VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkování v centru Ostravy: souboj rezidenti versus návštěvníci

/SERIÁL DENÍKU - ZAOSTŘENO NA CENTRUM/ Jedni argumentují, jsme tu doma. Druzí se ohánějí nutností zde pracovat či potřebou utrácet. Tak vypadá situace okolo míst pro odstavování aut uprostřed Ostravy. Jako rozhodčí vystupují magistrát, radnice a v neposlední řadě i strážníci.

10.4.2017 1
SDÍLEJ:

Černé parkoviště v centru Ostravy v Porážkové ulici má město v úmyslu uzavřít.Foto: Deník / Sonnek Pavel

„Když se zavedly rezidenční karty, neznám z okolí snad nikoho, kdo by nenadával. Naštvaní byli všichni platit skoro 900 korun ročně, mít auto napsané na sebe ale po čase jsme zjistili, že je to v centru s parkováním lepší," míní Radovan Krejčíř bydlící v ulici 30. dubna.

Poukazuje také, že „rezidenční systém" je běžný v mnoha městech a připadá mu spravedlivé mít právo zaparkovat si auto tam, kde bydlí… a kde odvádí daně.

„My tu zase pracujeme a představujeme taky kupní sílu pro místní obchodníky, že?" kontrují zaměstnanci kancelářského komplexu v Českobratrské ulici. Jejich oblíbeným místem k odstavování vozů je plácek v prodloužené části Porážkové ulice.

Pokud je zde plno, nastává podle nich něco jako loterie, v níž se místo sázení projíždí benzin. A hledá „flek" na stání, nejlíp zdarma.

„Jelikož si musí v případě takzvaných černých parkovišť zamést v prvé řadě město před vlastním prahem, uzavřeme v nejbližší době právě tu plochu v Porážkové ulici," vzkazuje radní Lukáš Semerák z magistrátu. Parkování na hlíně (škváře, štěrku) podle něj „prostě v Ostravě skončí". Škodí životnímu prostředí.

„Až se zruší městská a obecní černá parkoviště, nastoupí restrikce na soukromníky provozující tato stání. Striktně se uplatní předpisy na úsecích stavebním a životního prostředí," tvrdí Semerák.

Jinými slovy to znamená, že úředníci dají podnikatelům na výběr uvést parkoviště do předepsaného stavu (vydláždit či vybetonovat, zřídit vhodný výjezd, zabezpečit proti úniku provozních kapalin) nebo ho pro nezpůsobilost definitivně uzavřít.

Na druhou stranu však hodlá město nabídnout řidičům alternativu. „A jednou z nich je budování záchytných ploch nazývaných Park & Ride, které budou oplocené, hlídané a maximálně tři minuty pěšky od nejbližších zastávek MHD. S tím souvisí zajištění výhodnějších tarifů pro parkující motoristy," plánuje Semerák.

Místa má vybraná: na Černém potoce v Přívoze, u Dolu Jeremenko ve Vítkovicích a v areálu Dolu Hlubina. V poslední zmíněné lokalitě by mohlo stát od konce prázdnin denně 300 až 500 aut!

„Dalším řešením jsou podzemní parkoviště v rámci dobudovávání lokality Nová Karolina. Pokud bychom tam záměrně doplnili další parkovací kapacity, rozhodně ale nebudou zdarma," líčí Semerák.

Nic z uvedeného se, jak zdůrazňuje, neobejde bez zatraktivnění ostravské městské hromadné dopravy.

„Parkování vnímáme jako problém a i náš obvod inicioval, aby se něco začalo dít zejména s plochami, které slouží ke stání vozidel, ale nesplňují příslušné požadavky," konstatuje Petra Bernfeldová, starostka z Moravské Ostravy a Přívozu. A místostarosta Dalibor Mouka upřesňuje, že radnice má v plánu stoprocentně rušit jednu ze dvou těchto ploch ve svém majetku.

„Místo parkoviště v rozích ulic Kostelní a Biskupské chceme postavit bytový dům. Máme na to i studii," pokračuje s tím, že další „obecní stání" je v Žofínské ulici. Tam je ale komplikovaná situace s vlastnictvím pozemků.

Nový seriál Deníku: Zostřeno na centrum města Milované i nenáviděné. Velebené i kritizované. To je centrum Ostravy. Pravda je, že naše město nemá střed, jako mají metropole jiných krajů, protože nevznikalo úplně obvyklým způsobem. On totiž ve skutečnosti střed města zůstal na jeho okraji. Překotný rozvoj průmyslu v několika etapách Ostravu poznamenal, ale to neznamená, že by původní městská část nebyla hezká. Naopak, dá se v ní najít spousta krásných míst s neopakovatelným nábojem.
Nový seriál Deníku, který se právě na centrum města zaměří, najdete každý pátek v tištěném vydání Deníku.

Autor: Radek Luksza

10.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz amerických aut na Dole Michal.
14

OBRAZEM: Americké bouráky na Dole Michal

Tam jsou dveře! Opakoval několikrát Michal Kucián bránící pravděpodobně vnitrostranickou věc před tiskem.

Přeregistrace ostravské ČSSD skončila... dozvuky přetrvávají

Slavnosti Ostravaru dnes pokračují. Vystoupí Krajčo i Čechomor

/FOTOGALERIE/ Kelímek piva do ruky na přivítanou, opáskovat ruku pro „autorizovaný vstup" a show může začít.

OBRAZEM: Army Day v Ostravě aneb K samopalu a pak na baseball!

Vojáci z krajského velitelství v Ostravě i útvaru 3068 v Opavě se v pátek tak, jak mívají ve zvyku jejich američtí kolegové, předvedli před baseballovým utkáním v Porubě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Kam vyrazit o víkendu? Co třeba slavnosti na řece, pouť, nebo pohádky?

Přinášíme pravidelnou páteční várku tipů, jak si zpestřit víkendové dny v Ostravě a okolí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies