VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studujte korejštinu. Univerzita otevřela nový obor

OSTRAVA - Když Filozofická fakulta Ostravské univerzity (FF OU) nabídla před třemi lety na podzim studentům lektorské kursy arabštiny, čínštiny, japonštiny, vietnamštiny a romštiny, přihlásilo se na ně kolem dvou set studentů. Největší zájem byl o čínštinu, japonštinu a romštinu.

20.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

V letošním roce se vedení FF OU rozhodlo rozšířit nabídku nepovinných exotických jazyků o korejštinu. „Příčina je prostá. V regionu se staví největší evropská automobilka korejské firmy a dá se předpokládat, že znalost základů tohoto asijského jazyka se bude velice cenit,“ řekla děkanka FF OU Eva Mrhačová.

Jistě najdou uplatnění Vedení fakulty je přesvědčeno, že absolventi jazykových oborů orientovaných na hospodářskou sféru, zejména absolventi hospodářské angličtiny, najdou v této firmě, která má při rozjezdu výroby zaměstnat na tři tisíce zaměstnanců, dobré uplatnění. Korejštinu již začala studovat první skupinka studentů. Vysokoškolsky vzdělaného rodilého mluvčího se prozatím najít nepodařilo, proto korejštinu vyučuje česká absolventka koreanistiky z pražské Univerzity Karlovy.

„Učí studenty gramatice tohoto obtížného jazyka, korejskou konverzaci je přichází učit Korejec Kim, který na ostravské filozofické fakultě studuje kurs češtiny pro cizince. Styk s rodilým mluvčím mají tedy studenti přece jen zajištěn,“ doplnila Mrhačová. Spolupráce s Korejci V budoucnu by se podle ní mohla korejština v Ostravě zdárně rozvíjet. Vedení Filozofické fakulty totiž už navázalo spolupráci s korejskou Fakultou středoevropských a východoevropských studií.

Její děkan Kim Kiuchin navštívil v létě Ostravu a přislíbil všestrannou pomoc. Díky tomu, že se fakultě podařilo získat pro výuku všech zmíněných exotických jazyků vysokoškolsky vzdělané rodilé mluvčí, kteří se navíc projevili jako výborní pedagogové, většina studentů u studia „svého“ zvoleného jazyka zůstává po celé čtyři semestry. „Máme z toho radost, vždyť znalost i základů takového jazyka láme bariéry, sbližuje lidi,“ řekla s pýchou děkanka a dodala, že všichni cizinci, kteří učí arabštinu, čínštinu, japonštinu a vietnamštinu, hovoří dobře česky, romský lektor je dokonce v doktorském studiu na Masarykově univerzitě v Brně.

Rozšíří si obzory „Znamená to, že tito pedagogové mohou studenty zasvětit i do historie a kultury dané země, daného národa. A co může být cennějšího pro rozšíření obzoru mladého člověka, co ho může lépe vyzbrojit proti prvkům xenofobie a rasismu než takové přímé, nezprostředkované poznání,“ zdůraznila Mrhačová.

20.11.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záběr kamery.

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

Vlak smetl auto na přejezdu v Pržně.
AKTUALIZUJEME
14

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení