I když počasí o víkendu na výlety a výhledy do krajiny nebylo nic moc, na procházku Z věže do věže, kterou pořádal v sobotu Ostravský informační servis, přišlo zájemců dost.

„Když v roce 1924 vznikla Velká Ostrava, nedostačovala stará radnice, proto se začala stavět nová. O šest let později vyrostl na Prokešově náměstí, pojmenovaném po velmi oblíbeném starostovi, největší radniční komplex u nás s nejvyšší radniční věží. Jen pro zajímavost, konstrukce věže byla vyrobena ve Vítkovických železárnách a je ukotvena šestnácti šrouby,“ zahájila průvodkyně komentovanou procházku na ostravské Nové radnici. Vysvětlila pak původ ostravského heraldického znaku, popsala, jak vznikala bronzová socha Ikara na náměstí před ní i co znázorňují čtyři bronzové sochy na samotné věži.

Pod deštníky schovaní se účastníci procházky přesunuli po Sokolské třídě kolem Sýkorova mostu, kostela svatého Václava ke Staré radnici s Ostravským muzeem. Ptali se na nejstarší dům s číslem šest na této ulici, který byl postaven v roce 1893, zajímaly je detaily z historie starého planetária a hvězdárny, připomněli si historku, jak se původní řetězový Sýkorův most propadl pod pochodujícími vojáky.

Ve Staré radnici zaujala především zvonkohra. „Podle čeho dostaly jednotlivé zvony svá jména? Proč nemůžeme být nahoře, když se rozezní?“ ptali se. „Jména dostaly zvony podle významných představitelů města, starostů a primátorů. Je jich dvaadvacet, ten největší z nich má vyryto latinsky „město v pohybu“. Mohly by vám prasknout bubínky, takový vydává zvonkohra hluk,“ reagoval průvodce.

„Chodím pravidelně na tyto procházky. Zavzpomínám, leccos nového se dozvím,“ pochvalovala si důchodkyně Olga Macurová.

Spokojení byli i vysokoškoláci Zuzana Říhová a Jiří Vašíček: „Když máme volný víkend, snažíme se využívat akce typu Muzejní noc, Strašidla na hradě a další. Baví nás to,“ zhodnotili studenti.