Převléknout se z běžného pracovního oděvu do kuchařského museli nejen zástupci veřejné správy, ale také všichni ostatní soutěžící. Kuchařskou čepici na hlavu – a vaření může začít.

„Jak asi bude chutnat polévka připravená podle holandského receptu nebo ta, kterou úředníci z kraje pojmenovali jako Hejtmanskou gulášovku?“ říkám si, když usedám za stůl poroty. Vedle mě sedí šéfkuchaři z prestižních ostravských restaurací a vedoucí kuchař z Armády spásy.

Po necelé hodině má všech deset týmů dovařeno. Netrpělivě čekáme, až se začnou nosit očíslované misky s polévkami. Holandská, na kterou se tak těším, má číslo osm. „Je hodně silná. Trochu mi připomíná orientální kuchyni. Opravdu výborná. To je favorit,“ říkám porotci, který sedí vedle mě. To jsem ale ještě nezkusila čertovskou. Vařili ji úředníci z Mariánských Hor v čele se starostkou.

Jak už název napověděl, pálila jako čert a připomínala mi guláškovku mé babičky. Právě proto jsem jí asi dala nejvíce bodů. Vítěznou se ale nakonec stala jiná polévka pojmenovaná Pirátský poklad, tu připravila Armáda spásy Přístav.

Do soutěže se zapojila také skupina z havířovského Komunitního centra v čele s kapitánkou Ardi van Hattem. „Jsme moc rády, že jsme se mohly zúčastnit tohoto souboje, pozvání jsme dostaly z ostravského centra, a protože je polévka grunt, vybraly jsme pravý ruský boršč,“ vysvětlily jednohlasně kuchařky Mariam, Bohuslava, Jarka a Libuška.

Celá tato akce proběhla v prostorách Centra sociálních služeb pro ženy a matky s dětmi, které provozuje Armáda spásy. „Cílem klání bylo mimo jiné zábavnou formou přiblížit široké veřejnosti práci a poslání tohoto centra,“ řekla Marcela Stryjová, vedoucí Centra sociálních služeb a zároveň organizátorka akce. Na otázku, proč právě soutěž ve vaření polévky, mi odpověděla, že právě polévka je jedním ze symbolů práce Armády spásy.

MARTINA KOZIOLOVÁ