VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunitní centra, šance na jiný život

Ostrava − Ne každý má to štěstí narodit se do bezpečí fungující rodiny. Děti, které se až tolik nemohou spoléhat na pomoc rodičů, se pak mohou už v útlém věku setkat s vlivy, které pak mnohdy negativně ovlivní jejich další život.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zuzana Urbánková

Často si totiž osvojí životní styl, který je předurčí k životu na okraji společnosti. S tímto problémem se už osm let snaží bojovat občasnské sdružení Centrom, které mimo jiné své aktivity provozuje také komunitní centra v Ostravě-Vítkovicích a nově také v Radvanicích.

„Cílovou skupinu tvoří děti, mládež a mladí lidé ve věku od šesti do šestadvaceti let, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením nebo už sociálně vyloučeni jsou. Zaměřujeme se na osoby, které žijí v nevhodných sociálních podmínkách, mají problémy v oblasti vzdělávání a výchovy a patří do rizikové skupiny ohrožené sociálněpatolo­gickými jevy, jako jsou kriminalita, alkoholismus, toxikomanie, zadluženost či gamblerství. Jde často o děti, které mají problémy se záškoláctvím, drobnými delikty, kouřením a užíváním alkoholu již v raném věku,“ vysvětlila ředitelka Centromu Ivana Nesétová.

Komunitní centrum ve Vítkovicích v Sirotčí ulici navštěvují převážně mladí lidé z této ulice a přilehlé Jeremenkovy osady, služby komunitního centra v Pátově ulici pak využívají zejména uživatelé z ulic Pátovy a Trnkovecké. „To, kde bydlí, ale není podstatné, služeb komunitních center mohou v případě zájmu využívat také obyvatelé jiných lokalit. Vliv prostředí vychovává sám o sobě a mladí lidé, kteří by se, a to ještě v tom lepším případě, bezcílně potloukali po ulicích, mají možnost prožít v našich centrech volný čas způsobem, který je pro jejich formování daleko vhodnější,“ dodala Nesétová.

Podle ní se v komunitním centru snaží nabízet uživatelům širokou škálu možností trávení volného času v bezpečném prostředí. „A také na ně působíme výchovně, náš tým školených pracovníků může rozvíjet přirozené vlohy dětí a mladých lidí. Naším úkolem je také napravovat nežádoucí sociální návyky uživatelů, vytvářet u nich vědomí vlastních schopností a vlastní hodnoty. Divili byste se, jaké emoce dokáže vzbudit normální mikulášská besídka, kterou připravují děti společně s rodiči a prarodiči, kteří něco takového ve svém mládí třeba nepoznali. Musím přiznat, že se přes děti snažíme pomáhat také dospělým,“ dodala Nesétová.

Prostřednictvím besed, přednášek a diskusních setkání komunitní centra přinášejí informace z nejrůznějších oblastí, od vaření a údržbářské práce po kurzy angličtiny. „Samozřejmě pomáháme také školákům s úkoly a dospělým třeba při hledání práce,“ doplnila Nésetová.

Komunitní centra se řídí devíti zásadami. Jednou z nich je zásada bezplatnosti − služba není zpoplatněna, docházka a účast na veškerých aktivitách jsou pro uživatele zdarma. Dále se uplatňuje zásada dobrovolnosti. Zásada dodržování práv pak znamená, že při kontaktu s uživatelem je zachovávána jeho lidská důstojnost a je zajištěno dodržování lidských práv a základních svobod. Dalšími jsou zásada individuálního přístupu ke každému uživateli, zásada rovnocennosti. „Snažíme se zachovat i zásadu aktivity uživatele, která znamená, že uživatelé jsou podněcováni k aktivitě při činnostech v rámci komunitního centra i při řešení nejrůznějších problémů. Na ni navazuje zásada zapojení uživatelů do rozhodování o nabídce aktivit. Samozřejmě je uplatňována i zásada anonymity. Pokud uživatel služby nechce sdělit své jméno nebo jiné údaje o sobě, bude mu služba poskytnuta anonymně. A neméně důležitá je zásada mlčenlivosti. Pracovníci nízkoprahového centra pro děti a mládež jsou vázáni mlčenlivostí, a to i po případném ukončení pracovního poměru. Také údaje o uživateli je možné předat třetí straně pouze se souhlasem uživatele.

„Naše práce vyžaduje trpělivost, toleranci a pochopení, ale dobře víme, že jiná cesta k úspěchu nevede. Velkým povzbuzením do další práce pak jsou i drobné úspěchy v životech dětí a mladých lidí, se kterými jsme v našich centrech pracovali,“ dodala Nésetová.

Autor: Břetislav Lapisz

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC Hlučín - FC Odra Petřkovice
12

Petřkovice v závěru derby ztratily dvoubrankový náskok

Ilustrační foto.

Dopravní podniky Ostravy a Frýdku-Místku budou spolupracovat

Mladíci zpacifikovali lupiče, který chtěl ženě v centru Ostravy ukrást kabelku

Třiačtyřicetiletá žena se zrovna vracela z práce. Násilník se jí zezadu pokusil vytrhnout kabelku.  

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže. 

Skály drží. Stezka na Landek je znovu volná

Od začátku května, kdy Ostravu sužovaly trvalé deště, byla kvůli pádu uvolněného kamení uzavřena oblíbená pěší a cyklistická stezka na Landek.

Dokoná rekonstrukce Českobratrské ulice zkázu obchodníků?

/FOTOGALERIE/ Dva roky si živnostníci v Českobratrské ulici v centru Ostravy zoufali kvůli rekonstrukci Nádražní ulice, která jim „odvála" zákazníky. Letos mají uzavírky a prach přímo přede dveřmi. Chystá se jejich hromadný úprk?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies