VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečná: Nejsem jen poslankyně, ale především žena

Ostrava - „Nejsem jen poslankyně, ale především žena“ říká v rozhovoru pro Deník Kateřina Konečná, jednička na kandidátce moravskoslezských komunistů.

3.9.2009 1
SDÍLEJ:

Kateřina Konečná vede pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny kandidátku moravskoslezských komunistů.Foto: DENÍK/Adam Knesl

V Poslanecké sněmovně je co se týká věku největším benjamínkem. Přesto už se v zákulisí nejvyšší české politiky pohybuje nějaký ten pátek. Kateřina Konečná, osmadvacetiletá rodačka z Novojičínska, usedá do lavic Parlamentu ČR sedmým rokem. A ráda by v tom pokračovala i po předčasných volbách.

VŠE O VOLBÁCH V KRAJI ČTĚTE ZDE!

„Zaměstnání je to sice stresové, občas procházím krizemi. Pak ale přijde chvíle, kdy si vzpomenu, proč jsem do toho šla, a vyženu si je z hlavy,“ říká jednička na kandidátce moravskoslezských komunistů v rozhovoru pro Deník.

V Parlamentu ČR jste od roku 2002, od svých jednadvaceti let. Co přivedlo tak mladou ženu do světa ostré politiky?

Nebudu popírat, že jsem si tehdy některé věci představovala trochu jinak. Možná, že v tom do jisté míry hrál roli i nízký věk. Na druhé straně o tvrdém střetu s realitou po vstupu na parlamentní půdu vám bude vyprávět každý politik, ať už mu je jednadvacet, nebo padesát. Co mě k tomu tehdy přivedlo? Samozřejmě nabídka, která se setkala s mojí touhou měnit věci k lepšímu ruku v ruce se silným sociálním cítěním.

Splnila práce poslankyně vaše očekávání?

Původně jsem se domnívala, že vše půjde o něco snáz, že správný účel, dobrá vůle a přesvědčivé argumenty o všem rozhodují. Teď už bych to tak jednoznačně netvrdila – realitu mohli lidé sami vidět, když pravicová vláda prosazovala reformu veřejných financí, poplatky ve zdravotnictví, prodeje nemocnic do soukromých rukou bez ohledu na zájmy pacientů.

Nemáte toho po sedmi letech v poslaneckých lavicích přece jen už dost? Blíží se třicítka, nedávno jste se vdávala, co rozšíření rodiny…

Asi jako každý člověk, jehož zaměstnání je stresové, má občas pocit, že toho má dost, tak i já si procházím svými krizemi. Pak ale přijde chvíle, kdy si vzpomenu, proč jsem do toho šla, a vyženu si je z hlavy. Třicítka se skutečně blíží, a já nejsem jen poslankyně, ale především žena. Nakonec i svatba, jejíž výročí jsme s manželem před necelým měsícem oslavili, potvrzuje, že jsem docela obyčejná ženská se všemi radostmi a starostmi, které manželství přináší.

Jak vlastně nejraději trávíte svůj volný čas? Jakými koníčky se odreagováváte od všeho toho politického vypětí?

Upřímně spánkem, toho mám po celých sedm let věčný nedostatek. Pokud si chci takzvaně vyčistit hlavu, pak mi nejvíc pomáhá jízda na kolečkových bruslích. I když musím konstatovat, že rozvoj stezek pro bruslaře v našem regionu ještě pořád vázne, takže míst, kam si mohu jít zabruslit, není alespoň v mém okolí mnoho.

Jste jedničkou komunistické strany v Moravskoslezském kraji. Co jsou podle vás tři největší plusy tohoto regionu?

Především lidé z našeho kraje, kteří mají svou specifickou povahu, ale zároveň jsou maximálně upřímní a pracovití. Dále je to určitě krásná příroda, ať už oblast Beskyd, nebo Jeseníků s četnými historickými památkami. A nemohu zapomenout ani na strategickou polohu našeho regionu, sousedícího s Polskem a Slovenskem, které jsme zatím sice dostatečně neuměli využít, ale velký potenciál rozvoje zde vidím do budoucna.

A naopak tři minusy?

Určitě je to špatný stav životního prostředí – především státem nedořešené staré ekologické zátěže a čistota ovzduší zejména na Ostravsku. Poté chybějící dopravní infrastruktura, zejména dlouho slibovaná dostavba dálnice a silnic první třídy. A také problém s dalším rozvojem regionu kvůli tomu, že velká část území kraje je stále blokována pro strategické státní projekty, takže nemůže docházet k zvelebování dotčeného území občany ani jeho obnově státními institucemi…

V parlamentu jste aktivní ve výborech pro životní prostředí. Podařilo se vám prosadit něco, co by pomohlo zlepšit zdejší katastrofální stav ovzduší?

Ve výboru jsme se velmi často zabývali situací v našem regionu. Týkalo se to nejen znečištění ovzduší, ale také starých ekologických zátěží, novely horního zákona, dotačního programu Zelená úsporám, kde jsem osobně žádala změnu, tak aby se tento program stal lépe dostupný občanům. Díky několikaměsíčnímu boji mezi mnou a ministrem životního prostředí se podařilo prosadit metodický pokyn pro bioplynové stanice, tak aby nemohly občanům dotčených oblastí, kde již stojí, více znepříjemňovat zápachem život.

Za které věci, jež jsou z vašeho pohledu pro tento region důležité, byste chtěla v Praze bojovat i v následujícím volebním období?

Bojovat bych chtěla – stejně jako doposud – především za to, co občany mého regionu opravdu trápí. Tedy za zmiňované zlepšení v oblasti životního prostředí a dostavbu infrastruktury.

Stručná vizitka

Kateřina Konečná se narodila 20. ledna 1981. Vystudovala Gymnázium v Novém Jičíně, poté absolvovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2002 je poslankyní Parlamentu České republiky za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Během této doby si doplnila vzdělání na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Od srpna loňského roku je vdaná za odhadce nemovitostí Zdeňka Trefila. Mezi její záliby patří kolečkové brusle, divadlo, hudba či výtvarné umění.

KOHO VOLIT ANEB ROZHOVORY NAPOVĚDÍ

Předčasné volby do Parlamentu ČR by měly být v první polovině října. „Koho volit?“ říkáte si. „A má to vůbec cenu?“ dodáváte jedním vrzem. Jasno v těchto otázkách vám mohou pomoci udělat předvolební rozhovory Deníku, ve kterých vám každý čtvrtek představujeme jednoho z moravskoslezských lídrů šesti největších politických stran. Naší snahou je přiblížit vám jedničky na kandidátkách v krátkých povídáních především z té obyčejné lidské stránky. Samozřejmě se však dotkneme i otázek na to, co by chtěli pro tento region udělat. Budou v případě zvolení „kopat“ v Praze za stejné zájmy, jako máte vy? Čtěte druhý ze série rozhovorů – dnes s Kateřinou Konečnou z KSČM.

Autor: Martin Pleva

3.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení