VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravská spalovna zvládne odpad z Bělé jako jediná

Ostrava /ROZHOVOR/ - Likvidaci nebezpečného odpadu z Bělé nad Svitavou, kterýv uplynulých dnech dorazil do Ostravy,zajistí na počátku tohoto týdne Spalovna průmyslových odpadů Ostrava, kterou provozuje společnost SITA CZ. Její mluvčí Kateřiny Kodadové jsme se zeptali.

6.12.2010 1
SDÍLEJ:

Za mimořádných bezpečnostních opatření dorazil ve čtvrtek odpoledne do ostravské spalovny nebezpečných odpadů utajený transport chemikálií z Pardubicka.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

O jaký odpad jde?

Jedná se o odpad zajištěný v domu v Bělé nad Svitavou. Odpad byl roztříděn a bezpečně uložen do nádob. Chemicky se jedná o širokou škálu látek od běžných po nebezpečné látky, seznam čítá desítky položek. Jedná se o kategorii vyřazených laboratorních chemikálií.

Proč byla vybrána Ostrava?

Odstra­ňování odpadů spalováním je z hlediska ochrany životního prostředí jeden z nejbezpečnějších způsobů odstraňování nebezpečných odpadů a pro některé druhy odpadů jediný možný způsob odstranění. Charakter odpadu z Bělé vyžaduje jeho odborné odstranění vyspělou technologií. Spalovna průmyslových odpadů Ostrava je jako jediné zařízení v naší republice oprávněna a schopna bezpečně spalovat odpady tohoto typu.

Kdy bude odpad zlikvidován?

Na konci minulého pracovního týdne skončila plánovaná odstávka z důvodu pravidelné údržby. V sobotu dosáhla spalovna provozních hodnot a na začátkutohoto týdne bude odstraňován tento odpad.

Nehrozí obyvatelstvu nějaké nebezpečí při spalování?

V žádném případě. Známe složení odpadu, technologie spalovny zaručuje, že nedojde k úniku nebezepečných látek do životního prostředí nebo ohrožení lidí.

Lze stručně přiblížit technologii použitou při likvidaci odpadu, jak dlouho celý proces trvá?

Proces spalování odpadů je v celém průběhu monitorován a zjednodušeným způsobem ho lze popsat takto: odpad je v uzavřených obalech dopraven, případně drapákem dávkován do prostoru spalovací pece, kde při teplotách přibližně 800° C až 900° C dochází k jeho tepelné degradaci s vyhořením všech hořlavých částí. Spaliny vzniklé při tepelné degradaci odpadů jsou za teplot minimálně 1100° C dopáleny v dopalovací části technologie spalovny. Spaliny dále prochází systémem chlazení do několikastupňové technologie pro jejich čištění. Vyčištěné spaliny jsou kontinuálně monitorovány na obsah škodlivin v souladu s platnými legislativními předpisy. Nespalitelné složky odpadů jsou obsaženy ve strusce a popelu, který je pravidelně analyzován.

Vysoké technologické teploty a dostatečná doba zdržení odpadu a vzniklých spalin v tepelné části technologie spalovny jsou dostatečnou zárukou tepelné degradace a rozkladu škodlivin obsažených v odpadu. Škodliviny ve spalinách jsou následně zachyceny v technologii čištění spalin.

Celá technologie je provozována plně v souladu s platnými legislativními předpisy a povoleními vydanými příslušnými správními orgány.

Jak dlouho spalovna nebezpečných odpadů v Ostravě funguje?

Od roku 2000.

Autor: Jaroslav Perdoch

6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Juchelka dnes.
1 9

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

Beseda s Jiřím Kajínkem v Knihcentru 16. září 2017 v Ostravě.
1 39

Kajínek v Ostravě: 100% sympatií a extrémní zájem. Podívejte se

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení