VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunitní centra, šance na jiný život

Ostrava − Ne každý má to štěstí narodit se do bezpečí fungující rodiny. Děti, které se až tolik nemohou spoléhat na pomoc rodičů, se pak mohou už v útlém věku setkat s vlivy, které pak mnohdy negativně ovlivní jejich další život.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zuzana Urbánková

Často si totiž osvojí životní styl, který je předurčí k životu na okraji společnosti. S tímto problémem se už osm let snaží bojovat občasnské sdružení Centrom, které mimo jiné své aktivity provozuje také komunitní centra v Ostravě-Vítkovicích a nově také v Radvanicích.

„Cílovou skupinu tvoří děti, mládež a mladí lidé ve věku od šesti do šestadvaceti let, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením nebo už sociálně vyloučeni jsou. Zaměřujeme se na osoby, které žijí v nevhodných sociálních podmínkách, mají problémy v oblasti vzdělávání a výchovy a patří do rizikové skupiny ohrožené sociálněpatolo­gickými jevy, jako jsou kriminalita, alkoholismus, toxikomanie, zadluženost či gamblerství. Jde často o děti, které mají problémy se záškoláctvím, drobnými delikty, kouřením a užíváním alkoholu již v raném věku,“ vysvětlila ředitelka Centromu Ivana Nesétová.

Komunitní centrum ve Vítkovicích v Sirotčí ulici navštěvují převážně mladí lidé z této ulice a přilehlé Jeremenkovy osady, služby komunitního centra v Pátově ulici pak využívají zejména uživatelé z ulic Pátovy a Trnkovecké. „To, kde bydlí, ale není podstatné, služeb komunitních center mohou v případě zájmu využívat také obyvatelé jiných lokalit. Vliv prostředí vychovává sám o sobě a mladí lidé, kteří by se, a to ještě v tom lepším případě, bezcílně potloukali po ulicích, mají možnost prožít v našich centrech volný čas způsobem, který je pro jejich formování daleko vhodnější,“ dodala Nesétová.

Podle ní se v komunitním centru snaží nabízet uživatelům širokou škálu možností trávení volného času v bezpečném prostředí. „A také na ně působíme výchovně, náš tým školených pracovníků může rozvíjet přirozené vlohy dětí a mladých lidí. Naším úkolem je také napravovat nežádoucí sociální návyky uživatelů, vytvářet u nich vědomí vlastních schopností a vlastní hodnoty. Divili byste se, jaké emoce dokáže vzbudit normální mikulášská besídka, kterou připravují děti společně s rodiči a prarodiči, kteří něco takového ve svém mládí třeba nepoznali. Musím přiznat, že se přes děti snažíme pomáhat také dospělým,“ dodala Nesétová.

Prostřednictvím besed, přednášek a diskusních setkání komunitní centra přinášejí informace z nejrůznějších oblastí, od vaření a údržbářské práce po kurzy angličtiny. „Samozřejmě pomáháme také školákům s úkoly a dospělým třeba při hledání práce,“ doplnila Nésetová.

Komunitní centra se řídí devíti zásadami. Jednou z nich je zásada bezplatnosti − služba není zpoplatněna, docházka a účast na veškerých aktivitách jsou pro uživatele zdarma. Dále se uplatňuje zásada dobrovolnosti. Zásada dodržování práv pak znamená, že při kontaktu s uživatelem je zachovávána jeho lidská důstojnost a je zajištěno dodržování lidských práv a základních svobod. Dalšími jsou zásada individuálního přístupu ke každému uživateli, zásada rovnocennosti. „Snažíme se zachovat i zásadu aktivity uživatele, která znamená, že uživatelé jsou podněcováni k aktivitě při činnostech v rámci komunitního centra i při řešení nejrůznějších problémů. Na ni navazuje zásada zapojení uživatelů do rozhodování o nabídce aktivit. Samozřejmě je uplatňována i zásada anonymity. Pokud uživatel služby nechce sdělit své jméno nebo jiné údaje o sobě, bude mu služba poskytnuta anonymně. A neméně důležitá je zásada mlčenlivosti. Pracovníci nízkoprahového centra pro děti a mládež jsou vázáni mlčenlivostí, a to i po případném ukončení pracovního poměru. Také údaje o uživateli je možné předat třetí straně pouze se souhlasem uživatele.

„Naše práce vyžaduje trpělivost, toleranci a pochopení, ale dobře víme, že jiná cesta k úspěchu nevede. Velkým povzbuzením do další práce pak jsou i drobné úspěchy v životech dětí a mladých lidí, se kterými jsme v našich centrech pracovali,“ dodala Nésetová.

Autor: Břetislav Lapisz

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Klimkovický tunel uzavřeli až večer

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

Vítkovice okusily ve Švýcarsku první porážku, za třetinu pětkrát inkasovaly

Dva zápasy mají za sebou hokejisté Vítkovic na turné po Švýcarsku. A pokaždé to byla přestřelka.

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá.

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

/FOTOGALERIE/ Série bez výhry nad Teplicemi se prodlužuje. Fotbalisté Baníku ani poosmé nedokázali soupeře ze severu Čech porazit, byť chvíli před koncem vedli 3:2. Po posledním rohu ale neuhlídali Martina Filla.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení