VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pískovnu v Polance prověří policie. Konflikt je vyhrocený

Polanka /DENÍK SLEDUJE/ - Obvod Polanka nad Odrou už déle než rok bojuje o zastavení těžby v místní pískovně. Společnost Písek Ostrava ale skončit nehodlá. Teď se do boje o pískovnu vložilo i město o pomoc žádá policii.

6.10.2012
SDÍLEJ:

Polanecká pískovna je zdrojem kvalitního písku s vysokým obsahem železa. Obyvatelé okolních domů si stěžují na prašnost a hluk z případné těžby..Foto: Deník/Pavel Sonnek

Kontrola střídá kontrolu a konflikty obyvatel Polanky s firmou Písek Ostrava neberou konce. Spor odehrávající se na území jednoho z menších ostravských obvodů už proto začal řešit i ostravský magistrát.

Související články: Polanecká pískovna - boj se přiostřuje

Vedení města Ostravy se do kauzy polanecké pískovny razantně vložilo v tomto týdnu.

„Probírali jsme tamní situaci s právníkem Zachvejou, který Polanku v této věci zastupuje, a rozhodli jsme se tomuto obvodu pomoci. Požádali jsme tedy policii, aby prověřila konání společnosti Písek Ostrava, která podle našich informací ignoruje právní předpisy," vysvětluje primátor Petr Kajnar.

Padly už i pokuty

Nad organizacemi, které vykonávají hornickou činnost, podobně jako Písek Ostrava v Polance, dohlíží báňský úřad. Ten řešil obavy některých obyvatel už na přelomu roku.

„Provedli jsme na místě řadu kontrol. Na základě výsledků jedné z nich jsme zahájili správní řízení a těžební organizaci uložili pokutu," popisuje situaci ze začátku roku mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek s tím, že v průběhu letošního března vydal obvodní báňský inspektor příkaz k zastavení provozu.

TĚŽBA PÍSKU. Probíhá v Polance bezmála už padesát let. Zdejší písek je totiž bohatý na železo. „V dalším závazném příkazu, který byl vydán v průběhu letošního září, bylo těžební organizaci mimo jiné uloženo neprodleně odstranit části mezideponie výplňových hmot a deponie stavebních sutí z pozemků uvnitř dobývacího prostoru," doplňuje Machek.

Hromady zeminy, které obyvatelům Polanky působily vrásky a jež vedení pískovny označilo za ochranné valy, by tím pádem měly zmizet. Zatím tomu tak ale není… „Přes zákazy stále denně do pískovny přijíždějí nákladní vozy. Hlavně si přejeme, aby byla dodržována a respektována kontrolní činnost. Není možné, aby vedení firmy tyto zákazy ignorovalo. Haldy jsou čím dál vyšší a občané mají strach, že jakmile zaprší, dojde k vážnému ohrožení," varuje starosta Polanky Pavel Bochnia.

Pevně věří, že se kauza nezamete pod koberec. Vstup města do této vyhrocené problematiky považuje za pozitivní krok. „Respektujeme dobývací prostor, ale vše má svá pravidla, která musí těžební firma respektovat. Ne tak, jak to Písek Ostrava dělal dosud," vysvětluje starosta.

Firma hrozí žalobami

Jednatel těžební firmy Písek Ostrava Petr Urbánek není neustálými kontrolami nadšen. Zvažuje podání několika trestních oznámení a žalob za ušlý zisk a pošpinění dobrého jména firmy. Zapojení města do konfliktu mu příliš mnoho vrásek nedělá.

„Pro mě není partnerem město, ale obvodní báňský úřad, případně Český báňský úřad. To jsou instituce, kterým se zodpovídáme. Od začátku roku zde bylo přes padesát všemožných kontrol a už vážně čekáme jen na někoho z vlády nebo přímo samotného prezidenta. Myslím si, že kdyby viděl, jak státní správa zbytečně zatěžuje tak velký daňový subjekt, kterým jsme my, nebylo by mu zrovna veselo," říká Deníku Petr Urbánek.

Přečtěte si také: Pískovna v Polance: skládka, nebo místo pro nové domy?

K TÉMATU:

Jak může dopadnout spor o pískovnu?

Možný scénář, jak po zásahu policie dopadne celá záležitost s polaneckou pískovnou, nastínil primátor Ostravy Petr Kajnar. „Činnost společnosti Písek Ostrava v Polance se zřejmě podaří zastavit. Nicméně tam zůstanou uloženy desetitisíce tun odpadu, které bude třeba nákladně odstranit. Takže firma zkrachuje a zůstane na Báňském úřadu, aby to řešil. Ten by si pak měl peníze na likvidaci vyžádat od státu a pak je vymáhat na zaniklé společnosti. Je to sice čirá spekulace, ale velmi pravděpodobná," předpověděl primátor.

Konflikt je vyhrocený

Kauzou polanecké pískovny se Deník začal zabývat už na počátku letošního roku, tedy krátce poté, co byla sepsána petice proti zastavení provozu v pískovně, pod kterou se podepsala zhruba pětistovka lidí.

Z provozu pískovny se práší na pozemky a komunikace v ulici Janovské, kde je vjezd do areálu. Situace došla tak daleko, že starosta koncem ledna na vedení pískovny podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu vážného ohrožení.

Tato akce vedla k udělení předběžného opatření, které Písku Ostrava zakázalo vjíždět nákladními vozy do pískovny po ulici Janovské. Firma však toto nařízení ignorovala. Na základě tohoto opatření pak vedení obvodu instalovalo k vjezdu betonové zátarasy.

Písek Ostrava kontroval třemi trestními oznámeními na vedení obce za překročení pravomocí veřejného činitele, vznik obecného ohrožení a ušlý zisk. 

Autor: Martin Pleva, Jakub Malchárek

6.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení