Souboj Plzně s Ostravou zřejmě ještě není u konce. Město ze západu Čech nám uštědřilo první ránu loni v září, kdy překvapivě získalo evropský kulturní titul. V těchto dnech slaví spolu se spoustou bývalých ostravských hráčů i trenérem titul další – tentokrát v nejvyšší fotbalové lize.

Nahradí Ostravu Plzeň? Jistotu má jen Praha

A aby toho nebylo málo, podle posledních zpráv, které kolují Ostravou z důvěryhodných zdrojů, se může stát, že západočeská metropole „ukradne“ té moravskoslezské i pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2015, které má hostit Česká republika.

Jistotu má zatím jen Praha, kde bude jistě hrát domácí reprezentace. Spolupořadatelem měla být přitom, stejně jako v roce 2004, Ostrava. Nahradí ji Plzeň? Tamní magistrát ani vedení Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) tuto informaci nechtěly Deníku potvrdit, ani ji však zcela nevyloučily.

„Světový šampionát v roce 2015 by se měl konat v Praze a Ostravě – s těmito městy jsme na pořádání kandidovali a nevidím důvod to měnit,“ konstatoval generální sekretář ČSLH Martin Urban. „Teoreticky je ale možné, že by se to mohlo případně změnit a mohla by to být třeba i Plzeň. Slyším ale od vás poprvé, že by o to stála,“ dodal Urban.

Ani vedení města Plzně podle mluvčí magistrátu Zdeňky Kubalové zatím o možném spolupořádání turnaje v hokeji nic neví. „Nejsem si vědoma, že by se do naší hokejové haly v blízkých letech mělo znovu investovat, aby splnila požadavky pro pořádání mistrovství světa. Na půdě radnice se o tom zatím nemluvilo,“ řekla Deníku Kubalová.

Rekonstrukci ČEZ Arény město chce

Ačkoliv může Ostravě pořádní světového šampionátu v hokeji uniknout, vítkovickou ČEZ Arénu chce město tak jako tak rekonstruovat za skoro tři čtvrtě miliardy korun. Když přitom před sedmi roky skončila její první nákladná rekonstrukce za sedm set milionů, hlásali tehdejší představitelé města, že na dlouhou dobu nebudou muset do oprav haly vrazit ani korunu.

Podle vedení města by se nejlépe ihned do oprav budov a zařízení mělo „nalít“ zhruba 313 milionů korun. Vyplývá to ze studie, kterou si předchozí reprezentace města nechala loni vypracovat u společnosti Mott MacDonald. Studie hodnotila technický stav všech budov včetně atletického tunelu a jejich vybavení. Zkoumala také, kde a jak by se do budoucna v ČEZ Aréně dalo ušetřit na energiích.

„Ta studie pořád platí, budeme z ní vycházet. Letos počítáme s investicemi do deseti milionů korun v ČEZ Aréně. Aktuální je teď pro město fotbalový stadion, to nás více pálí. Hokej je až v roce 2015, máme čas přemýšlet o tom, které akce musíme udělat hned a které později, a kde na ně vzít peníze,“ uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Srba (ČSSD).

Do budoucna provoz formou koncese

„Akutně bychom potřebovali zhruba tři sta milionů a v následujících dvaceti letech celkově kolem sedmi set milionů korun. Prioritní je nové chlazení a vzduchotechnika, to je zásadní, to by mohlo ohrozit konání nejen světového šampionátu, ale i hokejovou extraligu a třeba i kulturní akce, jako koncerty a další,“ doplnil Srba.

Souhlasí s ním i náměstek primátora pro sport Štěpánek. „V roce 2004 neprošly všechny technologie rekonstrukcí. Chlazení musíme udělat poměrně rychle, už loni při play off bylo vidět, že je nespolehlivé, výsuvné sedačky jsou rovněž aktuální. Vyměnit sedačky v hledišti by bylo také dobré, jsou původní,“ vyjmenoval Štěpánek.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD), který byl zároveň v letech 2007 až 2009 předsedou představenstva společnosti Vítkovice Aréna, spravující městský majetek, před časem řekl, že studii si město nechalo zhotovit i kvůli tomu, že do budoucna plánuje provozovat arénu formou koncese.

„Tři čtvrtě miliardy korun rozložených do dvaceti let je podle mě přiměřená částka. V souvislosti s mistrovstvím světa v roce 2015 by také na rekonstrukci mohl a měl přispět i stát,“ konstatoval tehdy Kajnar.

MARTIN PLEVA
MIRKA CHLEBOUNOVÁ

Co by se v ČEZ Aréně mělo řešit přednostně podle studie společnosti Mott MacDonald?

Je například potřeba téměř čtvrt miliardy korun na obnovu střechy, obvodového pláště, oken, strojního vybavení výsuvných tribun a sedaček v budově arény. Je nutné vyměnit rozvody vytápění, investovat skoro pětapadesát milionů korun do nové vzduchotechniky, další miliony spolkne chlazení ledu. Hotel Puls by potřeboval novou technologii, do atletického tunelu zatéká, proto je nutná reinvestice do nosných konstrukcí a izolací. Půl milionu potřebuje obnova elektrických rozvodů v tunelu.

Aréna – stavební část: Potřebné reinvestice za 244,9 milionu korun. Obnova střechy, obvodového pláště, části výplní otvorů, strojního vybavení výsuvných tribun a sedaček.
Aréna – vytápění – rozvody: Potřebná reinvestice 4,7 milionu korun.
Aréna – vzduchotechnika: Potřebná reinvestice 54,799 milionu korun.
Aréna – chlazení: Potřebná investice 6,99 milionu korun.
Aréna – chlazení ledu: Potřebná reinvestice 38,1 milionu korun.
Hotel Puls: Gastrotechnologie pět až deset milionů korun.
Atletický tunel - stavební část: Potřebná reinvestice 7,8 milionu korun.
Atletický tunel – elektro: Potřebná reinvestice 480 tisíc korun.

*Zdroj: ČEZ Aréna Ostrava – Technická Due Diligence, Mott MacDonald

POSTŘEH TOMÁŠE ŠIŘINY:Plzeň versus Ostrava – 3:0?

Pokud skutečně dojde k tomu, že se v roce 2015 bude mistrovství světa hokejistů hrát místo Ostravy v Plzni, bude to další facka našemu městu od západočeské pivní metropole. Ne že by ostravští hokejoví příznivci přišli o kdovíjak rajské chvilky. V Ostravě by se stejně podle všeho nepředvedli čeští reprezentanti, ti by určitě hráli v Praze.

Na Stodolní, ale i v dalších hospodách by se zodpovědně nalili fanoušci hokeje třeba z Ruska a ze Slovenska a podobně. Pár majitelů pohostinství by si sice krátkodobě pomohlo, žádné jiné blaho pro Ostravu z šampionátu asi neplyne.

Podivné už ale je, co všechno stoosmdesátitisícové město na cestě z Prahy do Mnichova v posledních měsících Ostravě sebralo. Těžko se Ostravanům zapomíná na potupu, kterou si od Plzně loni museli nechat líbit v boji o evropské hlavní město kultury. Letos zase fotbalová Plzeň slavila první titul mistra ligy a půlku týmu tvoří lidé, kteří buď z Ostravy jsou, nebo tady do velkého fotbalu vykročili.

Třetí úder v podobě „ukradeného“ světového šampionátu by ale nebolel tak, jako prohra v boji o kulturní titul.