VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Bělský les? Naučný lesopark, sportoviště, fitness koutky a hřiště

Ostrava /DENÍ ZAJÍMALO/ - Stavba nového sportovně-vzdělávacího areálu v Bělském lese má být zahájena už letos. Deník se ptal lidí, co by si v lese přáli mít

2.9.2012 7
SDÍLEJ:

NOVÝ SPORTOVNĚ-VZDĚLÁVACÍ AREÁL vznikne v Bělském lese na místě bývalých kasáren.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Že se prvouka a přírodověda nemusí učit jen ve školních lavicích, o tom se za pár let budou moci přesvědčit děti z Ostravy a okolí.

Na místě bývalých kasáren v Bělském lese město vybuduje sportovně-vzdělávací areál. Děti se tam budou vzdělávat a veřejnost si může v areálu odpočinout nebo zasportovat.

NOVÝ SPORTOVNĚ-VZDĚLÁVACÍ AREÁL vznikne v Bělském lese na místě bývalých kasáren.

Cena areálu: padesát milionů korun

„Areál se začne stavět letos a s dokončením počítáme v roce 2014. Bude se rozkládat na území o velikosti třinácti hektarů. Součástí areálu bude rekreačně-naučný lesopark obsahující výsadby domácích a cizokrajných dřevin," popsala projekt mluvčí města Ostravy Andrea Vojkovská.

V lesoparku vznikne i sad, kde budou ovocné stromy, jako jsou jabloně, hrušně nebo švestky. Návštěvníci si budou moci odpočinout v altánech a také budou mít možnost seznámit se s ekosystémem lesa pomocí informačních tabulí.

NOVÝ SPORTOVNĚ-VZDĚLÁVACÍ AREÁL vznikne v Bělském lese na místě bývalých kasáren.

Cena areálu je odhadována na padesát milionů korun a projekt rozšíří současné zázemí Lesní školy Ostravských městských lesů. Lesní škola funguje v Bělském lese už deset let a jejím hlavním cílem je seznámit veřejnost a školní mládež s lesním prostředím a hospodařením.

Poznávání přírody všemi smysly

„Postupně naše městské lesy měníme na významnou pedagogickou instituci, která již dnes spolupracuje s desítkami základních škol v Ostravě a okolí," řekl ředitel městských lesů Vladimír Blahuta. Děti si budou moci v areálu vyzkoušet různé metody výuky. Mezi ně patří například meditace, různé hry nebo výtvarná činnost.

„Učitelé budou dětem hravou formou vysvětlovat vztahy v přírodě, chování zvířat a podobně. Budou také zařazovat smyslové, znalostní, pohybové a kreativní hry, při kterých můžou děti zapojit svou fantazii," vyjmenovala mluvčí Vojkovská.

NOVÝ SPORTOVNĚ-VZDĚLÁVACÍ AREÁL vznikne v Bělském lese na místě bývalých kasáren.

Žáci budou poznávat přírodu všemi smysly. Například při procházení naboso rosou, hraní na slepou bábu nebo si podle hmatu najdou svůj strom. Mimo jiné se také děti naučí používat přírodní materiály ve výtvarné tvorbě, budou třeba vytvářet koláže nebo stavět malé stavbičky, které pak mohou ostatní návštěvníci areálu obdivovat.

Kromě lesoparku vzniknou v areálu také nová hřiště a sportoviště. „Funkce sportovišť a úroveň vybavenosti bude ještě upřesněna," dodala Vojkovská.

Ostravané by v Bělském lese uvítali dětská hřiště, lanové centrum i policejní hlídku

Na nový areál v Bělském lese se mohou Ostravané těšit v roce 2014. Co by lidé uvítali, aby město v areálu vybudovalo?

Devatenáctiletý Pavel by například chtěl, aby město v areálu postavilo posilovnu. „Na dovolené v Turecku jsem si všiml, že mají na ulici posilovací stroje. Lidé jich hojně využívali, ať už z legrace, nebo při cvičení. Myslím, že by bylo fajn něco takového mít i u nás," uvedl Pavel. Posilovací stroje by nejspíš přišly vhod i běžcům, pro které je v Bělském lese postaven běžecký okruh. Čtenář Jan by byl ale rád, kdyby město běžecký okruh rozšířilo a vylepšilo.

Někteří lidé se shodli na tom, že by bylo dobré mít v areálu lanové centrum. „Bělský les je podle mě ideální místo na vybudování lanového centra, klidně nějakého menšího. Třeba jen dvě nebo tři lávky v korunách stromů, po kterých by se lidé mohli bezplatně projít," popsala pětatřicetiletá Romana. Podobný nápad měl i další čtenář. „Uvítal bych naučnou stezku nad zemí. Viděl jsem nedávno v televizi, že něco podobného mají v Německu," napsal na facebookové stránky Moravskoslezského deníku jeden ze čtenářů.

NOVÝ SPORTOVNĚ-VZDĚLÁVACÍ AREÁL vznikne v Bělském lese na místě bývalých kasáren.

Mnozí také postrádají pořádné dětské hřiště. „Město by mělo postavit nějaké prolézačky pro děti. Nemají si v lese kde hrát," řekl student Martin. Ten měl i neobvyklý nápad, co by se mohlo v areálu vybudovat. „Nevím, jak to mám přesně popsat. Líbila by se mi světélka na korunách stromů uspořádaná do tvaru loga Ostravy a byly by vidět z letadla," dodal Martin.

Ne všichni jsou ale rekonstrukci lesa nakloněni. „Než se začne něco stavět, mělo by být do plánu zahrnuto trvalé stanoviště policie, jinak se s výsledkem úprav můžeme brzo rozloučit. I návštěvníci lesa musí být v takovém prostoru chráněni před poberty a násilníky, kteří si v takových oblastech libují," napsala čtenářka Hana.

VERONIKA GAZDÍKOVÁ
JANA LICHÁ

Autor: Redakce

2.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Klimkovický tunel uzavřou až v neděli večer

Adrenalin, vodní boj, výkony na plno, ale také výborná zábava, relax, humor a nadsázka. To vše přináší atmosféra závodů dračích lodí v Bohumíně.
12

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

Jakub Petr před turné po Švýcarsku: Jako generálku to nebereme

Čtyři zápasy s kvalitními soupeři v šesti dnech čekají hokejisty Vítkovic během turné po Švýcarsku, kam v pátek brzy ráno ostravská výprava nabrala směr.

Baník myslí na výhru, Kučera nevyloučil změny v sestavě

Není to sice Slavia, ale i Teplice, které už delší čas drží kádr pohromadě, mají obrovskou kvalitu. Druhé domácí vystoupení Baníku Ostrava v rozbíhající se HET lize může být hodně zajímavé. Hrát se začne dnes v 17 hodin.

Pohádkou o pohřbívání zvířátek seznamují děti s koncem života

Kamarádky Ester a Oli nacházejí mrtvého čmeláka a je konec nudě, hledají a pochovávají další tvorečky, zakládají si vlastní „pohřebářskou“ firmu. Smrt se v představení Jany Peřinové a Jordany Blažkové zdá srozumitelnější i těm nejmenším.

Od sbírání toulavých psů ke „čmuchací“ disciplíně

Hledej! a poté Ukaž! Těmito povely diriguje Ivana Kollárová z Proskovic fenky australského ovčáka jménem Ketty a Iris při noseworku. Tedy v současné době nejrychleji se rozvíjejícím psím sportem, který zapouští kořeny i na Ostravsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení