Zežloutnutí, nechutenství, tmavá moč. To jsou příznaky žloutenky typu A, kterou si můžete přivézt jako nežádoucí dárek z dovolené v cizích krajích. Přitom vyhnout se tomuto typu je velmi jednoduché. Stačí se nechat naočkovat. „Očkování je nutné provést nejpozději čtrnáct dní před odjezdem do zahraničí, aby se stihly vytvořit obranné látky. Před cestou stačí jedno očkování, které stojí tisíc korun a chrání po dobu jednoho roku,“ uvádí primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Podle jeho slov jsou ale daleko výhodnější dávky dvě, které zajistí ochranu před žloutenkou typu A na deset let. Nejvíce by lidé měli na očkování myslet v případě, že se chystají navštívit rizikové země, jako je Asie, Egypt, Afrika nebo Jižní Amerika. „Tento typ žloutenky se přenáší vodou a potravinami. Stačí, když vám někdo hodí do pití kostku ledu,“ vysvětluje Kümpel a dodává: „Je to léčitelné, někdy ale dost komplikovaně. Měli jsme v nemocnici paní, která si onemocnění přivezla z Egypta a málem ji to stálo život. Léčba žloutenky, kterou se lidé nakazí v cizině, někdy může být složitější.“

Méně pravděpodobná, pokud se chystáte cestovat, je nákaza žloutenkou typu B, která je přenosná krví a pohlavním stykem.

„Lze proti ní také očkovat. Riziko nákazy není pro běžného turistu tak vysoké jako u typu A,“ potvrdil Kümpel. Nejtragičtější důsledky přináší typ C, který je přenosný pouze krví. Proto mezi nejrizikovější skupiny patří drogově závislí.

„Léčba není jednoduchá a některé pacienty s touto nemocí stále nedokážeme vyléčit. Když už lidé musejí užívat drogy, měli by alespoň dbát na sterilitu jehel. Tento typ žloutenky může vést k rakovině jater, cirhóze a selhání jater,“ dodal Kümpel, který upozornil rovněž na skutečnost, že lidé celkově žloutenku podceňují.