VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravská spalovna zvládne odpad z Bělé jako jediná

Ostrava /ROZHOVOR/ - Likvidaci nebezpečného odpadu z Bělé nad Svitavou, kterýv uplynulých dnech dorazil do Ostravy,zajistí na počátku tohoto týdne Spalovna průmyslových odpadů Ostrava, kterou provozuje společnost SITA CZ. Její mluvčí Kateřiny Kodadové jsme se zeptali.

6.12.2010 1
SDÍLEJ:

Za mimořádných bezpečnostních opatření dorazil ve čtvrtek odpoledne do ostravské spalovny nebezpečných odpadů utajený transport chemikálií z Pardubicka.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

O jaký odpad jde?

Jedná se o odpad zajištěný v domu v Bělé nad Svitavou. Odpad byl roztříděn a bezpečně uložen do nádob. Chemicky se jedná o širokou škálu látek od běžných po nebezpečné látky, seznam čítá desítky položek. Jedná se o kategorii vyřazených laboratorních chemikálií.

Proč byla vybrána Ostrava?

Odstra­ňování odpadů spalováním je z hlediska ochrany životního prostředí jeden z nejbezpečnějších způsobů odstraňování nebezpečných odpadů a pro některé druhy odpadů jediný možný způsob odstranění. Charakter odpadu z Bělé vyžaduje jeho odborné odstranění vyspělou technologií. Spalovna průmyslových odpadů Ostrava je jako jediné zařízení v naší republice oprávněna a schopna bezpečně spalovat odpady tohoto typu.

Kdy bude odpad zlikvidován?

Na konci minulého pracovního týdne skončila plánovaná odstávka z důvodu pravidelné údržby. V sobotu dosáhla spalovna provozních hodnot a na začátkutohoto týdne bude odstraňován tento odpad.

Nehrozí obyvatelstvu nějaké nebezpečí při spalování?

V žádném případě. Známe složení odpadu, technologie spalovny zaručuje, že nedojde k úniku nebezepečných látek do životního prostředí nebo ohrožení lidí.

Lze stručně přiblížit technologii použitou při likvidaci odpadu, jak dlouho celý proces trvá?

Proces spalování odpadů je v celém průběhu monitorován a zjednodušeným způsobem ho lze popsat takto: odpad je v uzavřených obalech dopraven, případně drapákem dávkován do prostoru spalovací pece, kde při teplotách přibližně 800° C až 900° C dochází k jeho tepelné degradaci s vyhořením všech hořlavých částí. Spaliny vzniklé při tepelné degradaci odpadů jsou za teplot minimálně 1100° C dopáleny v dopalovací části technologie spalovny. Spaliny dále prochází systémem chlazení do několikastupňové technologie pro jejich čištění. Vyčištěné spaliny jsou kontinuálně monitorovány na obsah škodlivin v souladu s platnými legislativními předpisy. Nespalitelné složky odpadů jsou obsaženy ve strusce a popelu, který je pravidelně analyzován.

Vysoké technologické teploty a dostatečná doba zdržení odpadu a vzniklých spalin v tepelné části technologie spalovny jsou dostatečnou zárukou tepelné degradace a rozkladu škodlivin obsažených v odpadu. Škodliviny ve spalinách jsou následně zachyceny v technologii čištění spalin.

Celá technologie je provozována plně v souladu s platnými legislativními předpisy a povoleními vydanými příslušnými správními orgány.

Jak dlouho spalovna nebezpečných odpadů v Ostravě funguje?

Od roku 2000.

Autor: Jaroslav Perdoch

6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čivava na místě, kam dopadla po vyhození z okna.
3

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Frenštátský hotel Vlčina se možná opět stane vyhledávaným cílem turistů, kongresmanů a třeba i hráčů. Komplex chce koupit skupina Synot.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Třístranné klasické ciferníkové hodiny jsou od úterý zpět na Alšově náměstí v Porubě. Byť už ne jako dříve na jeho severní straně, nýbrž na opačné u nástupní stanice autobusů.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte pivo či celosezonní permanentku na Baník!

Kromě klasického tipování o atraktivní ceny si pro vás redakce Moravskoslezského deníku připravila i jednu novinku – soutěž týmů!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení