VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte psa? Potřebujete čip! Zaplatit si ho musíte sami

Ostrava /DENÍK ZAUJALO, ANKETA/ -  Mezi ostravskými pejskaři se dá čekat od Nového roku velké pozdvižení. Platit totiž začne nová vyhláška, podle které musí mít každý pes ve městě identifikační čip. Zaplatit ho bude muset chovatel.

28.11.2012 61
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Zatím se o tom moc neví a nemluví. Netuší to většinou ani pejskaři, ale ani někteří veterináři. Brzy ale kvůli tomu zřejmě nastane velký rozruch. Povinné čipování psů v Ostravě totiž podle vyhlášky, kterou městští zastupitelé schválili na konci října, začne platit už od 1. ledna příštího roku. Co to bude pro majitelé psů v krajské metropoli znamenat?

Podle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské budou muset být od nového roku čipem označeni všichni nově narození psi nejpozději do svých tří měsíců. Starší pejsci, které už mají Ostravané doma nyní, se budou muset nechat načipovat nejpozději do konce příštího roku.

„Z nové vyhlášky vyplývají pro chovatele pejsků dvě povinnosti nechat psa označit čipem a přihlásit ho do evidence v daném městském obvodu. Vyhláška platí pro všechny městské obvody bez výjimky, čipování budou provádět veterinární lékaři," upřesnila mluvčí Vojkovská.

Souhlasíte s povinným čipováním psů v Ostravě? HLASUJTE V ANKETĚ NA KONCI ČLÁNKU.

Lepší identifikace

Čipování má především zlepšit identifikaci pejsků, kteří se třeba zatoulají. Nepříjemná zpráva pro chovatele je ale v této souvislosti skutečnost, že si ho budou muset zaplatit ze svého. Cena se přitom u ostravských veterinářů pohybuje v rozpětí od čtyř set do osmi set korun podle kvality čipu. To při všech výdajích není zrovna málo.

„Čip je podle mě dobrá věc náš pes už ho má, protože v tom vidím nejlepší možnost, jak ho najít, kdyby se případně ztratil. Myslím si ale, že mnoho pejskařů bude na tuto povinnost nadávat, protože už tak platí mnoho poplatků, a přitom se pro ně ve městě nic moc nedělá," konstatoval jeden z ostravských chovatelů.

Podobně vidí dopad nové vyhlášky i zdejší veterináři. Podle Jana Nytry se mělo vedení města před schválením takového kroku nejprve sejít s ostravskou komorou veterinářů a probrat s ní, jak takové opatření zavést, aby mohlo smysluplně fungovat.

Kdo čip zaplatí?

„Pokud to dá někdo příkazem a lidé to musí ještě platit ze svého, tak je to špatně. V Karviné hradí kvalitní čipování město a lidé s tím pak nemají problém. V Ostravě to pejskaře nebude nijak motivovat a peníze za čip mnozí nebudou chtít dát. Je to na ně jen bič," vyjádřil se zvěrolékař Jan Nytra.

Veterinář Roman Zedek je pak toho názoru, že když už město takovou vyhlášku schválilo, mělo byl lidem na čipování nějakou částkou aspoň přispět. „Po pejskařích se pořád chtějí jen nějaké poplatky, přitom tady pro ně chybí dostatečné služby, jako třeba speciální parky pro venčení nebo psí záchody," řekl Deníku Roman Zedek.

Kontrolu čipovaných psů budou provádět městští strážníci. Jejich mluvčí Vladimíra Zychová však chovatele uklidňuje, že v příštím roce ještě pokuty, které na místě mohou být do výše tisíce korun, udělovat nebudou.

„Strážníci Městské policie Ostrava budou vybaveni čtečkami, kterými budou ověřovat, zda je každý konkrétní pes očipován. K dispozici budeme míst šest těchto zařízení. Sankce ale budeme ukládat až od roku 2014, tedy až skončí lhůta pro nabytí účinnosti obecně závazné vyhlášky," doplnila k tématu mluvčí ostravských strážníků.

Otázky a odpovědi k čipování psů

Proč se budou v Ostravě čipovat psi?

Účelem nové obecně závazné vyhlášky je zejména omezit počet toulavých, nalezených a zaběhnutých psů na území statutárního města Ostravy. „Trvalé označení přispěje k jejich identifikaci a ve spojení s evidencí chovatelů psů umožní jejich návrat k chovateli. Identifikace psa a vedení evidence chovatelů vyloučí možnou záměnu psů, pomůže při řešení konfliktních situací se psy a usnadní práci městské policii, včetně útulku pro opuštěná zvířata," vysvětlila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Musí mít čip i psi, kteří už mají starší typ identifikace ve formě tetování?

Ano, i tetovaní pejsci musejí být podle vyhlášky nově očipováni.

Jaká hrozí pokuta těm, kdo psa nenechají čipovat?

Pokud by strážník takové porušení řešil na místě, mohl by chovateli uložit blokovou pokutu do výše tisíc korun. Ve správním řízení by se ale částka mohla vyšplhat podle zákona na ochranu zvířat až na 50 tisíc korun u fyzické osoby, u osoby fyzické podnikající nebo právnické až na půl milionu.

„Do konce příštího roku ale ještě nebudeme chovatele pokutovat za to, že nemají psy načipované, protože poběží roční lhůta pro nabytí účinnosti této nové vyhlášky města," sdělila mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová. 

Ve zkratce o čipování psů

>>  Čipování je jedna z forem označování zvířat a slouží k jejich jednoduché identifikaci.

>>  Čip je malá, asi jeden centimetr dlouhá a dva milimetry široká tyčinka.

>>  Čip v těle zvíře nijak nedráždí, nebolí, netlačí a nezpůsobuje žádné reakce. Po aplikaci postupně zaroste do tkáně tak, že není možné, aby vypadl.

>>  Číslo čipu, který je umístěn doživotně pod kůží či ve svalovině, se přečte čtečkou číslo zobrazí na displeji.

>>  Podle čísla čipu lze zjistit údaje o zvířeti jeho majitele, jméno psa a jeho stáří, datum posledního očkování apod.

>>  Čip se aplikuje z duté, asi tři milimetry široké jehly, vpich se provádí podobně jako u očkování u psů a koček pod kůži.

>>  Čip se dává nejčastěji do levé strany krku či nad lopatku. Celý zákrok netrvá déle než několik vteřin.

Zdroj: www.avetum.cz

Autor: Martin Pleva

Souhlasíte s povinným čipováním psů v Ostravě?

ANO

29 %

NE

71 %

Hlasovalo: 386

Anketa byla ukončena

28.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 61
SDÍLEJ:
Aleš Juchelka dnes.
9

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

Beseda s Jiřím Kajínkem v Knihcentru 16. září 2017 v Ostravě.
1 39

Kajínek v Ostravě: 100% sympatií a extrémní zájem. Podívejte se

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení