VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukša: Novela přinese účinnější kroky k ochraně ovzduší

Ostrava – Na mnohých místech České republiky se ovzduší od pádu socialismu výrazně zlepšilo. Jednou z výjimek bohužel i nadále zůstává Moravskoslezský kraj. Příčinou této situace je mimo jiné i nevyhovující zákon o ochraně ovzduší, který obsahuje řadu „děr“ a chybějících ustanovení. To by měla napravit novela zákona, kterou spolu s dalšími kolegy předkládá poslanec Pavol Lukša.

30.10.2010 5
SDÍLEJ:

Pavol Lukša.Foto: Archiv

V čem je podle vás zakopán pes se špatným ovzduším v regionu?

Řada lidí se mě ptá, jak je možné, že jsou emisní limity v Moravskoslezském kraji neustále překračovány. Odpověď zní jednoznačně – hodnoty emisních stropů pro jednotlivé kraje mají charakter doporučení. Neexistuje také jednoznačná vazba mezi konkrétní situací na konkrétním území a provozem zdrojů znečišťování ovzduší. Jinými slovy – i když továrny budou plnit emisní limity, může se stát (a stává se to často), že vlivem znečištění z jiných zdrojů jako třeba automobilů dochází k překračování únosné meze a ovzduší se stává zdraví nebezpečné.

Jak může pomoci novela zákona?

Naše novela přináší několik účinných opatření. Zaprvé rozšiřuje nutnost dodržování emisních stropů též na skupinu zdrojů či všechny zdroje znečištění na vymezeném území. Zadruhé – obce budou moci vymezit na svém území nízkoemisní zóny. Týká se to území, kde jsou překračovány limity znečištění a současně existuje objízdná trasa tohoto území bez omezení. Do těchto zón nebude možné jezdit s vozidly, která nesplňují určené emisní hodnoty, jedná se tedy především o starší vozy nešetrné k životnímu prostředí. Zde podotýkám, že nejde o náš výmysl, ale úspěšné opatření, jež zavedla řada evropských měst jako například Stockholm, Londýn a spousta měst v Německu.

Jsou v novele ještě nějaké další opatření pro zlepšení ovzduší?

Dalším významným opatřením je osvobození obchvatů měst od zpoplatnění při překročení emisních limitů. Toto opatření má motivovat řidiče, aby se nevyhýbali zpoplatněným obchvatům a nesnažili se ušetřit tím, že pojedou „zdarma“ po městských cestách. Tím se zároveň zvýší i plynulost provozu ve městech a řidiči nebudou muset stát často v kolonách. Úseky, kterých se bude týkat osvobození od poplatků, stanoví příslušná vyhláška.

Změna zákona je důležitá, jen sama o sobě však asi ovzduší nevyčistí…

Nehodlám předstírat, že novela zákona vyřeší všechny problémy se znečištěným ovzduším. Představuje však první krok, za nímž budou muset následovat další, zcela novým zákonem o ovzduší počínaje, jednání s polskou stranou o lepší spolupráci při omezování emisí konče. Jen tak se bude lidem lépe dýchat a pouze tímto způsobem můžeme snížit vysoký výskyt rakoviny a jiných onemocnění v Moravskoslez­ském kraji.

Autor: Martin Pleva

30.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z účastníků elektrotour Radovan Burkovič.
AKTUALIZUJEME

Dvě desítky elektromobilů vyrazily dnes ráno na Jantarovou cestu

Ilustrační foto.
1

Baník, nebo Opava? Slavit bude jen jeden

Smlouva z roku 1924: páka na vydání muže, který chtěl být prezidentem

Ostrava /DENÍK SLEDUJE/ - Jiří Včelař Kotas by mohl být z Kanady do České republiky vydán na základě téměř sto let staré úmluvy.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Jak sem se nachytal aneb Čemu dědci piskaju

/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

O projekt senior linky je stále velký zájem. V provozu je více než 330 zařízení

Projekt nouzových tlačítek v bytech ostravských seniorů se rozrůstá. V současné době se projektu účastní sedm městských částí, a to Ostrava-Jih, Poruba, Vítkovice, Pustkovec, Moravská Ostrava a Přívoz, Svinov a nyní i Mariánské Hory a Hulváky.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně se stala vyhledávanou atrakcí Jeseníků

To, co turisté jezdí obdivovat do Jeseníků, není jen příroda, ale také technický monument: přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies