„Hlavním cílem tohoto sčítáníbyl odhad počtu zimujících druhů u nás i v Evropě a zjištění případných změn v početnosti vodních ptáků. Sčítání napomáhá i k vytipování mezinárodně významných lokalit vodního ptactva a k jejich ochraně. Při sčítání v předchozích letech se například zjistilo, že v České republice zimuje přes pětačtyřicet druhů vodních ptáků, a to v počtu přes sto tisíc kusů,“ upřesnil Šafránek.

Nejpočetnějším druhem je podle něj kachna divoká, kterých u nás zimuje přes padesát tisíc kusů. „Pak následují husa polní a běločelá, kterých u nás zimuje asi deset až patnáct tisíc kusů, lysek černých u nás zimuje kolem osmi tisíc kusů,“ doplnil ornitolog.

Početnost zimujících ptáků je však podle něj každým rokem ovlivňována především počasím. Pokud je zima tak chladná, že zamrzne většina vodních lokalit, vodní ptáci od nás odlétají a zimují více na jihu.

Letos poprvé se podle Šafránka ornitologové při sčítání věnovali i mapování atypicky zbarvených kachen divokých. Dále si zaznamenávali čísla kroužků a límců u označených labutí, hus a kachen.

Martin Mandák ze Slezské ornitologické společnosti doplnil, že i v našem kraji zhruba dvě až tři desítky ornitologů a pozorovatelů procházely okolí řek, rybníků i dalších vodních ploch a sčítaly zimující vodní ptáky.

Mezinárodní sčítání vodních ptáků je na mezinárodní úrovni koordinováno Wetlands International. V České republice koordinuje toto sčítání katedra zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.