VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neslyšícím v nemocnicích pomáhá moderní technika

Zdravotníci mohou odložit papír a tužku. Speciální tablet umožní hovor ve znakové řeči odeslat k tlumočníkovi na druhý konec země

18.2.2015 2
SDÍLEJ:

Tablet umožní hovor ve znakové řeči odeslat k tlumočníkovi na druhý konec republiky. Foto: Archiv Vítkovické nemocnice

Novou pomůckou je již vybaveno 87 nemocnic po celé republice.

Neslyšící pacienti v městské a vítkovické nemocnici mají nově k dispozici vydatného pomocníka, který jim umožní dorozumět se s lékaři. Je jím speciální tablet. Ten nemocnicím dlouhodobě zapůjčila obecně prospěšná společnost Tichý svět, která poskytuje neslyšícím služby již od roku 2006.

„Software nainstalovaný v přístroji zprostředkovává on-line tlumočení do znakového jazyka, a usnadní tak komunikaci mezi zdravotníkem a pacientem," shrnula fungování nové služby mluvčí Vítkovické nemocnice Rad- ka Miloševská. Pokud se zdravotnický personál nemocnice nyní setká s pacientem, který má vadu sluchu nebo neslyší vůbec, a zároveň ovládá znakovou řeč, může se s ním rychle a účinně domluvit.

Zdravotníci pomocí komunikačního programu osloví tlumočnici společnosti Tichý svět, která je nonstop k dispozici on-line.

„Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery. Sdělení pacienta tlumočník přeloží do mluveného jazyka. Také je možné poslat zpět slyšícímu i neslyšícímu člověku vzkaz," vysvětlila Miloševská.

Peníze z koncertu

Jak uvedla Marie Horáková, ředitelka společnosti Tichý svět, jen v loňském roce překládali jejich tlumočníci on-line na 25 tisíc hovorů ze znakového jazyka. Tuto nepřetržitou službu zavedli v roce 2010. „Stávalo se, že v noci volali z nemocnice, že tam mají neslyšícího, a rychle potřebovali tlumočníka. Fyzicky se to nedá tak rychle zvládnout, zejména pokud je to akutní," vysvětluje Horáková, co je přivedlo na myšlenku zřídit tlumočení on-line. Pak ale zase narazili nemocnice k tomu neměly potřebné technické vybavení. Prostřednictvím adventního koncertu, přenášeného Českou televizí, se podařilo sehnat prostředky a za ně nakoupili stovku tabletů. Vybavili je softwarem a 87 již rozdali do nemocnic po celé zemi.

„Nyní pro nemocnice tlumočíme tak dva až tři hovory týdně. Postupně jejich počet roste s tím, jak se projekt rozjíždí," doplnila Horáková a dodala, že časem se chtějí zaměřit také na úřady a policii.

A jak nemocnice řešily kontakt s neslyšícím dosud? „Buďto přišli s tlumočníkem, nebo sestřičky odezíraly hovor ze rtů. Někdy přišly na řadu i tužka a papír," popsala Magda Otáhalová z ostravské městské nemocnice.

Autor: Iva Mušálková

18.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
7

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Chrobákova, jedna z šesti nových zastávek na znamení ve Staré Bělé.
11

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Frenštátský hotel Vlčina se možná opět stane vyhledávaným cílem turistů, kongresmanů a třeba i hráčů. Komplex chce koupit skupina Synot.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Třístranné klasické ciferníkové hodiny jsou od úterý zpět na Alšově náměstí v Porubě. Byť už ne jako dříve na jeho severní straně, nýbrž na opačné u nástupní stanice autobusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení