VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo školství: Udělejte si pořádek se svými „horníky"!

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vytýká VŠB-TUO celkem čtyři body, v nichž podle něho došlo „závažným způsobem k porušování povinností stanovených zákonem o vysokých školách".

29.6.2017
SDÍLEJ:

Budova VŠB-TU Ostrava. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Udělat s tím pořádek musí ostravská univerzita do konce června a do poloviny července poté úředníkům v Praze sdělit, jaká opatření konkrétně přijala.

MINISTERSTVU VADÍ ČTYŘI BODY

Ministerstvo napadá únorovou volbu akademického senátu HGF a dále změnu obsazení Vědecké rady a Disciplinární komise HGF vše mělo být vyhlášeno a provedeno v rozporu se zákonem.

Totéž platí v případě zrušení studijního programu Fyzika (na balakářské, magisterské i doktorské úrovni). A v pořádku prý nebyl ani postup při schvalování podmínek přijímacího řízení na HGF.

V prvních dvou bodech podle ministerstva nebyli oprávněni konat „pověření" zástupci HGF, nýbrž její děkan Jan Valíček (kvůli jehož volbě prohrála VŠB-TUO i soud a musela ho ustanovit do funkce). Likvidaci studijního programu pro fyziky neměla provádět HGF, ale vědecká rada univerzity.

„Všechno se to točí okolo dvou skupin. Jedna stojí za Valíčkem, mimochodem fyzikem, a další za „horníky" a do ní patří i proděkan Alexander Király. A fakulta i báňská se navenek tváří jakoby nic…," vysvětlovali někdejší akademický pracovník a doktorandka, jež se se „svou" školou rozloučili.

Důvodem prý je, jak nastínili, snad otázka financování pracovišť.

ZACHRAŇTE HORNICKÉ ŠKOLSTVÍ…

Proděkan pro legislativu Király se šesti vysoce postavenými kolegy z HGF reagoval na výzvu ke „zjednání nápravy". A to jejich „výzvou k upuštění od totální likvidace hornického školství v ČR".

Ministryni Kateřině Valachové připomínali více než třistaletou historii přípravy odborníků na havířství (a v současné době nejen v tomto oboru) a oponovali, že HGF má řádně zvolený a fungující akademický senát a v pořádku i podmínky přijímacího řízení.

„Výzva MŠMT ke zjednání nápravy potvrzuje to, o co vedení naší univerzity dlouhodobě usiluje. Vývoj na HGF sleduji, neustále se scházím s děkanem Valíčkem i předsedou akademického senátu Petrem Skupienem," uvedl Petr Noskievič, prorektor pro studium pověřený zastupováním rektora VŠB-TUO.

Vedení HGF proto postupně plní jednotlivé kroky nařízené výzvou ministerstva. „To vše se děje v součinnosti s vedením univerzity i vědomím termínu stanoveného MŠMT," upozornila mluvčí školy Petra Halíková.

K otevřenému dopisu Királyho a šesti akademiků řekla, že je „jejich vlastní iniciativou". Proces samotného přijímání studentů na HGF, jak Halíková dodala, ovšem není z Prahy nijak zpochybňován.

K TÉMATU

Stipendia až 32 tisíc za první ročník Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava včera oznámila vypsání nových motivačních stipendií. A to od prvního studijního ročníku, v němž si ti nejlepší posluchači v případě splnění veškerých povinností mohou přijít za rok až na dvaatřicet tisíc korun.
„I tak chceme čelit trendu poklesu studentů, s nímž musíme počítat ještě několik následujících let. Ani zlepšením úrovně výuky, nabídkou atraktivnějších oborů i kvalitnějších služeb v kampusu se nám totiž nedaří v potřebné míře zajišťovat dostatek kvalitních posluchačů a tím i absolventů pro potřeby tohoto kraje," upřesnila mluvčí Petra Halíková.
Motivační stipendia umožnila na Vysoké škole báňské Technické univerzitě Ostrava zavést i podpora z Moravskoslezského kraje hejtman Ivo Vondrák tuto školu před zvolením do své nynější funkce vedl.

Autor: Radek Luksza

29.6.2017
SDÍLEJ:
Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici.
100

Povstanou Jánské Koupele z popela?

Sesunutá gabionová zeď. Tu mohou vidět od pondělního dopoledne řidiči při jízdě po nové silnici I/11 u Hrabyně. Potvrdil to i tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
4

U Hrabyně se sesunula část obkladové zdi

Meandrování v Divadle Odvaz

Improvizační tým Meandry z Brna se představí vůbec poprvé v Ostravě na prknech divadla Odvaz.

Fanoušci Baníku dostali podmínku na dva zápasy

Pojedete? Ne! Fakt to nepůjde? Ale tak přece jen to s vámi ještě zkusíme, máte to však podmíněně na dva zápasy. Trpce úsměvný příběh (ne)zákazu vstupu fotbalových příznivců ostravského Baníku na zápas v Jihlavě dostal po pár hodinách novou zápletku.

TABLA PRVŇÁČKŮ: Tento týden představíme školáky ze ZŠ Březinova a ZŠ Petřkovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.  

Krajský soud v Ostravě potrestal nepoctivé policisty za nestandardní kontroly

Jeden z ochránců zákona si údajně nechal vyplatit 10 tisíc korun od mongolského řidiče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení