VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec trmácení po schodech, hlavní nádraží je bez bariér

Ostravské hlavní nádraží patřilo k nejvytíženějším stanicím v našem kraji, které dosud neměly bezbariérový přístup. Od včerejška už to neplatí. Cestující mohou využít při cestě na jednotlivá nástupiště šest nových výtahů.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Zahájení provozu nových výtahů na Hlavním nádraží v Ostravě.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Oproti loňskému prosinci, kdy Deník situaci na hlavním nádraží přiblížil v reportáži v rámci seriálu Ostudy Ostravy, to znamená změnu k lepšímu.

Mezi ty, kdo si tehdy stěžovali na obtíže při přestupování, patřili kromě maminek s kočárky také lidé s pohybovým handicapem.

ŠEST VÝTAHŮ SPOJÍ HALU S NÁSTUPIŠTI

Od včerejška by mělo být putování z hlavní budovy na jednotlivá nástupiště i opačně snadnější nejen pro ně, ale třeba i pro cestující, kteří se hůře pohybují.

Pasažéři totiž mohou využít celkem šest nových výtahů. Ve výpravní budově jsou dva výtahy o nosnosti 1000 kilogramů (13 osob). Jeden spojuje první podlaží s druhým nadpodlažím v prostoru u hlavního vchodu do budovy. Druhý pak vede z druhého podlaží na třetí v prostoru před vstupy do nadchodu.

Na jednotlivých nástupištích jsou čtyři výtahy o nosnosti 630 kilogramů (osm osob). Umístěny jsou v prostoru nadchodu mezi schodišti a vedou k jednotlivým nástupištím. Investice na jejich výstavbu činila zhruba 20 milionů.

VÍCE KOLEJÍ MEZI SVINOVEM A HLAVNÍM NÁDRAŽÍM

Náměstek oblastního ředitelství Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) pro techniku Libor Tkáč uvedl, že instalace výtahů je počátkem rekonstrukce celého železničního uzlu Ostrava.

„Záměrem ministerstva dopravy a SŽDC je rekonstrukce v širším rozsahu od Ostravy-Svinova přes hlavní nádraží až k Ostravě-Kunčicím. Úpravy by měly zajistit zrychlení průjezdu Ostravou-hlavním nádražím. V praxi je záměrem, aby se navýšilo v současnosti dvoukolejní napojení mezi Svinovem a hlavním nádražím. To totiž v současnosti omezuje kapacitu dráhy. Předpokládá se rovněž modernizace zastávky Stodolní, kde by mělo dojít k prodloužení nástupišť pro vlaky dálkové dopravy. Vybudován by měl být i podchod k nástupištím ve stanici Ostrava-Střed," uvedl Libor Tkáč.

Zmíněné i další úpravy by podle něj měly vést k tomu, aby Ostravou procházela vysokorychlostní železniční trať. Uskutečnění zmíněných prací nelze podle Libora Tkáče očekávat ale dříve než v roce 2023.

Autor: Břetislav Lapisz

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Případ slepic z balkonu v Ostravě má pokračování. Byly darované, nebo kradené?

Třetí ročník happeningu Jsme Ostravská! se konal 27. června na Masarykově náměstí v centru města.
12

OBRAZEM: Masarykovo náměstí v centru Ostravy v obležení studentů

Ve Frýdku-Místku vybudovali dvě nabíjecí stanice elektrokol

Majitelé elektrokol se již nemusí po dobu vyjížďky strachovat z vybití baterky, ve Frýdku-Místku si ji pohodlně nabijí na dvou nových nabíjecích stanicích.

HLASUJTE: Vyberte nejoblíbenější podnik kraje

/SOUTĚŽ DENÍKU/ K létu neodmyslitelně patří posezení na předzahrádkách s chlazeným pivečkem v ruce, sklenicí nebo třeba setkání s kamarádkou u ledové kávy. Vyberte z našeho seznamu hospůdek, barů a podniků Moravskoslezského kraje tu nejoblíbenější.

Ostravští hasiči zachránili srnku, která uvízla v kališti na haldě

/FOTOGALERIE/ Srnku, která uvízla na vodní ploše v areálu uhelné haldy v Ostravě-Heřmanicích, zachraňovali v úterý před polednem ostravští hasiči. Po příjezdu ke kališti spatřili vysílenou a dezorientovanou srnu, která neuměla po strmých a sypkých březích umělé laguny najít cestu zpět do přírody.

Ekologové vyrazili na kontrolu haldy v Hrabůvce. Čekalo je zklamání

/FOTOGALERIE/ Ekologové ze společnosti Vítkovice v pondělí vyrazili na rekultivovaný odval mezi Místeckou ulicí a řekou Ostravicí, a zjistili, že kdosi ukradl cedule zakazující veřejnosti vstup do těchto míst.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies