VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový děkan VŠB-TUO Jan Valíček: Jsme světově unikátní

Ostrava Rodák z jižní Moravy Jan Valíček přišel na „Báňskou" před jedenadvaceti lety, po získání inženýrského titulu, přidal doktorský i docenturu. S výjimkou krátkého působení na fakultě strojní a v Ústavu geoniky AV ČR zůstal celou dobu věrný Hornicko-geologické fakultě (HGF) Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava. Nyní stane v jejím čele.

7.7.2016 1
SDÍLEJ:

Budova VŠB-TU Ostrava. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

S čím se chcete ujmout funkce?

V souladu se svým volebním programem hodlám jako nově navržený děkan uskutečňovat koncepci jejího rozvoje prostřednictvím rozvoje a zkvalitňování výuky, vědy i výzkumu především pak cestou internacionalizace fakulty. Mou prioritou je zvyšování uplatnitelnosti absolventů na národním i mezinárodním trhu práce. Dále se zaměřím na efektivní řízení HGF, posilování pozitivních mezilidských vztahů, budování dobrého jména i prestiže fakulty a v neposlední řadě na udržování hornicko-akademických tradic. Každopádně chci poděkovat akademickému senátu fakulty, který mě tajnou volbou navrhl rektorovi VŠB-TUO ke jmenování do funkce děkana HGF.

Jan Valíček. Jaké tedy budou první kroky?

Povedou ke zklidnění atmosféry na akademické půdě a ke stabilizaci personálních nejistot. Tohoto chci docílit vytvořením tvůrčí atmosféry, deklarováním regulérních pravidel. Neboť bez odborníků nemůže odborná fakulta prosperovat! Proto na základě analýz a konzultací s vedoucími institutů bude zapotřebí obohatit jednotlivá pracoviště o fundované odborníky a současně tak rozšířit možnosti stávajících spoluprací.

HGF znamená i hornictví, jak na něj pohlížíte?

Uvědomuji si, že v současné době je diskutováno z různých úhlů. Osobně jsem však přesvědčen, že pokles hlubinné těžby v ČR můžeme kompenzovat jinými činnostmi. Jednak lze na špičkové úrovni nabízet světu české hornické know-how v těch oblastech přírodních a montánních věd, v nichž je o to eminentní zájem například projektování hornické činnosti při výstavbě a rekonstrukci dolů. Samostatnou kapitolou je využití takzvaných brownfields, areálů po průmyslové činnosti, včetně těžební. Brownfields jsou otázka dneška i budoucnosti, máme tady rozvoj Dolní oblasti Vítkovice či Hornického skanzenu Příbram. Obecně si umím představit zpřístupnění hornických i hutnických areálů.

Mají montánní obory budoucnost?

Rozhodně! Vždyť naše republika byla a stále ještě je významný průmyslový stát. Dobývat se bude i nadále, byť už ne tolik hlubinným způsobem a spíše jiné suroviny než uhlí. HGF má navíc tu výhodu, že je v poskytování odborného báňského vzdělávání a to se nebojím říci světově unikátní, ne-li nejlepší. Máme zkušenosti, experty, kapacity, obrovský kampus, jsme schopni vést výuku v angličtině. Tím jsme lákaví nejen pro zahraniční studenty, protože ti čeští mohou na naší fakultě získávat mimořádné odbornosti a možnost pracovat ve svých oborech po celém světě.

RADEK LUKSZA

Autor: Redakce

7.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
18

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení