VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plynová exploze zdemolovala most Pionýrů

Ostrava -  V souvislosti s explozí plynu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm není od věci připomenout, že také Ostrava zažila podobný výbuch plynu. Neexplodoval ovšem propan-butan, ale v té době koksárenský plyn. K neštěstí došlo před třiceti sedmi lety, jeden člověk zahynul a dvanáct bylo zraněno. Explozi odpálila jiskra ze sběrače trolejbusu, anebo zkrat pouličního osvětlení.

24.2.2013 13
SDÍLEJ:

V listopadu 1976 došlo v Ostravě k mohutné explozi plynu unikajícího z potrubí, která zcela zdemolovala a zničila důležitý most přes Ostravici. Jeden člověk zahynul, dvanáct bylo zraněno. Foto: archiv Ostravského muzea

K výbuchu a následnému zhroucení mostu Pionýrů, vedoucího přes Ostravici, došlo 25. listopadu 1976. Most sám byl dostavěn v roce 1959 za velké komunistické slávy, u které asistovali také ošátkovaní pionýři. Most dostal jejich jméno, protože k jeho výstavbě přispěli sběrem železa. Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnil předseda Městského národního výboru v Ostravě Josef Kotas. Onen listopadový den byl všední, lidé jeli do práce. Na mostě Pionýrů byl sice cítit podivný zápach, ale v Ostravě to nebylo nic divného. Smrděly koksovny a chemičky.

Jak se vzňal plyn?

Nicméně je pravda, že v betonových prostorách pod mostovkou bylo mimo jiné potrubí, které transportovalo plyn z koksovny Karolina do koksovny Vítězný únor. V důsledku poddolování došlo k poklesu jednoho okraje mostu, k ohnutí potrubí a k jeho poškození. Plyn pronikl do mostních dutin a odtud nad most. Samotná příčina exploze není dodnes zjištěna, existují dvě verze. Při té první způsobil zažehnutí plynu  zajiskření sběrače trolejbusu, podle druhé, věrohodnější, stoupal plyn dutinami stožárů pouličního osvětlení vzhůru až k osvětlovacím tělesům a tam v důsledku zajiskření došlo ke vzplanutí. Svědci totiž shodně potvrdili, že ještě před výbuchem viděli hořet výbojkové osvětlení, ze kterého odpadávaly hořící kousky krytů z umělé hmoty. Ty údajně zapálily plyn a došlo k výbuchu.

V listopadu 1976 došlo v Ostravě k mohutné explozi plynu unikajícího z potrubí, která zcela zdemolovala a zničila důležitý most přes Ostravici. Jeden člověk zahynul, dvanáct bylo zraněno.

Jasný pohled hasiče

Václav Vašíček, hasič, který patřil mezi ty, již v roce 1976 na mostě Pionýrů zasahovali vzpomíná:. „My jsme vlastně byli v pohotovosti ještě dřív, než přišel rozkaz, kam máme vlastně jet. Byli jsme totiž ve středisku na Fifejdách, když se ozvala obrovská detonace." Když dorazili k mostu Pionýrů, všude šlehaly plameny. Dokonce se plyn dostal do půdy a v trávě kolem pomníku s tankem, který je dnes umístěn u Sýkorova mostu, probleskovaly malé plamínky, což bylo skoro přízračné. Na straně blíž ke Slezské Ostravě byl rozbitý trolejbus, vedle něho stál nějaký muž a volal, že uvnitř jsou lidé. U paty mostu na moravské straně bylo převrácené osobní auto. Vašíček se domnívá, že výbuch způsobilo pouliční osvětlení, a ne zajiskření trolejbusu. Požárníci okamžitě volali do koksovny Karolina, aby uzavřeli plyn. Což se stalo, takže největší plameny zmizely. Menší požáry uhasily proudy vody ze stříkaček, některé hasičské sbory, a také sanitky se mohly ke zřícenému mostu na slezské straně dostat jen oklikou přes Sýkorův most. Zraněných bylo mnoho, vedle sanitek musel některé z nich do nemocnice odvézt i autobus.

Devítileté provizorium

Ocelová konstrukce mostu byla uprostřed prolomena, ale do vody se nezhroutila. Poškozeny byly potrubní plynové rozvody a také elektrické kabely. Epicentrum výbuchu bylo uvnitř levé střední části mostu, tedy v betonové dutině. Skutečností je, že jak tehdejší stranické orgány, tak vedení města uvalily na veškeré informace embargo. Došlo tak k paradoxní situaci, že lidé z jižní Moravy volali příbuzným do Ostravy, co se tam s tím mostem stalo, protože viděli hrůzostrašné záběry v rakouské televizi. Ti ale nevěděli nic. Most Pionýrů se pak po rekonstrukci stal součástí mimoúrovňové křižovatky, přičemž devět let až do roku 1985 sloužilo pro autobusy a trolejbusy mostní provizorium od ulice Matiční. Postavili ho vojáci.

V listopadu 1976 došlo v Ostravě k mohutné explozi plynu unikajícího z potrubí, která zcela zdemolovala a zničila důležitý most přes Ostravici. Jeden člověk zahynul, dvanáct bylo zraněno.

Autor: Boleslav Navrátil

24.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení