VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obědy ve škole zdarma? Centrální ostravský obvod nesouhlasí

Průměrná cena školního oběda se pohybuje mezi 25 až 30 korunami v závislosti na věku dítěte. Rodiče si na školní obědy jednoho potomka musejí vyhradit minimálně pět set korun měsíčně. Co se stane, když je v peněžence nenajdou? Budou děti hladovět?  

17.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Nejčastěji se do tíživé situace dostávají děti vychovávané matkami samoživitelkami, kterým otec dětí neplatí alimenty, a děti ze sociálně vyloučených lokalit.

„Některé rodiny ale utrácejí sociální dávky za nepotřebné a drahé věci, jako jsou alkohol, cigarety, drahé mobily, místo toho, aby zaplatily stravu dětem ve školce či obědy ve škole. Známe to asi všichni, když si na úřad práce pro sociální dávky přijíždějí klienti v drahých autech," uvedla starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.

Právě obvod Moravská Ostrava a Přívoz se postavil jako zřizovatel základních a mateřských škol ve svém obvodu negativně k projektu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Ten oslovil školská zařízení s nabídkou zařazení do projektu dotovaného stravování.

„Díky postoji hnutí Ostravak nebyl souhlas vydán. Zastáváme názor, že se jedná o další nesystémové řešení v sociální oblasti, které přímo vybízí ke zneužívání státních finančních prostředků," uvedla starostka. Hladovění se podle odborníků negativně projevuje na prospěchu dětí. Vedle toho mívají děti z chudých rodin i vyšší absence. Hladovět však ty, kteří mají ve své rodině hluboko do kapsy, obvod rozhodně nechce nechat.

„Samozřejmě jsme si vědomi problému v některých rodinách, ale jsme zásadně proti tomu, aby byl řešen plošně. Oslovila jsem ředitele našich školských zařízení, kterým jsem náš postoj vysvětlila s tím, že jsme připraveni řešit jednotlivé případy individuálně ve spolupráci se školami, odborem sociálních věcí a úřadem práce. Odmítáme podpořit projekt, který dopředu avizuje pokrývání potřeb, které jsou financovány v jiných sociálních dávkách," dodala starostka.

K tématu

Pětatřicet miliónů korun. Tolik může jít v příštím školním roce na školní obědy. Pomoc mohou dostat děti, jejichž rodiny déle než čtvrt roku pobírají dávky. Téměř třicet miliónů z celkové částky poskytne Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), zbytek jde ze státního rozpočtu. V aktuálním školním roce dostává obědy v asi dvou stovkách škol kolem 3400 dětí. Dotace na obědy pro chudší děti poskytuje také ministerstvo školství, letos vyčlenilo 30 miliónů korun. O podporu ministerstva práce mohou žádat kraje do konce října. Školy, které se do projektu zapojí, uzavírají s krajem smlouvu o partnerství. Rodiče školáků, kteří do těchto škol chodí, si obstarají od úřadu práce potvrzení o pobírání dávek v hmotné nouzi. Doklad děti odevzdají ve škole, a na základě toho dostanou pak stravu zdarma.

Autor: Hana Porebská

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oddaní vyznavači náboženského směru Hare Krišna na pochodu Padajátra.
7

Krišnovci s volským potahem táhli Ostravou. Chtějí urazit 100 kilometrů pro mír

Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě v Ostravě, červenec 2017.
13

OBRAZEM: Komedie omylů aneb Shakespeare patří k létu i k Ostravě

Pohostinství a Colours? Skvělá symbióza, říkají většinou ostravští provozovatelé

Žádná jiná akce ve městě nám tržby takhle nezvedne, dušují se restauratéři v centru. Někteří ale mají i své výhrady…

Máte nevyžádaný hovor ze zahraničí? Nevolejte zpět, jde o podvod

V pondělí a v úterý se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním ze zahraničních telefonních čísel například z Alžírska, Pobřeží slonoviny či Afghánistánu. Útočníkům jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět. Ten za to pak zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor.

Basketbaloví veteráni získali bronz na MS v Itálii

Český veteránský basketbal se po letech sucha dočkal medaile z mistrovství světa. To letošní se uskutečnilo v italském Montecatini, bronz vybojovala sestava v kategorii 45+.  

Tříletého chlapce kousl pes do hlavy

K neštěstí se schylovalo v sobotu odpoledne ve Stonavě. Tříletého chlapce tam do hlavy kousl pes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení