VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukša: Novela přinese účinnější kroky k ochraně ovzduší

Ostrava – Na mnohých místech České republiky se ovzduší od pádu socialismu výrazně zlepšilo. Jednou z výjimek bohužel i nadále zůstává Moravskoslezský kraj. Příčinou této situace je mimo jiné i nevyhovující zákon o ochraně ovzduší, který obsahuje řadu „děr“ a chybějících ustanovení. To by měla napravit novela zákona, kterou spolu s dalšími kolegy předkládá poslanec Pavol Lukša.

30.10.2010 5
SDÍLEJ:

Pavol Lukša.Foto: Archiv

V čem je podle vás zakopán pes se špatným ovzduším v regionu?

Řada lidí se mě ptá, jak je možné, že jsou emisní limity v Moravskoslezském kraji neustále překračovány. Odpověď zní jednoznačně – hodnoty emisních stropů pro jednotlivé kraje mají charakter doporučení. Neexistuje také jednoznačná vazba mezi konkrétní situací na konkrétním území a provozem zdrojů znečišťování ovzduší. Jinými slovy – i když továrny budou plnit emisní limity, může se stát (a stává se to často), že vlivem znečištění z jiných zdrojů jako třeba automobilů dochází k překračování únosné meze a ovzduší se stává zdraví nebezpečné.

Jak může pomoci novela zákona?

Naše novela přináší několik účinných opatření. Zaprvé rozšiřuje nutnost dodržování emisních stropů též na skupinu zdrojů či všechny zdroje znečištění na vymezeném území. Zadruhé – obce budou moci vymezit na svém území nízkoemisní zóny. Týká se to území, kde jsou překračovány limity znečištění a současně existuje objízdná trasa tohoto území bez omezení. Do těchto zón nebude možné jezdit s vozidly, která nesplňují určené emisní hodnoty, jedná se tedy především o starší vozy nešetrné k životnímu prostředí. Zde podotýkám, že nejde o náš výmysl, ale úspěšné opatření, jež zavedla řada evropských měst jako například Stockholm, Londýn a spousta měst v Německu.

Jsou v novele ještě nějaké další opatření pro zlepšení ovzduší?

Dalším významným opatřením je osvobození obchvatů měst od zpoplatnění při překročení emisních limitů. Toto opatření má motivovat řidiče, aby se nevyhýbali zpoplatněným obchvatům a nesnažili se ušetřit tím, že pojedou „zdarma“ po městských cestách. Tím se zároveň zvýší i plynulost provozu ve městech a řidiči nebudou muset stát často v kolonách. Úseky, kterých se bude týkat osvobození od poplatků, stanoví příslušná vyhláška.

Změna zákona je důležitá, jen sama o sobě však asi ovzduší nevyčistí…

Nehodlám předstírat, že novela zákona vyřeší všechny problémy se znečištěným ovzduším. Představuje však první krok, za nímž budou muset následovat další, zcela novým zákonem o ovzduší počínaje, jednání s polskou stranou o lepší spolupráci při omezování emisí konče. Jen tak se bude lidem lépe dýchat a pouze tímto způsobem můžeme snížit vysoký výskyt rakoviny a jiných onemocnění v Moravskoslez­ském kraji.

Autor: Martin Pleva

30.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební festival Colours of Ostrava ve čtvrtek 20. července 2017.
100

Čísla, střípky, zajímavosti. Jaký byl 16. ročník Colours of Ostrava?

Tomáš Zápotočný (v modrém)

Proč skončil Zápotočný? Stoper necítil důvěru kouče Kučery

Hokejisté Třince zahájili přípravu na ledě, asistoval i Bonk

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince odstartovali v pondělí dopoledne herní část letní přípravy. Měsíc a půl před začátkem extraligy vyjel kompletní tým Václava Varadi a Marka Zadiny na led Werk Arény, kde strávil něco přes hodinu.

Paragliding v Beskydech nabízí adrenalin i relaxaci

Letecký sport, který může být vysoce adrenalinovou záležitostí, ale i odpočinkem v přírodě s nádherným výhledem. Řeč je o paraglidingu, návykovém koníčku, který je údajně bezpečnější než jízda na kole.  

Rybárna, Polívkárna, Hranolkárna. V Ostravě „frčí“ netradiční bistra

/FOTOGALERIE/ O ostravském centru se říká, že je mrtvé, nepotkáte tam ani živáčka a že každý obchod nebo podnik co nevidět zkrachuje. Že je to do určité míry pouhý mýtus přetrvávající z předešlých let, o tom svědčí i námi vybrané podniky z oblasti gastronomie.

Jaromír Nohavica o ragby: Nádherná hra, která spojuje lidi. A vzpomíná na Iry

/ROZHOVOR/ Slavnější ragbista mezi písničkáři není, stejně tak písničkář mezi ragbisty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení