Čistírna odpadních vod už totiž v současné době nesplňuje evropské normy na množství vypouštěného dusíku, které vejdou v platnost v roce 2011.

„Čistírna splňuje většinu odtokových parametrů, s výjimkou parametru celkového dusíku, který je dán legislativou Evropské unie. Jeho hodnota musí být podle této směrnice do roku 2010 menší než 10 mg/l. Nyní je průměrná hodnota na odtoku 14 mg/l. Při současné technologii není možné se do tohoto čísla vejít, proto je rekonstrukce nevyhnutelná,“ sdělila tisková mluvčí Radka Jestříbková ze společnosti Ostravské vodárny a kanalizace.

Podle jejích slov se jedná se o velmi složitý projekt, protože ÚČOV zpracovává odpadní vody z koksoven, které jsou velkým zdrojem dusíkatého znečištění. Rekonstrukce se bude provádět za plného provozu po dobu dvou let. Zahájení úprav narušuje nedořešené financování. Vyjednat potřebné podmínky se tak pokusila v Bruselu delegace ministerstva zemědělství. „Stavební povolení již bylo vydáno,“ uvedla Jestříbková.

Modernizace si vyžádá částku přibližně 310 milionů korun. Téměř tři čtvrtiny z této investice, tedy asi 220 milionů korun, by mělo přijít z Evropské unie. Zbylých devadesát milionů doplatí město Ostrava a Státní fond životního prostředí.

 

K TÉMATU

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze, která byla uvedena do provozu v roce 1996, postupně plně nahradila zastaralé a již značně přetížené čistírny odpadních vod v Přívoze, Třebovicích a Zábřehu. Projektovaná kapacita čistírny je 638 tisíc obyvatel. Nyní je vytížena přibližně z poloviny. O zbylé jedno procento odpadních vod se v krajské metropoli v současné době starají čističky v městských obvodech Heřmanice a Michálkovice, které čistí vodu přibližně šesti tisícům obyvatel města.