VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otazník nad Plzeňskou? Město se obrátí na soud i v další zakázce Alpine Bau

Ostrava - Pokračování stomilionové zakázky na propojení dvou vysoce vytížených komunikací v Ostravě je v ohrožení. Jedné z největších ostravských stavebních zakázek současnosti - propojení ulic Pavlovova a Plzeňská v Ostravě-Zábřehu, reálně hrozí zastavení prací.

27.9.2013 13
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Lukáš Kaboň

Městští zastupitelé ve středu svým hlasováním potvrdili rozhodnutí magistrátu neproplatit firmě Alpine Bau požadovanou částku přesahující pět milionů korun. Tu stavebníci vykalkulovali jako náklady, vzniklé kvůli roční prodlevě se zahájením stavby, a také jako ušlý zisk v souvislosti s odejmutím části zakázky.

„Součástí bylo i vytvoření nového kolejového spojení výhybky. V zadávací dokumentaci bylo uvedeno, že má být dodána nová výhybka. Firma ale chtěla dodat výhybku starou. My jsme na to nemohli přistoupit, došlo tedy k tomu, že tato část stavby byla z veřejné zakázky vyjmuta. Firma teď po nás požaduje 740 tisíc korun s tím, že to byl plánovaný zisk v souvislosti s dodáním výhybky," upřesnil náměstek primátora Jiří Hrabina.

Náklady

Druhou, podstatně vyšší částku si firma nárokuje jako náklady, které jí vznikly z důvodu toho, že se zahájení stavby opozdilo zhruba o jeden rok. Jde o 4,7 miliónů korun. „Z právního hlediska nemůžeme přistoupit ani na jeden z těchto požadavků, a to ani v omezené výši," říká Hrabina.

Zároveň ale nepopírá, že se stavba opozdila kvůli komplikovanému výkupu pozemků. Nicméně ve smlouvě není podle jeho slov nikde uveden konkrétní termín zahájení stavby. „Ve smlouvě je napsáno, že stavba má být dokončena do padesáti dvou týdnů od započetí," vysvětluje Hrabina, proč město požadavky stavební firmy neuznává.

Dodatek

Firmě Alpine Bau tak bude v nejbližších dnech předložen dodatek k původní smlouvě o dílo ze září loňského roku, jejímž obsahem je výstavba propojení ulic Pavlovova Plzeňská v Ostravě-Zábřehu a také vybudování cyklostezky v Plzeňské ulici. V něm město sice prodloužení termínu stavby uznává, ale bez nároku na požadované finanční kompenzace. „Na základě jednání a také dopisu druhé strany očekávám, že náš návrh nebude přijat kladně. Již při minulém jednání jsme byli ze strany dodavatele stavby upozorněni, že v případě, že finanční požadavky nebudeme akceptovat, bude stavba zastavena," obává se. Město si zase naopak vymínilo, že pokud stavebník nepřijme podmínky v dodatku, vypoví smlouvu o dílo samo.

Frima Alpine Bau zatím nic komentovat nehodlá. „Nebudeme zaujímat žádné stanovisko. Počkáme na písemné vyhotovení usnesení," uvedla ve středu Jitka Hamanová z marketingového oddělení společnosti Alpine Bau. Současná situace, do které se nyní obě strany dostaly, se jeví jako patová. Pokud se nedohodnou, což je v současné situaci dost pravděpodobné, město smlouvu vypoví. Pomineme-li možné další soudní pře, magistrát bude muset vypsat nové výběrové řízení na dodavatele a stavbu nechat zakonzervovat. To může trvat i několik měsíců a znamenat náklady navíc. „Otázka je, zda bychom ještě dosáhli na dotace, které jsou na tuto zakázku vázány," dodává Hrabina s tím, že celá situace se týká pouze výstavby silničního propojení. Kolejové propojení má na starosti jiný dodavatel.

K TÉMATU

Ostrava se obrátí na soud i v další zakázce firmy Alpine Bau
„Je to chyba zákona o veřejných zakázkách, když musíte vybrat firmu, se kterou jste ve sporu. Tak se řítíte do dalšího neštěstí. A nemůžete ji vyřadit," povzdechl si ve středu ostravský primátor Petr Kajnar. Mínil tím skutečnost, že město, které je ve sporu s firmou Alpine Bau kvůli jiné zakázce, muselo tutéž firmu vybrat znovu na stavbu propojení ulic Plzeňské-Pavlovovy a cyklostezky tamtéž. Nabídla nejnižší cenu.

Na posledním zasedání zastupitelstva se totiž projednával také další spor, který obě strany vedou, a to v souvislosti se zpožděným předáním Komunitního centra v Mariánských Horách. Jde o více než 60 milionů korun. „Vyzvali jsme firmu k uhrazení této částky. Výzva nebyla akceptována a my jsme nuceni domáhat se jí právní cestou," uvedl náměstek primátora Jiří Hrabina.

Žaloba dosud nebyla podána, ale připravuje se v nejbližších dnech. Celkem jde o 67 milionů korun, z toho 59,5 milionů korun je smluvní pokuta za prodlení s předáním díla, 690 tisíc korun smluvní pokuta s prodlením za odstranění vad na díle a 71 tisíc za porušení předpisů BOZP, zbytek je takzvané zádržné.

„Kdybychom byli soukromou firmou, tak se snažíme nalézt dohodu. Bohužel nám ale nezbývá nic jiného, protože musíme vymáhat svá práva v plné výši, jak bylo ve smlouvě uvedeno. Při její tvorbě se přihlíželo k tomu, že důležitý je termín dokončení, a nikdo nepočítal s tím, že dojde k tak velkému zpoždění. Proto ta částka vyskočila tak vysoko," upřesnil Hrabina.

Primátorovi Petru Kajnarovi se tato suma nezdá vzhledem k okolnostem nijak přehnaná: „Město by mohlo přijít o desítky milionů korun na dotaci, kdyby termíny nedodrželo," uvedl s tím, že město již celý případ předalo právníkovi.

Autor: Iva Mušálková

27.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Klimkovický tunel uzavřou až v neděli večer

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Jakub Petr před turné po Švýcarsku: Jako generálku to nebereme

Čtyři zápasy s kvalitními soupeři v šesti dnech čekají hokejisty Vítkovic během turné po Švýcarsku, kam v pátek brzy ráno ostravská výprava nabrala směr.

Baník myslí na výhru, Kučera nevyloučil změny v sestavě

Není to sice Slavia, ale i Teplice, které už delší čas drží kádr pohromadě, mají obrovskou kvalitu. Druhé domácí vystoupení Baníku Ostrava v rozbíhající se HET lize může být hodně zajímavé. Hrát se začne dnes v 17 hodin.

Pohádkou o pohřbívání zvířátek seznamují děti s koncem života

Kamarádky Ester a Oli nacházejí mrtvého čmeláka a je konec nudě, hledají a pochovávají další tvorečky, zakládají si vlastní „pohřebářskou“ firmu. Smrt se v představení Jany Peřinové a Jordany Blažkové zdá srozumitelnější i těm nejmenším.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení