VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Laguny: budou odtěženy do čtyř let?

Výběrové řízení na odstranění kalů z ostravských lagun je v plném proudu. Podle předpokladu by měla být v červenci podepsána rámcová smlouva s pěti uchazeči o tuto zakázku.

31.1.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z lagun Ostrama Foto: DENIK/Miroslav Kucej

Ještě zhruba sto tisíc tun kalů je třeba odstranit z ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo. Vedení společnosti Diamo, která areál spravuje, odhaduje, že pokud vše půjde podle plánů a bez komplikací, mohly by být laguny odstraněny v roce 2018.

Výběrové řízení

„Soutěž na odstranění kalů je vyhlášena od konce října a žádosti o účast s prokázáním kvalifikačních předpokladů musely být odevzdány do 16. ledna. Máme teď třicet dnů na vyhodnocení žádostí. Termín pro odeslání výzvy na podání nabídek do rámcové smlouvy je 17. února," řekl Deníku Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu Odra, státního podniku Diamo.

Jakmile bude vybrána vítězná firma, zbývající množství kalů z největší ekologické zátěže v republice by mělo být odstraněno do tří let od uzavření výběrového řízení.

„Firma bude mít podmínku do tří let kaly z lagun vymístit a do pěti let spálit. Pětiletý termín pro konečné odstranění kalů byl zvolen především proto, že kapacity spalovacích jednotek nejsou takové, aby se do nich ropný odpad mohl navézt a spálit najednou. Otázkou ale stále zůstává, jak dlouho se potáhne vlastní výběrové řízení," přiblížil ředitel Havelka.

Další kaly?

Problém, který sanaci ostravských lagun pozastavil, bylo objevení zhruba sta tisíc tun nadbilančních kalů, se kterými se nepočítalo.

„Původní množství kalů v laguně R3 bylo stanoveno na základě průzkumu, při kterém technici objevili pevné dno laguny zhruba ve třech metrech, přičemž se předpokládalo, že materiál pod těmito kaly představuje v minulosti navezená stavební suť. Dnes je již ověřeno, že původně zjištěné pevné dno představovala vrstva zpolymerovaných uhlovodíků, které ztuhly v asfalt. Když se tato vrstva obnažila, na vzduchu a za vyšších teplot se stala tekutou. Nyní již víme, že mocnost těchto kalů až po skutečné dno laguny je zhruba další tři metry, což je asi 75 tisíc tun kalů," vysvětlil ředitel odštěpného závodu.

Další ložisko kalů v laguně už objevit nemohou, protože celá oblast je zmapována třemi různými metodami, které realizovala VŠB-TUO.

„Jsme si stoprocentně jisti, že současný objem kalů je konečný. I kdyby v laguně po odtěžení nějaká ta tuna zůstala, stejně se musí dotčené okolí včetně podloží lagun do určité hloubky odtěžit a dekontaminovat přepálením při teplotě zhruba čtyři sta padesát stupňů Celsia, což problém vyřeší," doplnil Josef Havelka.

K TÉMATU

Česká tisková kancelář v minulých dnech uvedla, že zakázkou na sanaci ropných kalů se chce zabývat kontrolní výbor poslanecké sněmovny.
Návrh podala členka výboru Jana Lorencová (ANO). Podle ní je výběrové řízení zmanipulované a některé firmy mají výhodu.
Vedení společnosti ale tvrdí, že v současné situaci a při takové veřejné kontrole, jakou ostravské laguny podléhají, je téměř nemožné, aby jejich odstranění nesplňovalo jakékoliv zákonné podmínky. (ČTK)

Autor: Jakub Malchárek

31.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
18

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení