vítkovic podlehli v prvním superligovém semifinále play-off úřadujícím mistrů z Chodova na jejich půdě těsně 6:7.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies