VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánskohorský hřbitov: galerie opuštěných hrobů

Nezapomeneme! Kam se člověk na pohřebišti v Železárenské ulici podívá, zjišťuje, že slib vytesaný na náhrobcích znamená pro velké množství pozůstalých jen prázdné slovo.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Nálepky upozorňující na opuštěný hrob jsou na pohřebišti v Mariánských Horách doslova všude, kam se jen člověk podívá.Foto: Deník/Radek Luksza

Upozornění, že toto hrobové zařízení bude odstraněno v souladu se zákonem č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví, se objevuje stále častěji.

„Jsme důslední, označujeme tak všechny hroby, které jsou opuštěné či nemají zaplacený pronájem. Momentálně se jedná o 880 z celkového počtu 1883 hrobových míst,“ uvedl Patrik Hujdus, místostarosta obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

Jeho radnice má totiž se 115 let starým pohřebištěm své plány. „V nové koncepci předpokládáme obnovu zeleně, úpravu chodníčků i zrušení torz náhrobků hyzdících tento prostor. Začneme s tím už v letošním roce,“ popsal Hujdus s tím, že s exhumacemi nebožtíků rozhodně nepočítají. Do země se v tomto obvodě léta nepohřbívá, pozůstalí na zdejším hřbitově ukládají jen urny s popelem.

„Zachovalé opuštěné hroby nabízíme k dalšímu pronájmu. Místa, kde zůstaly pouze podstavce nebo rámy ve zchátralém stavu, ale plánujeme postupně odstranit,“ pokračoval místostarosta. Důvodů, proč zůstává tolik hrobů „mrtvých“, je podle něj spousta pozůstalí zejména ze vzdálenějších koutů republiky nemají zájem dojíždět, jiní už na hroby příbuzných nemyslí a další sami zemřeli…

„Některé nájemce se nám daří najít a oslovit, ale zpětnou vazbu od nich nemáme,“ líčil Hujdus. Cena za běžné hrobové místo se přitom podle něj pohybuje ročně v řádech stokorun, nikoliv tisíců.

Mariánskohorský hřbitov je rozlohou opravdu malý (před padesáti lety musela část ustoupit výstavbě cesty pro železárny), nicméně nepostrádá památky či místa posledního odpočinku významných osobností. Pomník od akademického sochaře Augustina Handzela zde má například herecký pár Adolfína a Alois Merhautovi.

K TÉMATU

Jsou i ve Slezské Ostravě či VítkovicíchHroby, o něž se nikdo nechce či nemůže starat (nemluvě o placení pronájmu za tato místa), existují i na dvou největších pohřebištích v Ostravě. Ústřední hřbitov ve Slezské Ostravě jich má okolo 250. „Celkem je zde dvacet tisíc hrobů, z čehož máme sedmnáct tisíc obsazeno. Zrušených míst, které si mohou lidé opět pronajmout, je přibližně dva tisíce včetně těch urnových,“ řekl referentka majetkové správy Blanka Kašíková. Vítkovický hřbitov má stovky opuštěných hrobů (z celkového počtu asi devíti tisíc míst) určených k likvidaci. Jeho správa vylepuje upozornění, oslovuje majitele, u nichž má adresy, avšak k úhradě a údržbě hrobu se hlásí v průměru snad jen dva z padesáti kontaktovaných. 

Autor: Radek Luksza

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení